9 projektantów (w tym Polka), 3 gatunki drewna, 1 warsztat – “Connected” łączy projektantów odizolowanych w czasie pandemii

INI ARCHIBONG, SZWAJCARIA

Projekty Ini Archibonga wyróżnia głęboka dbałość o mistrzowskie wykonanie oraz ścisłe powiązanie z technologiami, zarówno nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi.

Projektant czerpie inspirację z takich dziedzin jak architektura, projektowanie przemysłowe i środowiskowe i oraz ze swoich długoletnich pasji obejmujących m. in. matematykę, filozofię i religioznawstwo. Swoją wizję i metody pracy wciela w życie w wielu dziedzinach, a do jego klientów należą m. in. Hermès, Knoll, de Sede, Bernhardt, Sé, czy Vacheron Constantin.

Urodzony w rodzinie nigeryjskich imigrantów, którzy przybyli do USA w celu rozwijania kariery naukowej, Ini Archibong wychował się w kalifornijskiej Pasadenie, gdzie ukończył Politechnikę oraz Art Center College of Design. Projektant przeniósł się do Szwajcarii, aby tam poszerzać swoją wiedzę i gdzie uzyskał tytuł magistra w dziedzinie rzemiosła i designu luksusowego na prestiżowej École Cantonale d’art de Lausanne (ECAL). Jego prace wystawiane są m. in. w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta, Alyce de Roulet Williamson Gallery w Pasadenie, Galerie Triode w Paryżu, Museo Bagatti Valsecchi w Mediolanie, czy Dallas Museum of Art.

Archibong mieszka i pracuje w Neuchâtel w Szwajcarii, gdzie blisko współpracuje z najwyższej klasy szwajcarskimi technikami, zegarmistrzami oraz rzemieślnikami.

www.designbyini.com

@iniarchibonG

MARIA BRUUN, DANIA

Maria Bruun Design to mieszczące się w Kopenhadze, w Danii, studio projektowania mebli założone przez Marię Bruun z Cand. W zakres jego oferty wchodzi kompleksowy nadzór artystyczny oraz projektowanie wnętrz i mebli.

Co sprawia, że dane projekty podobają się odbiorcom bardziej niż inne? Oto pytanie, na które Maria Bruun stara się znaleźć odpowiedź w swoich projektach. Jej kopenhaskie studio specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu przemysłowym i wystaw. Prace projektantki to udany mariaż subtelnego, intuicyjnego podejścia z perfekcyjnym designem. Bruun pracuje sama lub współpracuje z wysoko wykwalifikowanymi rzemieślnikami, koncentrując się na poznawaniu nowych technik i metod pracy lub zdobywając wiedzę na temat wybranych surowców i materiałów. Niektóre jej projekty to koncepcje introspekcyjne, których celem jest stworzenie nowego doświadczenia i nadanie nowego wymiaru określonej formie lub materiałowi. Zdaniem projektantki, takie metody pracy znajdują swoje najpełniejsze odzwierciedlenie w końcowym produkcie. Prawie wszystkie przedmioty zaprojektowane przez Bruun są efektem serii powtórzeń, co doskonale oddaje istotę jej procesu twórczego. Używając terminologii projektantki, każda koncepcja winna charakteryzować się elastycznością z punktu widzenia skali, wariantu oraz funkcji.

Maria Bruun jest współzałożycielką R E F O R M Design Biennial – odbywających się co dwa lata targów oraz platformy zapewniającej możliwości rozwoju obiecującym młodym projektantom. Współtworzy ponadto duet MBADV, który realizuje tworzy projekty z pogranicza sztuki, architektury i designu.

Maria Bruun

@bruundesign

JAIME HAYON, HISZPANIA

Hiszpański artysta i projektant Jaime Hayon urodził się w Madrycie w 1974 r. Swoją artystyczną wizję w pełni zaprezentował w ramach instalacji ‘Mediterranean Digital Baroque’ i ‘Mon Cirque’. Powyższe kolekcje uczyniły go jednym z pionierów nowej fali, której przedstawiciele zacierają granice pomiędzy sztuką, dekoratorstwem, a designem. Zapoczątkowały ponadto prawdziwe odrodzenie w dziedzinie kunsztu wykonania przedmiotów w kontekście współczesnej kultury projektowania.

Wizja Jaime zdążyła się ugruntować w ramach kolejnych autorskich wystaw i pokazów w największych galeriach oraz na najbardziej znanych targach designu i sztuki na całym świecie. W 2001 r. projektant założył Hayon Studio, którego klientela wywodzi z różnych branż i poszukuje różnych produktów, w tym mebli do domu (B.D. Barcelona, Cassina, Fritz Hansen, &Tradition i Magis; oprawy oświetleniowe (Parachilna, Metalarte i Swarovski) oraz produkty luksusowe (Bisazza, Lladró i Baccarat). Jaime jest również autorem kompletnych wnętrz dla najlepszych hoteli, restauracji, muzeów oraz lokali usługowych na całym świecie.

 

Dzięki lokalizacji siedziby głównej Hayon Studio w Walencji oraz oddziałów w Barcelonie i włoskim Treviso, projekty Hayona pojawiły się w najbardziej prestiżowych publikacjach z dziedziny sztuki i designu na całym świecie. Projektant jest zdobywcą licznych nagród, w tym wielokrotnym laureatem Elle Decoration International Design Awards, trafił na listę 100 najbardziej wziętych i uznanych projektantów Wallpaper Magazine oraz został uznany przez redakcję czasopisma za jednego z najbardziej wpływowych twórców ostatniej dekady. Times okrzyknął go „wizjonerem” i jedną z największych ikon branży kreatywnej.

www.hayonstudio.com

@jaimehayon

SEBASTIAN HERKNER, NIEMCY

Sebastian Herkner studiował projektowanie przemysłowe w szkole projektowania HfG Offenbach Main. Jeszcze jako student rozwinął zainteresowanie projektowaniem przedmiotów i mebli, pogłębiając wiedzę i doskonaląc umiejętności w dziedzinie surowców, kolorystyki i tekstur.

W 2006 r. Herkner założył własne studio specjalizujące się w projektowaniu mebli, lamp i akcesoriów wnętrzarskich dla producentów takich jak Ames, &Tradition, Cappellini, ClassiCon, Dedon, Ex.t, Fontana Arte, Gubi, Linteloo, Moroso, Pulpo, Rosenthal, Schramm Werkstätten, Thonet, Wittmann i Zanotta.


Projektanta wyróżnia zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła, świetne wyczucie nowoczesnych technologii i koloru, dbałość o autentyczność materiałów i tekstur, a także niewyczerpana ciekawość i otwartość na inne kultury. Równowaga i intuicja to ważne i konsekwentne cechy prac Herknera, który postrzega projektowanie jako nieustanny dialog pomiędzy różnymi dyscyplinami i dziedzinami. Projektant nie waha się przemierzać najodleglejszych zakątków naszego globu w poszukiwaniu niemal zapomnianych technik rzemiosła oraz wytwórców o ponad stuletniej historii. Jego kariera nabrała prawdziwego rozpędu w 2012 r., gdy jego Bell Table (stolik w kształcie dzwonu) zrobił furorę na ClassiCon.

www.sebastianherkner.com

@sebastianherkner

MARIA JEGLIŃSKA, POLSKA

Maria Jeglińska urodziła się w 1983 r. w Fontainebleau. W 2012 r. otworzyła swoje Biuro Projektowania i Badań (Office for Design & Research). W 2007 r. ukończyła studia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na ECAL i zdobyła stypendium fundacji IKEA, które umożliwiło jej pracę dla Galerie kreo w Paryżu, Konstantina Grcica w Monachium oraz Aleksandra Taylora w Londynie.

Jej zainteresowania kreatywne są niezwykle szerokie i obejmują m. in. projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, projektowanie wystaw, jak również projekty oparte na pracy badawczej w dziedzinie designu. Młoda projektantka jest przekonana, że w dzisiejszym świecie badania mogą prowokować i generować odpowiedzi na istniejące pytania oraz potrzeby. Do jej klientów należą m. in.: Ligne Roset, Kvadrat, Actus, Vitra, 1882ltd, St Etienne Design Biennale, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Prace Marii Jeglińskiej są regularnie wystawiane na całym świecie, m. in. w Villa Noailles, galerii Aram, Barbican Art Gallery, Centre Pompidou Metz oraz na Triennale di Milano. W październiku 2012 r. była kuratorką wystawy pt. „Punkty widzenia-punkty siedzenia” na Łódź Design Festival, gdzie pokazała również swoje projekty. Była również jedną z kuratorek i autorką polskiego pawilonu na inauguracji London Design Biennale we wrześniu 2016 r. W 2018 r. została dyrektorem kreatywnym Targów ARENA DESIGN w Poznaniu.

www.mariajeglinska.eu

@mariajeglinska

SABINE MARCELIS, HOLANDIA

Sabine Marcelis to holenderska projektantka pracująca w Rotterdamie. Po ukończeniu w 2011 r. Design Academy w Eindhoven, Marcelis zaczęła pracować jako niezależna projektantka w dziedzinie projektowania przemysłowego oraz przestrzennego, zwracając szczególną uwagę na wykorzystywane w tych procesach surowce. Jej prace charakteryzują się czystością formy, która podkreśla właściwości użytych materiałów.

Współpracując ze specjalistami z branży, Marcelis przykłada wielką wagę do strony estetycznej swoich projektów. Przyjęte przez nią metody pracy umożliwiają jej udział w procesie produkcji. Młoda projektantka jest w stanie uzyskać nowe, zaskakujące efekty wizualne w projektach wystawianych w muzeach oraz przy zamówieniach dla klientów komercyjnych i domów mody, posiłkując się wynikami badań nad materiałami oraz eksperymentami w tej dziedzinie. Sabine uważa, że jej projekty nie są zwykłymi instalacjami statycznymi, lecz prawdziwymi doświadczeniami sensorycznymi, gdzie doświadczenie zamienia się w funkcję o wyrafinowanej i niepowtarzalnej estetyce.

Sabine zdobyła niedawno prestiżową nagrodę Wallpaper* ‘Projektant roku 2020’, Design Prize 2019 w kategorii “Debiutant Roku”, nagrodę “Młody Projektant Roku” Elle Deco International Design 2019, jak również „Zagraniczny Artysta Roku 2019 ‘GQ Men”.

www.sabinemarcelis.com

@sabine_marcelis

HEATHERWICK STUDIO, WIELKA BRYTANIA

Heatherwick Studio to zespół ponad 200 idealistów, którzy zmieniają świat wokół nas na lepsze. W połączonym warsztacie i studiu projektowym w centrum Londynu projektują budynki, przestrzenie, tworzą wielkie plany, obiekty i infrastrukturę. Koncentrując się na projektach na dużą skalę w miastach na całym świecie projektanci wybierają te, które ich zdaniem będą miały największy pozytywny wpływ na społeczności. Członkom zespołu, którzy pracują w charakterze praktyków-innowatorów nie przywiązując się do żadnego z góry ustalonego stylu, przyświeca motywacja projektowania pełnych wyrazu, interesujących miejsc uwzględniających i podkreślających złożony charakter współczesnego świata. Od zastanych dogmatów w dziedzinie projektowania wolą podejście zorientowane na ludzkie doświadczenia.

Założyciel studia Thomas Heatherwick od dziecka interesuje się materiałami i rzemiosłem. Jego ciekawość i zamiłowanie do rozwiązywania problemów zaowocowały ukształtowaniem obowiązującego w studiu procesu twórczego, w ramach którego każdy projektant, architekt krajobrazu i twórca zachęcany jest do przełamywania kanonów i zgłaszania nowych pomysłów. Pełni entuzjazmu, a zarazem pragmatyczni członkowie zespołu słuchają, zadają pytania, a następnie kierują projektowaniem i tworzeniem wyjątkowych miejsc. Dzięki ich pomysłowości i zaangażowaniu powstają projekty przystępne cenowo, wykonalne i zrównoważone. Najważniejszy dla nich jest klient, który towarzyszy im w pracy i stawia wyzwania. Wspólnie można dostrzec możliwości, które w innym przypadku mogłyby zostać pominięte. Najlepsze projekty to takie, które mogą nas najwięcej nauczyć!

www.heatherwick.com

@officialheatherwickstudio

STUDIOPEPE, ITALY

Studiopepe to agencja designu założona w 2006 r. w Mediolanie przez Ariannę Lelli Mami i Chiarę Di Pinto, charakteryzująca się interdyscyplinarnym podejściem do projektowania. Specjalizuje się w projektowaniu wnętrz (sklepy, hotele, klienci indywidualni), produktów, usługach architektonicznych oraz nadzorze artystycznym. Stosowany przez Studiopepe język projektowania jest eklektyczny, wielowymiarowy i łączy poetycką wizję z rygorystycznym podejściem do designu. Obszary działania i zagadnienia poruszane przez Studio obejmują sztukę, instalacje, analizę formalnych archetypów oraz dialog pomiędzy skrajnościami.

Projekty Studiopepe wyróżnia silna tożsamość ikonograficzna, oparta na skłonności do eksperymentowania, nieustannych badaniach nad kolorami i materiałami, czerpiąc przy tym z różnych współczesnych języków wyrazu. Efekt? Niepowtarzalne rozwiązanie dostosowane do indywidualnego charakteru każdego klienta.

www.studiopepedesign.it

@studiopepe_official

STUDIO SWINE, WIELKA BRYTANIA/JAPONIA

Studio Swine (Super Wide Interdisciplinary New Explorers) to wynik współpracy pomiędzy japońską architektką Azusą Murakami i brytyjskim artystą Aleksandrem Grovesem.

Ich projekty plasują się na pograniczu rzeźby, instalacji i kina, łącząc poezję i pracę badawczą, co skutkuje tworzeniem prawdziwie immersyjnych doświadczeń. Studio kieruje się w swojej pracy unikalnym podejściem, czerpiąc z niepowtarzalnych zasobów i estetyki związanej z klimatem kulturowym, historycznym i ekonomicznym. Specjalistyczne przygotowanie projektantów umożliwia tworzenie bogatych i pełnych emocji narracji, przy jednoczesnej wysokiej świadomości przestrzennej.

Filmy Studio Swine zdobywały nagrody w Cannes i innych festiwalach filmowych na całym świecie, a prace projektantów wystawiane są regularnie w takich miejscach, jak Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie czy Biennale Sztuki i Architektury w Wenecji; należą ponadto do zbiorów m. in. nowojorskiego MoMA czy Centre Pompidou w Paryżu. Studio Swine reprezentują galerie PACE i Pearl Lam.

www.studioswine.com

@studio_swine

Translate »