Wiodący globalny producent urządzeń gospodarstwa domowego, firma Beko, drugi rok z rzędu została uznana za jedną z najbardziej zrównoważonych firm na świecie magazynu TIME, zajmując miejsce w pierwszej dwudziestce i zapewniając sobie pozycję nr 1 w branży.
W rankingu, opracowanym przez magazyn TIME we współpracy ze Statista, oceniono ponad 5000 globalnych firm pod kątem opartych na danych wskaźników KPI obejmujących zarządzanie środowiskowe i społeczne, sprawozdawczość i przejrzystość. Tegoroczna, 17. pozycja Beko w rankingu oznacza znaczący skok z 44. miejsca, na którym firma uplasowała się w 2024 roku. Co ważne, w tym roku TIME wprowadził bardziej rygorystyczne kryteria oceny.
– Nagroda przyznana przez TIME i Statista dowodzi, że zrównoważony rozwój i skala nie muszą być sprzeczne – powiedział Hakan Bulgurlu, dyrektor generalny Beko. – Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy liderem w branży, nie tylko dzięki naszym intencjom, ale także dzięki weryfikowalnym postępom, inteligentnemu projektowaniu i wiodącej w branży przejrzystości. O to chodzi w „zrównoważonym rozwoju na dużą skalę”. Liczy się budowanie systemów, które pozwalają ludziom i planecie rozwijać się na każdym poziomie i na każdym rynku – a to zaczyna się od poświęcenia i wysiłku naszych zespołów na całym świecie – podkreślił.
Jak podkreśla przedstawiciel Beko, pierwsza pozycja w branży to efekt nieustannych inwestycji w energooszczędną produkcję, przestrzegania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym i długoterminowej strategii ESG, co świadczy o determinacji firmy do wywierania znaczącego, wymiernego wpływu na całą swoją działalność.
Kluczowe kamienie milowe zrównoważonej działalności Beko obejmują:
- Wdrożenie niskoemisyjnych procesów produkcyjnych w zakładach na całym świecie
- Zwiększanie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu we wszystkich liniach produktów
- Przejrzysta sprawozdawczość ESG i monitorowanie łańcucha dostaw
- Wczesne przyjęcie standardów ekologicznych innowacji w Europie i na rynkach wschodzących
Lista zrównoważonych firm, opublikowana została przez TIMES w kluczowym momencie dla sektora dóbr konsumpcyjnych i produkcji, ponieważ oczekiwania dotyczące zrównoważonego rozwoju i jego oddziaływania stale rosną. Włączając zrównoważony rozwój do swojego modelu biznesowego i łańcucha dostaw, Beko pokazuje, w jaki sposób można osiągnąć długoterminowy wpływ bez uszczerbku dla wzrostu komercyjnego.
Na zrównoważony rozwój Beko wpływ miało kilka znaczących osiągnięć:
- W produkcji, moc instalacji energii odnawialnej osiągnęła 90,2 MWp.
- W produktach wykorzystano 27 835 ton tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
- 1,86 miliona jednostek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) zostało poddanych recyklingowi od 2014 roku w zakładach recyklingu WEEE.
- Produkty energooszczędne stanowiły 61,9% obrotów, a produkty niskoemisyjne 71,5%.
– To wyróżnienie to coś więcej niż ranking, to potwierdzenie naszego przekonania, że zrównoważony rozwój musi być skalowalny. W Beko wdrażamy odpowiedzialność środowiskową na każdym poziomie naszej działalności, od projektowania i produkcji po łańcuchy dostaw i domy, które obsługujemy. Kontynuując naszą podróż do zera netto w 2050 r., ten kamień milowy potwierdza wpływ wiarygodnych danych, długoterminowego myślenia i umieszczania zrównoważonego rozwoju w centrum naszego rozwoju – podsumowuje Bulgurlu.
O Beko:
Beko to międzynarodowa firma z branży AGD o silnej pozycji globalnej, działająca za pośrednictwem spółek zależnych w ponad 55 krajach, zatrudniająca ponad 50 000 pracowników i posiadająca zakłady produkcyjne w wielu regionach – w tym w Europie, Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Beko jest właścicielem lub posiada ograniczoną licencję na 22 marki (Arçelik, Beko, Whirlpool*, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston*, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi*, Voltas Beko, Singer*, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis, Polar). W 2024 roku, ze swoim udziałem w rynku (w oparciu o wolumeny) i skonsolidowanym obrotem w wysokości 10,6 miliarda euro, Beko stanowiło największą firmę AGD w Europie. W 29 centrach badawczo-rozwojowych i projektowych Beko na całym świecie pracuje i rozwija się ponad 2300 naukowców, którzy wspólnie wypracowali ponad 3500 zarejestrowanych międzynarodowych zgłoszeń patentowych. Firma osiągnęła najwyższy wynik w S&P Global Corporate Sustainability Assessment (CSA) w branży DHP Household Durables szósty rok z rzędu (na podstawie wyników z 22 listopada 2024 r.) i została włączona do Dow Jones Sustainability Indices ósmy rok z rzędu.** U podstaw wizji Beko leży hasło: „Szacunek dla świata, szacunek na świecie”.
* Licencja ograniczona do niektórych jurysdykcji.
** Przedstawione dane należą do Arçelik A.Ş., spółki nadrzędnej dla Beko.