Ciepłe kolory, inspiracje naturą i małe formaty – czy te hasła będą wyznaczać trendy w designie w 2019 roku?

Na przełomie stycznia i lutego odbyła się 37. edycja targów Cevisama w Walencji. Jedna z największych w tym rejonie Europy imprez poświęconych designowi przyciągnęła w tym roku dziesiątki tysięcy gości i setki wystawców z całego świata. Jakie zatem będą najmodniejsze trendy w aranżacji wnętrz w tym roku?


Uwagę zwracały płytki w ciepłej palecie barw. Nie brakowało kolorów ziemi: brązów, odcieni oliwkowego, mocca i piaskowego. Wzrok przyciągały również beże i pastele, a zwłaszcza wybrany przez Pantone kolor roku 2019 – Living Coral.

 

Trendem, który zdecydowanie królował na tegorocznych targach Cevisama była natura. Bardzo popularne okazały się płytki odwzorowujące wygląd naturalnego kamienia. Dominowały naturalne piaskowce w odcieniach ciepłych beżów, brązów i żółci. Prezentowano je w aranżacjach salonów, tarasów oraz łazienek urządzonych w stylu spa.

 

Projektant Ceramstic ocenia, że natura wciąż jest na topie. W Walencji popularne były płytki z motywami zwierząt oraz roślin, wciąż są popularne liście monstery.

Płytki, które swoją formą nawiązują do natury lub wręcz ją naśladują, np. rysunek kamienia, dają wrażenie spokoju, ukojenia. Stwarzają niepowtarzalny klimat w mieszkaniu, w takich wnętrzach możemy się wyciszyć i zebrać energię – przekonuje Patryk Kaczanowski, projektant marki Ceramstic. – To dzięki zbliżeniu do natury, którego potrzebę wszyscy odczuwamy, co widać w różnych dziedzinach, także w designie – dodaje Kaczanowski.

Na stoiskach targów w hiszpańskiej Walencji nie zabrakło modnych w ostatnim czasie płytek wielkoformatowych w rozmiarach 80×80 cm, 60×120 cm, 90×30 cm i większych, ale też można było zauważyć dużą ilość kolekcji płytek w małych formatów. Zdaniem Patryka Kaczanowskiego małe formaty zaczynają wracać, zwłaszcza jeżeli chodzi o płytki w stylistyce piecowych kafelków. „Ludzie kochają mieszkania z duszą, które niegdyś królowały w przedwojennych kamienicach. Stare piece kaflowe w połączeniu ze stylowymi meblami i dodatkami tworzą niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. Świetnym dopełnieniem tego rodzaju aranżacji są małe płytki jednokolorowe w ciepłych odcieniach beży, zieleni czy modnego w tym sezonie Living coral”.

Jeśli chodzi o wykończenie, na targach dominowały płytki satynowe w połączeniu z polerowanymi, które pięknie odbijają światło i nadają kolekcjom efekt glamour. Płytki szkliwione i polerowane pojawiały się często na kamieniach typu calacatta i marmur.

 

– Płytki satynowe wyglądają elegancko i bardzo nowocześnie, zwłaszcza w ciemnych i nasyconych kolorach takich jak czerń czy brąz. Pobudzają nie tylko zmysł wzroku, ale też dotykudają efekt skóry dziecka, są niesamowicie gładkie i przyjemne. Świetnie wyglądają w połączeniu z płytkami polerowanymi, dzięki którym salon, kuchnia czy łazienka nabiera blasku życia, ale też niepowtarzalnego i bardzo oryginalnego charakteru. Nie każdy pewnie zdecyduje się połączyć ze sobą satynę z polerem, nie mniej jednak w mojej opinii wygląda to naprawdę ciekawie i elegancko – komentuje Patryk Kaczanowski.

 

Trendy przedstawione w Walencji mogły zaskoczyć uczestników wcześniejszych branżowych targów – Cersaie, które odbyły się we wrześniu ubiegłego roku w Bolonii. Proponowano wówczas ciężkie, industrialne klimaty – płytki z rdzą czy imitujące beton. W Walencji królowały za to lekkość i jasność: ciepłe kolory ziemi, brązy, beże, odcienie piasku, pasteli czy zieleni.

Jak zauważa Kinga Chudek, specjalistka ds. marketingu Ceramstic: „Na targach Cersaie w Bolonii rządziły chłodne szarości, ciemne kolory i industrialne klimaty. Natomiast w Walencji zdecydowanie dominowały ciepłe kolory ziemi – widoczne na większości stoisk w różnych formatach i strukturach. Popularne były również pastele z naciskiem na modny w tym sezonie Living Coral”.

Zdjęcia: Cevisama 2019 (Marcos Soria, Feria Valencia)

 

Language versions »