Czy płytę gazową bez płomieni można umieścić nad zmywarką?

Serce domu, jakim jest kuchnia, musi być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego – urządzając to pomieszczenie – pamiętajmy o tym, by dokładnie rozplanować rozmieszczenie szafek oraz urządzeń, z których będziemy korzystać na co dzień – na przykład płyty gazowej i zmywarki. Czy mogą one działać w bezpośrednim sąsiedztwie? Na to pytanie odpowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ. 

 Aranżując kuchnię, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę jej ergonomię i funkcjonalność. Wszystko po to, abyśmy mogli się w niej poruszać w pełni swobodnie. Strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania – kuchnia powinna posiadać taki układ, dzięki któremu praca będzie przebiegała komfortowo. W przypadku strefy gotowania posiłków – to tu powinna się znaleźć płyta kuchenna. 

Umiejscowienie stref uzależnione jest od układu pomieszczenia. Najczęściej aranżujemy wnętrze w kształcie litery L, U czy G. Oprócz tego, w dobie całej gamy sprzętów do zabudowy, ich umiejscowienie może być również różnorakie. W zasadzie ograniczeniem są miejsca przyłącza mediów w pomieszczeniu – o ile nie mieliśmy na nie wcześniej wpływu. Czy płyta grzewcza nad zmywarką to dobry pomysł? Czemu nie. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by oba urządzenia zamontować jedno pod drugim. – mówi Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ.

Płyta gazowa nad zmywarką – wady i zalety 

 Pamiętajmy, że każde rozwiązanie ma swoje dobre, jak i złe strony. Czy płyta gazowa bez płomieni zamieszczona nad naszą zmywarką będzie posiadać wady? Jak mówi ekspertka firmy SOLGAZ, jeśli oba sprzęty zamontujemy zgodnie z wytycznymi producenta, zachowując przy tym niezbędne odległości, nie doświadczymy żadnych przykrych niespodzianek:

Poza wytycznymi producenta, ważna jest również odpowiednia szczelina między dwoma urządzeniami. Chodzi tutaj o przestrzeń, która pozwoli na to, aby pojawiająca się temperatura oraz wilgoć nie wpływały negatywnie na pracę sprzętu. Podobnie, jak z płytą gazową bez płomieni, będzie z płytą indukcyjną, dlatego również i w jej przypadku jest to możliwe połączenie.

Zaletą takiego sąsiedztwa jest przede wszystkim wygoda. Piekarnik dziś najczęściej montujemy w zabudowie słupkowej, czyli na wysokości wzroku, co jest bardzo komfortowe i bezpieczne. Dlatego zmywarka pod płytą z pewnością spełni nasze oczekiwania, pozwalając na wyjątkowo funkcjonalne użytkowanie. 

Do zapamiętania

O czym warto pamiętać przy instalacji płyty kuchennej? Kluczową kwestią jest wcześniej wspomniany właściwy montaż, zgodny wytycznymi producenta sprzętu. Co więcej, zmierzmy również wysokość, jaka będzie nam niezbędna – w tym zmywarki, blatu, na którym znajdzie się płyta i odstępu między nimi.

Aranżując kuchnię należy pamiętać nie tylko o zadbaniu o estetykę, ale przede wszystkim o ergonomię i bezpieczeństwo pracy. Niezależnie od wielkości naszej kuchni płyta gazowa nad zmywarką to z dobry pomysł. Dzięki tego typu rozmieszczeniu sprzętów, zyskujemy większe pole do działania i tworzymy wyjątkowe pomieszczenie, w którym przygotowywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

SOLGAZ sp. z o.o. – polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. „bezpłomieniowe płyty gazowe”). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.

Language versions »