Dialog ze światłem

Gdyby o świetle pomyśleć szerzej, wyraźnie widać korelację pomiędzy jego działaniem a naszym nastrojem i samopoczuciem. Światło ma moc budowania i tworzenia efektów wizualnych. Zupełnie jak przy użyciu pędzli i farb można przy jego pomocy namalować dowolny klimat w pomieszczeniu. Terapeutyczną moc i rolę światła daje się zauważyć szczególnie wtedy, kiedy słońca jest za mało, a lampa czy żyrandol – dobrze oświetlające wnętrze – potrafią uczynić je przyjazną przestrzenią nawet gdy na zewnątrz panują ciemności. 

Naturalne światło to towar deficytowy w naszej szerokości geograficznej o tej porze roku. Stąd obniżony nastrój, senność i znużenie. O terapeutycznej mocy światła sztucznego dużo wiedzą Skandynawowie, bo bez niego, szczególnie na dalekiej Północy, nie sposób funkcjonować. Dlatego do perfekcji opanowali sztukę panowania nad jego źródłem. Stąd pomysł z zaproszeniem do wnętrza lamp różnego rodzaju, świec oraz ustawianiem ich czasem, w bardzo nieoczywistych miejscach, jak parapet. Dzięki tym sztuczkom, buduje się przytulną i ciepłą przestrzeń, która koi zmysły i podnosi poziom melatoniny. 

Dlaczego, więc często traktuje się je dość powierzchownie w myśleniu o wnętrzu? Często rozważając rolę oświetlenia, automatycznie skupiamy się na wyglądzie źródła światła. Kształt lampy jest ważniejszy od jej funkcji, jakości emitowanego przez nią światła. Pora wyjść poza takie myślenie, bo światło może znacznie więcej. 

Wie o tym marka Labra, która główną materią swoich działań uczyniła światło. To, które jest nam niezbędne do życia, które nam służy i dzięki któremu czujemy się lepiej. Także to, które z nami współpracuje, jeśli tylko zrozumiemy jego istotę i oddziaływanie na nas. 

To właśnie z potrzeby postrzegania światła w szerszym kontekście narodziła się idea Light Thinking. Idea tego, jak za pomocą wiązki światła można modelować przestrzeń, by była funkcjonalna, komfortowa i by przebywając w niej, można było się skupić lub zrelaksować. A wszystko to w zależności od rodzaju oświetlenia, barwy i natężenia światła. To narzędzie, które daje możliwość tworzenia niemal nieskończonych wariacji wystroju i charakteru wnętrza. To świadomość, która poszerza granice myślenia o urządzaniu przestrzeni. 

Light Thinking to także precyzja doboru odpowiednich materiałów i parametrów dla osiągnięcia dokładnie zamierzonego efektu. Inżynieria, innowacja, technologia zamieniają się w komfort, nastrój i piękno – czyli wymierne korzyści płynące z zastosowania konkretnych opraw świetlnych. Można dostosować się do zastanego, mniej lub bardziej przypadkowego efektu optycznego albo zapanować nad falą świetlną, modelować jej drogę i wyznaczyć cel. 

Light Thinking to filozofia, która w swoim centrum stawia dobrze zaprojektowane wnętrze, dostosowujące się do pory dnia i rytmu życia jego użytkowników. 

Marka Labra z laboratoryjną dokładnością tworzy elementy i systemy oświetleniowe, które nawet w zminiaturyzowanej formie kryją ogromne możliwości. Filozofia Labry to totalna zmiana perspektywy postrzegania roli światła we wnętrzach, doświadczanie go zmysłami. Światło nie jest tylko dodatkiem – jest tak samo istotne jak każdy inny element wyposażenia wnętrz, a czasem nawet ważniejsze. To „myślenie światłem” powinno być obecne na każdym etapie projektowania, a nie dopiero na końcu. Bo właśnie oświetlenie potrafi wydobyć z przestrzeni jej atuty, ukryć wady, dopasować do potrzeb użytkowników korzystających z danej przestrzeni. 

Światła warto się uczyć i testować zarówno jego działanie w kreowaniu przestrzeni, jak i terapeutyczną moc. Labra pokazuje, jak z nim współpracować, aby poprawiało jakość naszego życia. 

LABRA 

To polska rodzinna firma założona w 2010 roku przez dwóch braci. Ideą działania Labry jest Light Thinking, które oznacza nie tylko precyzję użycia odpowiednich materiałów, ale przede wszystkim świadomość tego, jaki wpływ ma światło na nasze samopoczucie. Istotną wartością w dekalogu firmy jest otwartość na ludzi i budowanie dobrych relacji stanowiących fundament rozwoju tak samo jak innowacyjne rozwiązania i technologie. Labra w każdym aspekcie swojego działania jest świadoma tego, jak ważne jest projektowanie w duchu zero waste i ograniczanie naszego negatywnego wpływu na środowisko.