DREMA 2023 – DOBRY KIERUNEK

Ostatnie miesiące nie były korzystne dla przemysłu drzewnego i meblarskiego. Wszystko za sprawą pogłębiającego się kryzysu energetycznego, spadku zamówień i eksportu mebli i wyrobów z drewna, wciąż rosnących cen surowca drzewnego, przerw w łańcuchach dostaw czy postępującą inflacją. Jak radzić sobie z niestabilnością rynku i przetrwać w trudnych czasach? O tym już we wrześniu w Poznaniu rozmawiać będą profesjonaliści podczas najważniejszego spotkania branży drzewnej i meblarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej – targów DREMA 2023.

Polska jest trzecim na świecie największym eksportem mebli. Konkurencja na rynku meblarskim jest jednak duża, zarówno ze strony producentów azjatyckich, jak i państw Europy Środkowo-Wschodniej. Przy rosnących kosztach produkcji utrzymanie silnej pozycji międzynarodowej polskiej branży meblarskiej wymaga od firm podjęcia wielu działań, w tym inwestycji w rozwiązania, które pomogą zoptymalizować produkcję i zminimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Na targach DREMA 2023 zaprezentowane zostaną zaawansowane technologicznie rozwiązania, zintegrowane systemy i maszyny, które znacznie mogą obniżyć koszty produkcji, a co za tym idzie – usprawnić wydajność, jakość i zrównoważony rozwój obróbki drewna i produkcji mebli. Ekspozycja obejmować będzie zarówno automatyzację i cyfryzację procesów, robotyzację miejsc pracy, jak i zastosowanie nowych materiałów i technologii – wszystko po to, aby wspomagać potencjał oszczędności zasobów.

Kluczem do utrzymania dalszych dynamicznych wzrostów polskiej branży będzie w najbliższych latach dalsza optymalizacja procesów produkcyjnych i ich automatyzacja. Bez tego stracimy naszą konkurencyjność. Od wysokich kosztów surowców, energii czy płac nie uciekniemy, a więc musimy szukać przewag i szans właśnie w poprawie procesów i automatyzacji produkcji. Osobiście spodziewam się, że w najbliższych latach na dobre w fabrykach mebli zagości robotyzacja. Na pewno pomocne w tym zakresie będą kontynuacje programów wsparcia. A co do samych mebli, to będziemy zdecydowanie szukać nowych materiałów, które można zastosować w produkcji meblarskiej. Problemy z surowcem drzewnym raczej będą się pogłębiały, a więc musimy szukać alternatywny. Pytanie tylko, kiedy ją znajdziemy i czy będzie równie ekologiczna. – podkreśla Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

MOC PRZYCIĄGANIA

Siła targów DREMA ma moc przyciągania. Do grona wystawców najbliższej edycji już dołączyli liderzy branży. Najnowsze technologie dla przemysłu drzewnego i meblarskiego od 12 do 15 września 2023 r. ponownie wypełnią hale na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Choć do rozpoczęcia targów DREMA zostały jeszcze ponad trzy miesiące, to powierzchnia wystawiennicza została już w dużej mierze zarezerwowana. Dowodem na bardzo duże zapotrzebowanie na spotkania profesjonalistów, jakim są targi DREMA, jest mocna reprezentacja kluczowych firm sektora innowacji,  szeroka prezentacja maszyn w ruchu i urządzeń do obróbki drewna, kompleksowa oferta zaopatrzenia dla producentów mebli (surowce, materiały, komponenty, technologie, maszyny i narzędzia). Warto podkreślić, że targi DREMA znajdują się na liście 12 światowych wystaw popieranych przez EUMABOIS – Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna i są JEDYNE w Polsce w tym rankingu.

– Doceniamy, że nasi wystawcy traktują obecność na targach DREMA jako „pewnik” i wpisują je w biznesowy kalendarz rekomendując udział w wydarzeniu także innym firmom. Już dziś możemy z dumą ogłosić, że udział w DREMA 2023 zapowiedzieli liderzy tacy jak m.in.: ALLCOMP POLSKA, BIZEA, BOSCH, CEHPOL, DROMA, FELDER GROUP POLSKA, FREUD, HOMAG POLSKA, IMA SCHELLING, IMAC, ITA, ITA TOOLS, KEMICHAL, KSM CUTTING, LAZZONI GROUP, METAL-TECHNIKA, NESTRO, NEU-JKF,
N-POL, OTTO MARTIN MASCHINENBAU, POLSKA IZBA GOSPODARCZA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, PRETA, PUREKO, ROJEK, SABA POLSKA, SERON, STRIMA, TECHNOLOGIE DREWNA, TEX SYSTEM, WEINIG VERTRIEB UND SERVICE, WOOD-MIZER INDUSTRIES, YASKAWA POLSKA.
– mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.

Premiery rynkowe i nowości branżowe to tylko jeden z czynników decydujących o udziale w targach DREMA. Coraz częściej magnesem przyciągającym do Poznania wszystkich entuzjastów nowoczesnych technologii jest program wydarzeń towarzyszących, będący uzupełnieniem innowacyjnej ekspozycji. W tym roku znajdzie się w nim wiele praktycznej wiedzy dotyczącej automatyzacji i robotyzacji procesów, transformacji cyfrowej oraz sposobów na ciągłość produkcji w nieprzewidywalnych czasach. Eksperci wskażą nie tylko trendy i optymalne kierunki zmian, ale doradzą także jak je skutecznie wdrożyć.

SPOTKANIA SPOSOBEM NA KRYZYS?

Współczesne targi to nie tylko ekspozycja w pawilonach, ale wydarzenie łączące bogatą ofertę wiodących firm branży z energią spotkań, wymianą myśli i wiedzą płynącą z licznych debat, konferencji i pokazów odbywających się w tej samej przestrzeni. Staramy się zachęcać naszych partnerów oraz liderów w przemyśle do dzielenia się swoją wiedzą oraz współtworzenia targów poprzez różne aktywności. Stawiamy na zagadnienia nośne, mające bezpośrednie przełożenie na rozwój innowacyjnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim. – dodaje dyrektor targów DREMA.

Spotkanie profesjonalistów reprezentujących przemysł drzewny i meblarski będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające na tym rynku w kontekście braków kadrowych, deficytu surowców i problemów z dostawami czy zwiększania wydajności poprzez zastosowanie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji. Będzie również miejscem wymiany doświadczeń dotyczącym wykorzystania rozwiązań digitalizacji i Internetu rzeczy przez polskich oraz globalnych liderów, jak również okazją do rozmów z ekspertami na temat przeciwdziałania aktualnym problemom, mająca praktyczny wymiar.

Przedstawicieli sektora drzewnego z pewnością zainteresuje X jubileuszowy Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW – międzynarodowa konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, podejmująca tematy związane z zagrożeniami i wyzwaniami dla przemysłu drzewnego w Polsce i na świecie. Z kolei  tym, dokąd zmierza sektor meblarski i jak się przygotować na nowe zjawiska gospodarcze, opowiedzą specjaliści z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. Nie zabraknie stałych punktów programu: Fabryki Mebli na Żywo DROMA    czyli pokazów live najnowszych technologii produkcji mebli/ wyrobów z drewna z zastosowaniem polskich maszyn, projektu Drema Dzieciom i produkcji mebli dziecięcych na cele charytatywne, Strefy Parkietu wraz z pokazami i warsztatami parkieciarskimi – zarządzanej przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, Poligonu Umiejętności i demonstracji lakierniczych przygotowanych przez czasopismo Lakiernictwo Przemysłowe, przestrzeń DREMA Tools organizowana we współpracy z firmą ITA Tools, w ramach której zaprezentowane zostaną na żywo innowacyjne technologie ostrzenia i regeneracji narzędzi, Strefy Czystego Powietrza z ekspozycją nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań oraz systemów dla ogrzewania, wystawy eksponatów konkursowych Wyczarowane z Drewna oraz XXII Mistrzostw Polski We Wbijaniu Gwoździ zorganizowanych z ramienia Wydawnictwa Inwestor, Strefy narzędziowej od portalu Narzędzioholicy.pl – wydarzenia, którego celem jest prezentacja nowych rozwiązań, technologii, pokazów narzędzi i kunsztu pracy zaproszonych partnerów, gości i liderów branży narzędziowej.

Nowością tegorocznej edycji targów DREMA 2023 będzie Strefa Trendów dla Meblarstwa – miejsce spotkań i ekspozycja firm z branży meblarskiej, pokazy designu i najnowszego wzornictwa dotyczącego projektowania mebli (płyty, tkaniny, okucia).

Międzynarodowe targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędą się w dniach 12-15 września 2023 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – zapraszamy serdecznie!

Więcej na: https://drema.pl/pl/