Jadalnia w stylu… jaki tylko chcesz! Wybieramy, zestawiamy, aranżujemy stoły i krzesła

Współczesna jadalnia to znacznie więcej niż miejsce spożywania posiłków. Bierzemy wzór z poprzednich pokoleń i nie tylko w święta zbieramy się w gronie rodziny czy przyjaciół, by w stylu slow life albo kinfolk świadomie celebrować wspólny czas. Dlatego tak ważne jest, by ta przestrzeń – jako odrębne pomieszczenie, część salonu albo strefa kuchni – zyskała odpowiednią oprawę.

Czym jest kinfolk? To określenie jednego z najciekawszych dziś zjawisk w kręgu projektowania wnętrz. Wzięło się od tytułu amerykańskiego czasopisma poświęconego sztuce życia. Z jego łamów emanuje tęsknota za dawnymi laty, gdy czas płynął odrobinę wolniej. – Wisława Szymborska trafnie zauważała, że dziś „żyjemy dłużej ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami”. Świadomi tego, chętnie inspirujemy się życiem naszych rodziców i dziadków, którzy nie tylko święta i wielkie uroczystości, ale także swą codzienność celebrowali w gronie najbliższych i przyjaciół – mówi Monika Bielska, dyrektor kreatywna Miloo Home.

Z nostalgii za przeszłością zrodził się więc bardzo wartościowy trend urządzania domu w sposób sprzyjający spędzaniu czasu razem, a nie tylko obok siebie, i budowaniu głębokich relacji. Proste, często nieformalne aranżacje, opierają się na meblach i dodatkach starannie dobranych do potrzeb mieszkańców – bez balastu przedmiotów zbędnych. Nie jest niespodzianką, że kluczowe miejsce w tym podejściu zajmuje stół. To przecież mebel wyjątkowy, i symbolicznie, i zupełnie dosłownie gromadzący wokół siebie ludzi.

 

Jaki styl mebli sprawdzi się tu najlepiej? Trend kinfolk podpowiada, aby swobodnie sięgać po bliskie sercu wątki i śmiało łączyć je w zupełnie indywidualne kompozycje. Vintage niech się splata z nowoczesnością, loft z urban jungle, zwariowane boho z szykownym glamour. – Tym, co zespoli nawet najbardziej odległe inspiracje, będzie osobowość domowników. Dlatego zachęcam do twórczej odwagi w poszukiwaniu własnych zestawień stołów oraz krzeseł nawet z odległych poetyk  uśmiecha się Monika Bielska. – Nikt też nie powiedział, że wszystkie krzesła w domu muszą być z jednego kompletu – podkreśla.

W rodzinnym domu albo w mieszkaniu zawsze otwartym dla przyjaciół warto łączy stare z nowym. Dlatego znajdzie się tu miejsce i dla mebli z historią, i dla współczesnego wzornictwa. Do przeszłości można też nawiązać poprzez modele stylizowane. A dzieła nowoczesnego designu pomogą budować ciepłe wspomnienia na przyszłość. Każdy cenny antyk i każdy sympatyczny staroć był przecież kiedyś ostatnim krzykiem mody! Z tą świadomością warto twórczo podejść do urządzania jadalni i łączyć z sobą stoły oraz krzesła nawet z różnych bajek. Najlepszym przewodnikiem będzie wyczulone oko.

   

Istnieją jednak pewne zasady praktyczne, bardzo pomocne w dokonaniu mebli do jadalni. Jakie? Przede wszystkim należy przewidzieć liczbę osób, które będą zasiadać do wspólnych posiłków. Na każdą z nich trzeba liczyć ok. 50-60 cm długości i ok. 40 cm. głębokości blatu. Dodatkowo szerokość stołu trzeba dobrać tak, by między nim a ścianą (albo ustawionym równolegle meblem – np. kredensem czy bufetem) zachować 70-80 cm wolnej przestrzeni. Dzięki temu każdy będzie mógł wygodnie odsunąć krzesło i przejść.

Oczywiście liczy się też solidna konstrukcja mebla – mocne oparcie na nogach lub podstawie z drewna czy z metalu. Blat natomiast powinien być trwały, odporny na wgniecenia czy zarysowania. Ten wymóg spełniają twarde gatunki drewna, m.in. lity dąb, a także płyty kamienne i ceramiczne, np. ze spieku kwarcowego.

     

Jeśli natomiast chodzi o krzesła, można wybrać zarówno modele twarde (choć wtedy przydadzą się dodatkowe poduszki) lub tapicerowane. Należy tylko upewnić się, że dana tkanina jest impregnowana i nie przyjmuje plam. Dodajmy, że w Miloo Home stosowane są wyłącznie tego rodzaju obicia. Wspaniały komfort oferują także krzesła wyplatane rafią. Cechują się delikatną elastycznością, a przy tym zapewniają swobodny dostęp powietrza. Przekłada się to na komfort biesiadników i w czasie bożonarodzeniowych celebracji, i w długie letnie wieczory.

Na widocznych w artykule zdjęciach prezentujemy nasze propozycje zestawień wielu modeli stołów i krzeseł. Jak widać, poszczególne wzory świetnie sprawdzają się w różnych kontekstach, a w każdym z nich zyskują nieco inną odsłonę. Po jeszcze więcej pomysłów warto wstąpić do jednego z salonów stacjonarnych Miloo Home albo zajrzeć na stronę https://www.miloohome.pl/

     

*********

Miloo Home to ekskluzywna marka oferująca designerskie meble i akcesoria do domu i ogrodu. W swojej ofercie posiada zarówno kolekcje nowoczesne, klasyczne, jak również industrialne. Każda z nich, stworzona zgodnie z aktualnymi trendami, charakteryzuje się nie tylko doskonałym wzornictwem, lecz także najwyższą jakością wykonania. Salony Miloo Home zlokalizowane są w największych miastach w całej Polsce. Marka prowadzi również sprzedaż online na www.miloohome.pl.