Jak oświetlenie wpływa na to, co kupujemy?

Powszechnym zjawiskiem jest tendencja kupowania rzeczy, kiedy nasze zmysły zostają pobudzone. Sensualizm bierze górę nad innymi czynnikami przekonującymi do zakupu. Wiedzą o tym właściciele marek stosując odpowiednie techniki wystawowe. Każdy opracowuje ekspozycję produktu w taki sposób, aby była skuteczna i przekonująca. Niebagatelny wpływ na to ma oświetlenie. O tym, jak wielki wpływ ma odpowiednie oświetlenie w przestrzeni sprzedażowej i na co zwracać uwagę przy jego wyborze opowiadają eksperci z marki AQForm.

Bez względu na to, czy treścią ekspozycji jest dzieło sztuki, czy produkt spożywczy, kryje się za nią konkretny przekaz. Z perspektywy sprzedawcy pożądany cel to przede wszystkim przekonanie obserwatora do jednej z bardziej „bolesnych” decyzji podejmowanych na co dzień – wydania pieniędzy. Dlatego to, w jakim świetle zostaną przedstawione argumenty „za” jest kluczowe.

Światło, poza prawidłowym postrzeganiem, wpływa na emocje. Te ostatnie są decydujące dla większości decyzji zakupowych. Przesłanką do skorzystania z usług oświetleniowca, jest wykorzystanie tego punktu styku. Oczywiście ważne są też wymogi normatywne i optymalizacja zużycia energii.

W sklepie lub szeroko rozumianym miejscu sprzedaży spełnienie wymagań minimalnych nie jest trudne. Obszar kasy i stół do pakowania powinny być oświetlone z natężeniem 500lx, zaś oświetlenie ogólne – 300lx. Dużo większym wyzwaniem jest oświetlenie ekspozycji – efektywne i efektowne.

Bazą dobrego oświetlenia ekspozycji jest zapewnienie wysokiego natężenia światła na oświetlanych przedmiotach. To pozwala klientowi widzieć. Równie istotne jest zachowanie kontrastu pomiędzy ekspozycją a tłem. Zanim klient zacznie widzieć, musi zauważyć. Jeśli na przykład manekin będzie oświetlony z natężeniem podobnym do oświetlenia całej witryny w której stoi, a ta z kolei jest ulokowana w rzędzie kilku podobnych, to manekin prawdopodobnie nie będzie zauważany. Co innego, jeśli będzie oświetlony dziesięć razy jaśniej niż tło. Wtedy główna uwaga będzie skupiona na nim.

Dzięki odpowiednim kontrastom – klient zauważa. Dzięki natężeniu – widzi. W przypadku ekspozycji gdzie kolor jest ważny, warto zwrócić uwagę na odwzorowanie barw. W tym kontekście często mówi się o parametrze CRI lub Ra. To wskaźnik informujący, w jakim stopniu dane źródło światła odwzorowuje barwy. Tam, gdzie wierność i nasycenie kolorów jest kluczowe, ten parametr będzie wyjątkowo istotny przy doborze sprzętu oświetleniowego.

Zbyt niskie odwzorowanie barw skutkuje brakiem głębi kolorów i problemami w rozróżnianiu zbliżonych barw. Technologia LED daje możliwość uzyskania odwrotnego efektu – przerysowania jednej lub kilku barw np. w celu sprawienia, aby pieczywo było bardziej złociste. Taki manewr może jednak spowodować słuszne rozczarowanie klienta tuż po odejściu od kasy.

Kiedy klient dostrzegł i widzi dobrze, można zadbać o emocje. Każdy obiekt handlowy ma odrobinę inne przeznaczenie i grupę klientów. Jeśli klientów jest wielu, to zazwyczaj chcemy, aby kupowali szybko. Neutralne lub chłodne temperatury barwowe są wówczas wskazane. W warunkach oświetleniowych zbliżonych do tych występujących w środku dnia ludzie są bardziej ożywieni, a decyzje są podejmowane szybko. Jeśli jednak chcemy klienta zatrzymać na dłużej, będziemy chcieli, aby się odprężył. Poczuł jak w domu. To oznacza ciepłe światło, dosyć niską równomierność i brak jaskrawych elementów w zasięgu wzroku. Oba przypadki, choć skrajne, powinny mieć wspólny mianownik. Bezwzględną walkę z olśnieniem – jego skutkiem może być niechęć lub ucieczka.

W handlu stosowanie wiedzy na temat oświetlenia ekspozycji traktowane jest jako inwestycja, która dosyć szybko się zwróci. Pozwoli oszczędzać dzięki technologii LED i zyskać przewagę nad najbliższą konkurencją. Bo żadna marka nie poradzi sobie, jeśli latami będzie stać w złym świetle.

Więcej na https://www.aqform.com/pl/
____________

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.

WYSZUKIWARKA FIRMDODAJ OGŁOSZENIEPOLECANE FIRMYSKLEPY FIRM