Jak to w końcu jest z tym wielkim formatem? 7 mitów i garść faktów nt. spieków kwarcowych

Materiał drogi, choć sztuczny? Kłopotliwy w obróbce, a przy tym mało odporny? Imitujący tylko polerowany marmur? Nic podobnego! Rozprawiamy się z mitami na temat spieków kwarcowych oraz podpowiadamy, co warto o nich wiedzieć, by w pełni wykorzystać ich niezrównane zalety we własnym domu.

Spieki kwarcowe powstały jako alternatywa dla kamienia naturalnego – z jego pięknem, ale i fantastycznymi zaletami użytkowymi. Efekt przerósł oczekiwania. Jednak choć ten innowacyjny materiał z roku na rok coraz częściej jest wykorzystywany w polskich domach, wciąż trudno nazwać go zjawiskiem dobrze wszystkim znanym. A mylne wyobrażenia na jego temat niestety chętnie są powtarzane z ust do ust – zapewne w dobrej wierze, ale ze złym skutkiem. Które z nich powracają najczęściej? I jaka jest prawda o spiekach? Zapytaliśmy o to ekspertów firmy Interstone, wyłącznego dystrybutora w Polsce włoskich spieków Laminam i właściciela marki Interlite. Oto, co nam powiedzieli.

Mit 1. „Spieki są materiałem sztucznym”

Choć nie występują w przyrodzie, okazują się być materiałem na wskroś naturalnym i ekologicznym. Powstają z rozdrobnionego kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych, które zostają sprasowane, a następnie wypalone. W temperaturze aż 1220°C luźne dotąd kruszywa stapiają się ze sobą, tworząc niezwykle trwałą płytę. Sposób produkcji tego nowoczesnego materiału przekłada się na jego zalety użytkowe – od wytrzymałości w codziennym użytkowaniu przez naturalną higienę i bezpieczeństwo dla zdrowia, aż po łatwość w utrzymaniu w czystości. Stąd wielka popularność spieku w roli blatu kuchennego czy łazienkowego – choć stosować je można dosłownie wszędzie, m.in. na podłogach, frontach mebli, skrzydłach drzwi, w elementach wyposażenia obiektów usługowych, a nawet na tarasach czy elewacjach! Co więcej, gdy spieki zostaną pokryte innowacyjną powłoką Laminam Ambience, będą posiadały właściwości antybakteryjne, samoczyszczące i oczyszczające powietrze wokół. Niezwykłe!

Mit 2. „Spieki będą pękać i odbarwiać się”

Spotkać się można czasem z nieprawdziwymi opiniami, jakoby spieki były nieodporne na intensywne użytkowanie. Niektórzy powtarzają, że nie można stawiać na nich gorących garnków, a upływ czasu czy ostre słońce zmieniają ich kolorystykę. To nieprawda. Skoro są wypalane w 1220°C, bez najmniejszego problemu znoszą wszelkie domowe wyzwania – wrzątek, żar piekarnika, potoki wody czy kłęby pary, a także promieniowanie UV i wszelkie kaprysy pogody (również mróz) w przestrzeniach otwartych. Bez względu na warunki, przez cały czas użytkowania zachowują zarówno kolor, jak i fakturę. Ważne tylko, by wybierać spieki renomowanych marek, takich jak Laminam czy Interlite, a nie np. ich tanie naśladownictwa importowane z Chin. Wtedy można mieć pewność, że spieki będą nam doskonale służyły przez lata. 

Mit 3. „Spieki są bardzo drogie”

Materiał ten dostępny jest w bardzo szerokim zakresie cenowym – na dosłownie każdą kieszeń. Koszt konkretnej płyty zależy m.in. od jej formatu, a ogólna suma wydatków od skali inwestycji (inaczej kosztuje remont kuchni lub łazienki w bloku, inaczej aranżacja obszernego apartamentu). Aby się o tym przekonać, a także skalkulować koszty ze wsparciem fachowca, najlepiej wybrać się do jednego z oddziałów firmy Interstone, dystrybutora spieków włoskiej marki Laminam w Polsce i właściciela marki Interlite (szczególnie Interlite oferuje gamę spieków zaskakująco przystępnych cenowo). Dotąd placówki firmy znajdowały się w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu i Pruszczu Gdańskim. Najnowszy oddział, Interstone Szczecin, powstał w Stargardzkim Parku Przemysłowym. Jest tu magazyn o powierzchni aż 1000 m2, gdzie można łatwo i wygodnie wybrać wzór spieku (a także np. konkretną płytę kamienia naturalnego lub konglomeratu z bogatej oferty Interstone). Na miejscu czekają też eksperci, którzy chętnie doradzą osobom zainteresowanym wprowadzeniem spieku kwarcowego do swojego domu. 

Mit 4. „Przekrój spieku różni się od jego powierzchni”

Trzeba tu kolejny raz wrócić do sposobu wytwarzania spieków. Skoro powstają ze sprasowanych kruszyw, bez nakładanej na wierzch warstwy dekoracyjnej (jak barwna glazura w płytkach ceramicznych), wewnątrz mają ten sam kolor, który widać w tle wzoru na powierzchni. Dlatego tak dobre efekty wizualne daje m.in. frezowanie (pozwalające np. uzyskać na blacie kuchennym ociekacz) czy wycinanie otworów pod zlewozmywaki lub umywalki podwieszane. Najnowsza technologia Laminam IN-SIDE umożliwiła z kolei przeniesienie wzoru także do przekroju płyty – co sprawia że slab ucięty w jakimkolwiek miejscu wygląda identycznie, jak jego powierzchnia.

Mit 5. „Montaż spieków jest banalnie prosty” kontra „spieki strasznie trudno się tnie”

Spieków nie wolno traktować jako kolejnego rodzaju płytek ceramicznych. To materiał innego typu! Montaż wymaga użycia specjalnych narzędzi i preparatów (m.in. odpowiednich klejów), inaczej końcowy efekt prac mógłby być niezadowalający. Dlatego też zadania te należy powierzać wyłącznie fachowcom wyspecjalizowanym w pracy ze spiekami. Najlepiej zwracać się do tych, którzy uzyskali autoryzację Interstone – oficjalnego dystrybutora włoskich spieków Laminam w Polsce. Ich adresy można uzyskać w oddziałach firmy lub za pośrednictwem www.laminam.pl. 

A jeśli sam jesteś wykonawcą, glazurnikiem, właścicielem lub pracownikiem ekipy remontowej i chcesz nauczyć się pracować ze spiekami – Interstone prowadzi cykliczne, bezpłatne warsztaty z zakresu cięcia, obróbki i montażu oferowanych materiałów.

Mit 6. „Można zaoszczędzić na blacie kuchennym, obkładając płytę meblową cieńszym spiekiem” 

Montaż spieków należy oddać w ręce fachowców i z tego powodu, że tradycyjny pan złota rączka (choćby najlepszy we wszelkich innych robotach remontowo-budowlanych!) może nie znać specyfiki tego innowacyjnego materiału. A błędy, w tym nietrafione „pomysły racjonalizatorskie”, będą się mściły. Jedną z ważniejszych wytycznych dotyczących doboru spieku do konkretnego zastosowania jest to, że grubość i format płyt ma znaczenie w kontekście funkcji, którą będą one pełnić. Inne stosuje się na blatach, inne na ścianach, inne na elewacjach. Wszelkie wątpliwości z tym związane chętnie wyjaśnią eksperci w każdym z oddziałów firmy Interstone. 

Mit 7. „Spiek to zawsze wzór marmuru na wysoki połysk”

Obecnie rzeczywiście rekordy popularności biją spieki naśladujące marmur. Takie są obowiązujące trendy we wnętrzach. Ale w ofercie Laminam i Interlite oprócz tego rodzaju modeli w wielu wariantach znaleźć można również wzory innych kamieni naturalnych, a także drewna, betonu, metalu. Nie brakuje modeli abstrakcyjnych – o własnej, unikatowej urodzie. Dodatkowe zróżnicowanie w ofercie włoskich spieków wprowadzają rozmaite wykończenia. Prócz powierzchni polerowanych dostępne są matowe, groszkowane i płomieniowane (z wyrazistą, przyjemnie szorstką fakturą) oraz delikatną, przyjazną powierzchnią soft-touch. Najnowsze serie Laminam do złudzenia przypominają w dotyku kamień naturalny z fakturą 3D. To ogółem ponad 200 wzorów i kolorów! Jest w czym wybierać. A pełną ofertę spieków kwarcowych Laminam i Interlite (wraz z mnóstwem kamieni naturalnych oraz konglomeratów) znaleźć można w każdym z oddziałów firmy Interstone oraz na www.interstone.pl

***

Laminam to włoski producent spieków kwarcowych, który od kilku lat działa na polskim rynku. Filozofia tej światowej sławy marki opiera się na oryginalnym designie inspirowanym naturą, doskonałej funkcjonalności na miarę XXI wieku oraz proekologicznym podejściu. Spieki kwarcowe powstają w oparciu o naturalne komponenty, przy zastosowaniu technologii zakładających niskie zużycie energii oraz brak emisji trujących substancji. Te filary zaowocowały wieloma nagrodami, z których najważniejszą jest Red Dot Award z 2016 r.: wyróżnienie Red Dot: Best of the Best otrzymała płyta Laminam Star Maker zaprojektowana przez Maca Stopę.