Jak wysokie powinno być łóżko i materac?

Urządzanie sypialni to jeden z najważniejszych zabiegów podczas zagospodarowywania mieszkania. Na początku trzeba pomyśleć o sercu tego pomieszczenia – łóżku. Jak wysoka powinna być jego rama i materac? Wszelkie dylematy związane z tym tematem rozwiewamy w poniższym artykule.

Blisko podłogi

Są osoby, które decydują się na spanie na materacu położonym na ziemi lub nisko położonym łóżku. To bardzo kiepskie rozwiązanie – zarówno dla zdrowia, jak i ze względów higienicznych. Po pierwsze, na podłodze zwykle są największe ilości kurzu i brudu, co może być szczególnie uciążliwe, gdy jest się alergikiem. Warto także wiedzieć, że w ten sposób znacząco skraca się żywotność materaca. Ponadto takie rozwiązanie jest także wyjątkowo niekorzystne dla kręgosłupa, bowiem uniemożliwia mu się utrzymanie prawidłowej pozycji podczas wypoczynku. A gdy do tego wyobrazi się próby wstawania co ranek z poziomu podłogi… Stanowczo odradzamy taką opcję.

Jak dobrać optymalną wysokość łóżka?

Warto pamiętać, że odpowiednia wysokość to pojęcie względne – przyjmuje się, że najbardziej komfortowe jest około 40-50 centymetrów nad ziemią. Istnieje prosty sposób na to, aby sprawdzić, czy zespół łóżko plus materac są dla nas właściwe – wystarczy usiąść na brzegu i opuścić nogi w dół. Jeśli utworzą z podłogą kąt prosty, oznacza to, że wysokość miejsca do spania jest optymalna. Jeżeli chodzi o grubość materaca, zwykle przyjmuje się, że powinna ona wynosić minimum 10 centymetrów w przypadku modeli dziecięcych oraz 18-20 centymetrów dla tych stworzonych z myślą o dorosłych i nastolatkach. Materace “rekordziści” mogą mieć nawet 30 centymetrów, warto jednak wiedzieć, że twierdzenie, iż bardzo wysoki materac to gwarancja najlepszego komfortu i jakości jest mitem, dużo istotniejsze jest odpowiednie wypełnienie i porządne wykonanie. Co istotne, materac musi być dostosowany do głębokości ramy łóżka, powinien lekko wystawać poza nią – najlepiej na około 4-10 centymetrów.

Element pasujący do wnętrza

Wiele osób decyduje się na łóżko, które po prostu dobrze wygląda na tle sypialni. Jego wybór powinien być jednak uzależniony nie tylko od naszych preferencji, ale również między innymi od metrażu pomieszczenia do snu. Coraz większą popularnością cieszą się łóżka kontynentalne, czyli które składają się z trzech niezależnych materacy, gwarantując tym samym naprawdę wysoki komfort snu oraz poczucie luksusu. Warto jednak pamiętać, że tak wysokie łóżko będzie po prostu wyglądać źle na małej powierzchni. Z drugiej strony, jeśli chcesz sprawić, aby Twoje posłanie było nieco wyższe i podnieść komfort snu na starym materacu, dobrym pomysłem będzie zakup materaca nawierzchniowego. To rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż inwestowanie w nowy mebel.

Kupując łóżko trzeba pomyśleć nie tylko o względach estetycznych, lecz przede wszystkim o funkcjonalności. Dlatego tak ważne jest, aby zdecydować się na odpowiednio wysoką ramę i dobry materac, mający optymalną grubość.

Źródło: https://sennamaterace.pl/