Kolory w łazience – jak je wprowadzić i nie przesadzić

Kolory we wnętrzu zauważalnie wpływają nie tylko na sam jego klimat, ale także na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Mogą pobudzać do działania, dodawać energii lub wręcz przeciwnie – wyciszać i koić. Odpowiednio dobrane kolory w łazience sprawią, że będzie ona bardziej wyrazista i ciekawa. Kluczem do sukcesu jest umiar i odpowiednie wyważenie akcentów.

Urządzanie kolorowych wnętrz budzi zawsze pewne obawy. Czy kolor z próbnika nie przytłoczy nas na większej powierzchni? Czy uda nam się harmonijnie dobrać dodatki? Czy poszczególne elementy wyposażenia i barwy będą do siebie pasować? Te i wiele innych pytań sprawiają, że mniej odważni wybierają ostatecznie biel i neutralne tony. Jeśli kochasz kolory, ale nie chcesz przesadzić z nimi we wnętrzu, postaw na jeden dominujący akcent, któremu podporządkujesz resztę wystroju.

Meble, które nadają styl

Świetnym rozwiązaniem kolorystycznym do łazienki, który bezinwazyjnie można po pewnym czasie wymienić, są meble. Światowe trendy jasno wskazują, że białe, znane wszystkim elementy meblowe, które najczęściej spotkać można w łazienkach urządzanych w stylu klasycznym, ponadczasowym, warto zamieniać na szafki w nieoczywistych odcieniach. – Meble nadają dziś stylu całej aranżacji łazienki. Wychodzą na pierwszy plan, i nie stanowią już tła aranżacyjnego. Niedawno jeszcze to płytki były najważniejsze podczas aranżowania łazienki, nadawały styl i tworzyły klimat. Dziś już śmiało możemy powiedzieć, że przez mnogość rozwiązań, kolorów, detali i wykończenia, meble przejmują tę pozycję. Potrafią skutecznie zwrócić na siebie uwagę np. nieoczywistym kolorem i wysokiej jakości wykończeniem. Jednym z przykładów jest nasza kolekcja Senso i odcień frontów tangerino, który w rzeczywistości jest bardzo podobny do łososiowego. Innym modelem jest Como o głębokiej, ale wyrazistej zieleni. Kolory te nie dość, że wprowadzą do wnętrza powiew świeżości i nutę awangardy to świetnie będą współgrały z czarną armaturą sanitarną lub np. czarną umywalką. Tak nieoczywiste odcienie mebli sprawią, że łazienka stanie się wyjątkowa, zapadająca w pamięć i po prostu modna – radzi ekspert marki Defra.

Kolor na ścianach

Z mocnym kolorem ścian trzeba uważać. Zastosowany w zbyt dużej ilości, w niewielkim pomieszczeniu, może on przytłaczać. Dlatego decydując się na taki krok, należy rozważyć ten element dekoracyjny na tylko jednej ze ścian lub zaakcentować za jego pomocą określoną strefę – np. prysznica, wanny czy toalety. Niezależnie czy wprowadzimy kolor pod postacią płytek czy farby będzie to element stały, którego zmiana wiąże się z pracami remontowymi. Warto zatem zastanowić się, czy akcent kolorystyczny w takiej postaci jest konieczny i czy nie lepiej zastąpić go ruchomymi elementami w ulubionym kolorze, takimi jak meble czy dodatki. Utrzymane w neutralnym i uniwersalnym kolorze ściany będą natomiast stanowiły idealne tło ekspozycyjne dla barwnych części wyposażenia.

Dopełnienie całości

Wprowadzenie kolorów do łazienki to świetny sposób na zerwanie z monotonią i nudą. Można to zrobić małym nakładem finansowym poprzez zastosowanie drobnych elementów dekoracyjnych. Wystarczą niewielkie drobiazgi w energetyzujących kolorach, by poczuć satysfakcję ze zmian i poprawić sobie nastrój. W tym wypadku dobrze sprawdzą się tekstylia: dywaniki, ręczniki i zasłony. Łazienkowe puzderka i bibeloty dopełnią dzieła, a naturalny akcent zielony, pod postacią roślin doniczkowych, wprowadzi element świeżości. Takie dodatki zmieniać można z każdym sezonem i uzależniać je od naszego humoru i samopoczucia. W zależności od tego, jaki mamy nastrój, możemy stawiać na energetyczne lub bardziej stonowane odcienie.

Więcej informacji o produktach na stronie internetowej www.defra.pl