Materac do spania na podłodze

Wiele osób na etapie projektowania sypialni zastanawia się, czy dobrym pomysłem jest rezygnacja z tradycyjnego łóżka na rzecz innego rozwiązania. Materace do spania na podłodze? Łóżka sklecone z palet? A może tapczany, wersalki lub rozkładane sofy? Ile osób, tyle pomysłów. Czy warto brać pod uwagę choć część z nich?

Przyjrzyjmy się rozwiązaniu, w którym centralnym punktem sypialni jest materac do spania na podłogę zamiast łóżka. Propozycja taka – mogłoby się wydawać – to oszczędność miejsca oraz pieniędzy. Nie trzeba przeznaczać dodatkowych funduszy na wyposażenie, można je wyasygnować na coś innego. Brak łóżka to także teoretycznie więcej przestrzeni oraz optyczne powiększenie pokoju, w którym spędzamy niemal każdą noc. Ale jest jedna rzecz, na której nie należy oszczędzać. To zdrowie. W przypadku rezygnacji z łóżka w sypialni i zastąpienia go samym materacem, narażamy swój organizm na wiele szkodliwych czynników, które wpływają nie tylko na komfort snu, ale i na nasze samopoczucie. Spanie na podłodze wiąże się z problemami z alergiąnadwyrężeniem kręgosłupa czy zwiększeniem temperatury miejsca, w którym śpimy. To też ryzyko kontaktu z pleśnią. Dlatego materac zamiast łóżka nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak mimo wszystko będziemy chcieli zdecydować się na ten krok i nie kupować łóżka do pokoju sypialnianego, musimy dobrze zastanowić się jaki materac na podłogę wybrać, by spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Im nasze ciało znajduje się nocą bliżej podłogi, tym zwiększamy ryzyko kontaktu z kurzem i innymi zabrudzeniami znajdującymi się na niej. O niekorzystnym wpływie na zdrowie drobnoustrojów można przeczytać w wielu miejscach. Dlatego też materac na podłogę do spania to zwiększenie ryzyka wdychania wszystkiego, co osadza się w najbrudniejszym miejscu każdego domu. Mało tego, kładąc go na ziemię, ograniczamy dostęp powietrza do wnętrza materaca, przez co nie jest on odpowiednio wentylowany. Wszechobecny kurz gromadzi się wewnątrz, a dodatkowo jesteśmy narażeni na pleśń, która może pojawić się w wilgotnych jego częściach. Kiedy śpimy bardzo nisko to może wpłynąć to także na nasz układ mięśniowo-szkieletowy. Materac na podłodze sprawi, że codzienne kładzenie się na nim i wstawanie może doprowadzić do kontuzji mięśni czy stawów – w przeciwieństwie do łóżka, które to nie nastręcza aż tak wielkich problemów. To też ryzyko wychłodzenia organizmu, przeziębienia się lub nawet zachorowania.

Jeśli mimo wszystko wybierzemy opcję, w której kładziemy materac bezpośrednio na podłogę, wybierz model, który:

  • jest twardy lub średnio twardy,
  • ma wysokość co najmniej 20 cm,
  • wykonany jest ze sprężyn, zwłaszcza kieszeniowych, bądź lateksu.

Pamiętając o powyższym, możesz wybrać takie rozwiązanie, które sprawi, że spanie na podłodze nie będzie miało aż tak szkodliwego wpływu na zdrowie Twoje lub najbliższych. Warto również pamiętać, aby materac nie kłaść bezpośrednio na podłodze tylko na np. dywanie. Częściej też należy go obracać na drugą stronę, aby zapewnić dostęp do powietrza zarówno z góry, jak i od spodu. Materac kieszeniowy ACTIVE będzie właściwym rozwiązaniem.

W przypadku, gdy chcielibyśmy kupić materac na podłogę dla dziecka, to stanowczo odradzamy takie rozwiązanie. Dziecko musi mieć wygodne miejsce do spania, a przede wszystkim zdrowe. Dlatego też ważne jest odpowiednio dobrane do jego potrzeb łóżko. Spanie na podłodze na materacu w tym wypadku jest stanowczo wykluczone, jednak zabawa na nim, kiedy leży na podłodze – już nie.

Wybór rozwiązania do sypialni, w którym decydujemy się na materac na podłogę zamiast klasycznego łóżka to nie do końca sprawdzone rozwiązanie. Jednak przestrzegając kilku zasad dotyczących tego, jaki on powinien być, może choć trochę zniwelować minusy spania na podłodze.

Language versions »