Montaż i zastosowanie konglomeratu kwarcytowego

Konglomerat kwarcytowy coraz częściej pojawia się jako materiał wykończeniowy. Ogromny wybór wzorów, właściwości materiału czy możliwość szerokiego zastosowania sprawiają, że coraz częściej zastępuje materiały takie jak kamień naturalny czy płytki ceramiczne. W jaki sposób przebiega montaż konglomeratu kwarcytowego i na jakich powierzchniach można go zastosować?

PRZYGOTOWANIE KONGLOMERATU KWARCYTOWEGO DO MONTAŻU

Obróbka i montaż konglomeratu kwarcytowego nie nalezą do najtrudniejszych, ale zawsze powinien wykonywać je kamieniarz. Duże slaby obrabia się w zakładzie kamieniarskim, mniejsze części mogą zostać docięte już w miejscu montażu, co pozwala na dokładne dopasowanie materiału w razie niewielkich zmian w projekcie. Konglomeraty, podobnie jak kamień naturalny formatuje się przy pomocy kamieniarskich narzędzi diamentowych. W odróżnieniu od kamienia naturalnego czy też blatów ze spieków kwarcowych, czyli wielkoformatowych płyt ceramicznych, konglomerat kwarcytowy poddaje się cięciu bez kruszenia i łamania. To w głównej mierze zasługa domieszki żywicy zawartej w materiale i niskiej temperatury wypalania – dzięki nim konglomerat jest bardziej wytrzymały i mniej kruchy niż inne materiały.


TechniStone®, kolekcja Serenity, wzór Crystal Calacatta Amnis

KONGLOMERAT, MATERIAŁ NA BLAT W KUCHNI I ŁAZIENCE

Konglomerat kwarcytowy np. TechniStone® jest najlepszym wyborem na blat kuchenny czy łazienkowy ze względu na odporność na zarysowania, niską nasiąkliwość a także nieporowatość, co zapobiega namnażaniu się bakterii. Jest o wiele łatwiejszy w montażu w porównaniu do kamienia naturalnego – o 20 % lżejszy, nie wymaga dodatkowych wzmocnień ani podbudowy dla blatu, można w nim bez problemu i dokładania dodatkowych elementów wyciąć frezowane rowki lub pochylnie ociekowe, co jest praktycznie nieosiągalne, jeśli zdecydujemy się na kamień naturalny. Konglomerat kwarcytowy pozwala też na bezspoinowe łączenie elementów, dzięki czemu można z niego utworzyć bardziej skomplikowane formy, które będą tworzyły jednorodną, zupełnie gładką powierzchnię.


TechniStone®, kolekcja Terazzo, wzór Taurus Terazzo Black

POSADZKA Z KONGLOMERATU KWARCYTOWEGO

Płytki ceramiczne to jeden z najczęstszych wyborów klientów w kwestii wykończenia podłóg. Niestety, w trakcie montażu są problematyczne ze względu na kruchość, która naraża je na pęknięcia i uszkodzenia. Alternatywą dla nich z pewnością może być konglomerat kwarcytowy.
W odróżnieniu od płytek jest odporny na stłuczenia czy uszkodzenia, osiąga aż 7/10 punktów
w skali twardości Mohsa, więc nada się zarówno do wykorzystania w przestrzeni domowej jak
i publicznej, takiej jak kino czy galeria handlowa. Konglomerat kwarcytowy zastosowany
w domowych wnętrzach zostanie doceniony za efekt materiału „ciepłego w dotyku” co przekłada się na wyższy komfort użytkowania na przykład w pokoju kąpielowym. Niewątpliwą zaletą wykończenia przy użyciu konglomeratu kwarcytowego jest też brak spoin, które są charakterystyczne dla płytek ceramicznych oraz powodują osadzanie się na nich kurzu i brudu.

TechniStone®, kolekcja Terazzo, wzór Taurus Terazzo White

WYKOŃCZENIE PARAPETÓW I SCHODÓW

Zarówno parapety jak i schody można wykończyć konglomeratem kwarcytowym. Powierzchnie parapetów, mimo iż nie należą do często używanych, powinny być wykonane z trwałych materiałów, w przeciwnym razie zabrudzenie ziemią do roślin lub przelanie wody szybko zweryfikuje jakość parapetu. Konglomerat kwarcytowy od TechniStone® w odróżnieniu od 

konglomeratów marmurowych nie wchłania wody i jest plamoodporny, dodatkowo oferuje o wiele większą gamę wzorów. Producent daje także 10 lat gwarancji, co stanowi potwierdzenie, że materiał zostanie w naszym domu na długi czas. Konglomerat kwarcytowy jest także prosty w montażu – parapet wykonany z tego materiału montujemy przy pomocy pianki montażowej lub kleju. Z konglomeratu kwarcytowego wykonamy również schody. Jest on o wiele lżejszy niż kamień naturalny – w przełożeniu na 2 centymetry waży zaledwie 50 kilogramów, podczas gdy kamień osiąga aż 60 kilogramów. Dzięki czemu możliwe jest zastosowanie go nawet w przypadku schodów samonośnych, które obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Antypoślizgowa powierzchnia sprawi, że wykonane schody będą nie tylko atrakcyjnie wyglądały, ale i będą bezpieczne w użytkowaniu.

TechniStone®, kolekcja Essential, wzór Gobi Black

INFORMACJA O TECHNISTONE

TechniStone® to wytwórca udoskonalonego technologicznie kamienia, który cechuje się wysoką spoistością, twardością i nieporowatością. Produkty TechniStone® powstają z wysokiej jakości surowców naturalnych takich jak kwarc lub granit, granulat wyselekcjonowanych zwierciadeł i luster oraz niewielka ilości pigmentów z dodatkiem żywicy. Podwyższone właściwości kamienia sprawiają, że materiały TechniStone® są o wiele bardziej wytrzymałe niż naturalny surowiec. Kamień TechniStone® jest też bardziej plamoodporny i posiada niższą nasiąkliwością powierzchni. Ogromna gama kolorów pozwala na szeroki zakres zastosowań materiału, zarówno w domu jak i powierzchniach użyteczności publicznej.  https://www.technistone.com/pl

BIURO PRASOWE TECHNISTONE®, FLEISHMAN-HILLARD