Najmodniejsze kolory we wnętrzach – jak je ze sobą łączyć?

Wprowadzenie do wnętrz nowych kolorów to jeden z najszybszych sposobów na metamorfozę mieszkania. Chociaż kolorem roku został okrzyknięty Classic Blue, nie jest on jedynym odcieniem w palecie trendowych barw. Jakie kolory wprowadzić do swojego mieszkania? Jak dopasować je do stylów aranżacji? I jak łączyć ze sobą najmodniejsze odcienie tego roku? Przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych wskazówek.

Lato sprzyja przeprowadzaniu remontów i metamorfoz mieszkań. A jak wiadomo – nic tak szybko i efektownie nie odmieni wnętrza, jak wprowadzenie do niego nowych kolorów. Możemy zrobić to przemalowując ściany, wprowadzając do wnętrz nowe meble – zwłaszcza tapicerowane, których obicie z łatwością dopasujemy do każdego koloru przewodniego lub umieszczając w pomieszczeniu właściwie dobrane dodatki. Niezależnie od tego, który kierunek zmian wybierzemy, będzie on mało inwazyjnym i stosunkowo niedrogim sposobem na przeprowadzenie metamorfozy mieszkania. Dlatego przygotowaliśmy dla was zestawienie kolorów, które projektanci i architekci wnętrz uznali za najmodniejsze w tym sezonie.

Plant and telescope on wooden cupboard in retro grey living room interior with orange lamp

Gliniany – kolor słonecznego Południa

Jeden z tych kolorów, który przywodzi na myśl wiekowe tynki oraz rzemieślniczą ceramikę. Najlepiej sprawdzi się w dość przestronnych i dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach. Kolor gliny z powodzeniem wprowadzi do wnętrz klimat włoskich willi, czy domów słonecznej Hiszpanii. Najlepiej zestawiać go z kontrastującymi kolorami – kremami i bielami. Z kolei dla wielbicieli zdecydowanych i odważnych rozwiązań, bardzo dobrym wyborem będzie butelkowa zieleń. Efekt? Wyraziste i pełne fantazji, „ciepłe” wnętrze.

Peacock – stylowa nonszalancja

Niejednoznaczny kolor pawi, nawiązuje swoją głębią do grafitu, bardzo ciemnego granatu, zieleni oraz czerni. Bez wątpienia najlepiej sprawdzi się w wyrafinowanych wnętrzach, w otoczeniu złotych lub srebrnych dodatków. Ze względu na to, że jest ciemnym kolorem, nie powinien zostać wprowadzony do niewielkiej, ciemnej przestrzeni, ponieważ jeszcze bardziej pomniejszy optycznie pomieszczenie i okaże się zbyt przytłaczający. Bardzo dobrze współgra z szarościami, bielą oraz beżami, kremami i różami. Świetnie sprawdzi się w aranżacjach, które utrzymane są w stylu art déco lub w stylu pałacowym.

Nieśmiertelna biel

Zamiłowanie do skandynawskich i minimalistycznych wnętrz przyczyniło się do niesłabnącej popularności tego koloru. Biel świetnie sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w sypialni. Dopełni wnętrza urządzone w myśl wielu koncepcji aranżacyjnych. Poza wspomnianym już stylem skandynawskim i stylem minimalistycznym, świetnie dopełni także aranżacje pomieszczeń w stylu loftowym, glamour, czy w stylu nowoczesnym. Jeśli zależy nam na efekcie minimalistycznego wnętrza, biel sprawdzi się również jako kolor tkaniny obiciowej. Jest w końcu kolorem, który podkreśla wszystkie atuty mebli tapicerowanych – w tym misterne zdobienia zagłówków łóżek: – To wdzięczny i uniwersalny kolor, który podkreśli niemal każdy typ wezgłowia. Jeżeli więc biel jest kolorem przewodnim aranżacji sypialni, bez obaw możemy wybrać zarówno łóżko z zagłówkiem z głębokimi, angielskimi pikami, jak i wezgłowie z nieco „spokojniejszym” zdobieniem w postaci pionowych przeszyć z wciągami. Niezależnie od tego, jaki tapicerowany zagłówek wybierzemy, biel podkreśli wszystkie jego charakterystyczne elementy i sprawi, że mebel będzie prawdziwą ozdobą sypialni – doradza Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Hunter green, czyli głęboka zieleń

Bliski kuzyn popularnego od wielu lat koloru butelkowej zieleni. Przypadnie do gustu wielbicielom połączenia elegancji i szyku z domową, ciepłą atmosferą. Najlepiej prezentuje się w otoczeniu drewnianych elementów, złotych dodatków oraz przyjemnych w dotyku mebli tapicerowanych. Piękne połączenia tworzy zarówno z jasnymi, jak i bardziej wyrazistymi odcieniami – brudnym różem, bordo oraz „przygaszoną” czerwienią. Podobnie jak biel i Classic Blue – hunter green jest kolorem, będącym kwintesencją ponadczasowych i eleganckich mieszkań.

Blush, czyli kontynuacja słynnego „różu Millennialsów”

W 2016 roku wszyscy oszaleli na punkcie pudrowego różu, zwanego także millennial pink. Blush to nieco delikatniejsza wersja słynnego, wyrazistego koloru. Najbardziej znamienne dla niego jest to, że reprezentuje szeroko pojętą młodość i nowoczesność. Dlatego świetnie sprawdzi się w towarzystwie innych kolorów z podobnej palety – intensywnych pomarańczy i różów, które również odzwierciedlają wyrazistego ducha współczesności. Jednak blush będzie równie efektywnie współgrał z chłodnymi kolorami – takimi, jak biele, szarości czy też różne odcienie błękitu. Sprawdzi się zarówno jako kolor ścian, jak i kolor obicia tapicerskiego: – Ze względu na to, że ostatecznie jest to dość delikatny kolor, podobnie jak w przypadku bieli, bardzo wyraźnie podkreśli staranne wykończenie i zdobienie mebli tapicerowanych – dodaje Artur Wasążnik z Comforteo.

Jak widzicie modne kolory tego sezonu to nie tylko granaty, nawiązujące do koloru roku Pantone Institute. Paleta odcieni z naszego zestawienia zainspiruje do zmian zarówno wielbicieli odważnych, wyrazistych rozwiązań, jak i zwolenników uniwersalnych i bardziej stonowanych zestawień kolorystycznych. Któregokolwiek kierunku nie obierzecie, możecie być pewni, że każdy z kolorów pozwoli zupełnie odmienić wnętrze oraz stworzyć piękną i stylową przestrzeń.