Neolith®: Nowa nadzieja

Domowe biuro w stylu „Gwiezdnych wojen” czuje moc Neolith®

Rok 2020 wyznacza 40. rocznicę prawdopodobnie jednego z najznakomitszych filmów science fiction wszech czasów: „Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje”. Fani oddają mu hołd na różne sposoby, od drobnych i subtelnych gestów po ekstrawaganckie realizacje. W przypadku pewnego właściciela domu w Sacramento (Kalifornia) indywidualny ukłon w stronę ulubionej serii filmów w tematycznym domowym biurze był niczym spełnienie rozkazu Jedi.

Rob Equi nie jest zwyczajnym fanem „Gwiezdnych wojen”. 25 maja 1977 r. gwiazdy ustawiły się w szereg i w dniu jego szóstych urodzin zadebiutował pierwszy film z serii „Gwiezdne wojny”, a premiera okazała się idealnym sposobem uczczenia urodzin. Od tego dnia filmowa seria stała się nieodłączną częścią życia młodego chłopca – jego obsesją, a zarazem ukojeniem.

Przenieśmy się teraz do dnia dzisiejszego. Filmy nadal wywierają wpływ na jego życie. Rob specjalizuje się w leczeniu schorzeń siatkówki. Wybrał tę ścieżkę kariery, rozważywszy zawody, które pozwoliłyby mu na korzystanie z laserów. Gdy rodzinny dom był już niemal na ukończeniu, rodzinie Equi pozostała do zagospodarowania jedna przestrzeń: pokój wypoczynkowy i domowe biuro Roba.

„Chciałem mieć pokój tematyczny inspirowany „Gwiezdnymi wojnami”. Miałem mnóstwo wysokiej jakości gadżetów, które pragnąłem zaprezentować w niebanalny, wesoły i imponujący sposób, a jednocześnie chciałem stworzyć miejsce, do którego mógłbym udać się pod koniec dnia i zanurzyć się w czasy dzieciństwa.” – wyjaśnia.

Posadzka: Neolith® Basalt Black, Neolith® Cement Satin; Sacramento, Kalifornia

Projektant kontratakuje

Mając doświadczenie w pracy z Miche Victorią, projektantką starszego szczebla w firmie Benning Design Construction, która wykonała trzy poprzednie etapy modernizacji domu, Rob od razu wiedział, że powierzy jej to wyjątkowe zadanie.

Przedstawił projektantce swoją wizję: „Podałem jej orientacyjne wytyczne. Miejsce miało być przestrzenią biurową nadającą się do zamieszkania, dlatego nie chciałem, żeby wyglądało jak plan filmowy, ale jednocześnie pragnąłem uwzględnić kilka elementów projektowych, które nawiązywałyby do tamtego świata. Przykładowo, bardzo istotnym motywem filmów jest oświetlenie.”

Po przeanalizowaniu emblematycznych scen oryginalnej trylogii Miche zdobyła wszelkie potrzebne źródła inspiracji, aby zaprojektować gustowne, wyróżniające się wnętrze.

Powrót Neolith®

Dla Miche posadzki to często pierwszy etap projektu, ponieważ stanowią one podwalinę dla wszystkich kolejnych czynności. Nie inaczej było w przypadku tego domowego biura. Nawiązując do znanej z pierwszego filmu sceny na pokładzie Sokoła Millenium, posadzka okrągłego gabinetu Roba pokryta jest dziś kraciastym motywem tworzącym krąg. Dla laika jest to efektowny, nowoczesny wzór. Dla fanów filmu jest to identyczne odwzorowanie pokładu, na którym Chewbacca rozgrywa pełną napięcia grę holograficznych szachów z C-3PO.

Posadzka: Neolith® Basalt Black, Neolith® Cement Satin; Sacramento, Kalifornia

Znalezienie materiału, który można było płynnie zestawić z innymi wyborami projektowymi i przyciąć do wymaganych kształtów, miało nadrzędne znaczenie. Mając doświadczenie w wykorzystaniu Neolith® do wielu zastosowań w ramach poprzednich przedsięwzięć, Miche wiedziała, że materiał ten nadawał się doskonale. Aby uchwycić estetykę statku kosmicznego, projektantka zrezygnowała z czystego kontrastu tradycyjnej czarno-białej szachownicy, wybierając zamiast tego subtelne zestawienie modelu Basalt Black Satin z przemysłowym Cement Satin.

„Nie brałam pod uwagę żadnych innych materiałów. Dla tak spersonalizowanego projektu wybór Neolith był oczywisty. Oferuje tak wiele zastosowań. Możliwość indywidualizacji w jego ramach jest niesamowita. Naprawdę wyróżnia się na tle konkurencji ze względu na warianty grubości i wykończenia. Poza tym uwielbiam jego jednolity wygląd.” – mówi Miche.

„Wiedziałam, że ten produkt dostarczy mi to, czego szukam, a jednocześnie zapewni wnętrzu ponadczasowy wygląd.” – dodaje.

Dystrybutor, firma Evolv Surfaces, oraz wykonawca Natural Stone Design Fabrication pomogli urzeczywistnić wizję Miche, dostarczając niezbędne materiały i wiedzę fachową do wykonania spersonalizowanego motywu.

Odnosząc się do projektu, Rob opowiada: „Materiały Neolith są po prostu fantastyczne. Ich matowe wykończenie doskonale odpowiada zamieszkałemu światowi „Gwiezdnych wojen”. To żaden typowy projekt science fiction, gdzie wszystko jest błyszczące, nowe i utopijne.”

Sztuczki projektowe godne Jedi

Oprócz posadzki istotną rolę w realizacji przestrzeni odgrywało oświetlenie. Dwa duże panele ścienne umieszczone za biurkiem Roba przypominają scenę walki Obi Wana z Darthem Vaderem w „Części IV – Nowa nadzieja”, natomiast za źródło inspiracji pozostałych paneli w biurze posłużyła emblematyczna scena znana ze słów „Jestem twoim ojcem”. W sąsiednim pokoju pełnowymiarowa replika Hana Solo uwięzionego w karbonicie jest podświetlona panelem, nawiązując do momentu zamrożenia przez bezwzględnego Vadera.

Unifamiliar en Sacramento California USA pavimento Cement Basalt Black designer Benning Design Construction fabricator Natural Stone Design

Posadzka: Neolith® Basalt Black, Neolith® Cement Satin; Sacramento, Kalifornia

Biuro służy do pracy i nauki, natomiast pokój wypoczynkowy jest przestrzenią relaksu. To tutaj Rob otoczył się kolekcjonowanymi gadżetami, od wysokiej klasy kostiumów po drobniejsze elementy, takie jak hełm pilota X-wing i replika blastera z autografem jednego z aktorów. W pokoju wypoczynkowym zrealizowano również jeden z pozostałych z wymogów projektowych Roba. „Poprosił o jeden element niczym z filmów z Jamesem Bondem, coś na wzór sekretnego przejścia. Ukryliśmy zatem telewizor za wyłożonym metalową okładziną kominkiem, aby Rob mógł wywoływać go pilotem, gdy zechce obejrzeć coś w telewizji.” – wyjaśnia Miche.

Rob przyznaje, że „Gwiezdne wojny” pasjonują go o wiele bardziej niż jego żonę lub dzieci, jednak seria stała się jednym z rodzinnych zainteresowań, a wszyscy wspólnie udają się do kina na każdy debiutujący film w dniu jego premiery. W pokoju wypoczynkowym Rob uwzględnił nawet miejsce, w którym reszta rodziny Equi może poświęcić się pracy – w towarzystwie Boby Fetta, Hana Solo i domowego pupila, krzyżówki labradora z pudlem o wdzięcznym przydomku „Chewy”.

Translate »
Wyszukiwarka firmSklepy firmDodaj ogłoszeniePolub nas na Facebooku