Nowoczesne trybuny dla legendarnej Hali Stulecia

Odsłony: 0

Należąca do Nowego Stylu marka Forum Seating zaprojektowała i wykonała nowoczesne trybuny dla wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wrocławskiej Hali Stulecia. Uszyta na miarę mobilna widownia uwzględniać musiała szereg wymogów, w tym niespotykane walory architektoniczne obiektu.Każdy szanujący się podręcznik do historii architektury poświęca wrocławskiej Hali Stulecia choćby odrobinę miejsca. Obiekt powstały w latach 1911-1913 od samego początku budził wielkie zainteresowanie na świecie. Jego projektant Max Berg po raz pierwszy na tak dużą skalę zastosował bowiem w konstrukcji żelbeton, który w tamtym okresie uznawano za materiał wręcz awangardowy. Uwagę przykuwała także bryła wzniesiona na kolistym rzucie, nakryta kopułą o rozpiętości ponad 65 metrów, co stanowiło światowy rekord. Hala uznawana jest za arcydzieło sztuki inżynierskiej, dzięki czemu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którą trafiają wyłącznie architektoniczne perły.


Zachowaniu jej blasku, a jednocześnie dostosowaniu obiektu do współczesnych wymogów organizacji imprez – wydarzeń sportowych, koncertów, targów czy konferencji – służą kolejne prace renowacyjne i remontowe. Udział w nich ma także należąca do Nowego Stylu marka Forum Seating, która w ostatnim czasie wyposażyła parter Hali Stulecia w nowe trybuny. Zastosowane rozwiązania stworzono specjalnie z myślą o obiekcie, czym nawiązano do jego pionierskiej historii.

Po łuku na windę 

Specjaliści z Forum Seating potwierdzają, że mimo upływu ponad stu lat od budowy, wrocławski obiekt cały czas robi ogromne wrażenie. – Gdy spotkaliśmy się z inwestorem na pomiarach poprzedzających przygotowanie projektu trybun, odruchowo zadaliśmy sobie pytanie, jak architekt dokonał wszystkich obliczeń, nie dysponując technologią, z której obecnie korzystamy, a także jak wybudowano halę bez użycia współczesnych maszyn – opowiadają Piotr Ernt, Project Manager, oraz Tomasz Klimek, Kierownik Zespołu Konstruktorów Trybun Teleskopowych.


Wyzwanie, przed którym stanęło Forum Seating, nie było wprawdzie aż tak skomplikowane, jak to, z którym mierzyli się inżynierowie początków XX w., jednak w naszej branży z pewnością uchodzić może za niezwykle trudne i pracochłonne. Zgodnie z zamówieniem, trzy segmenty trybun na parterze miały się nie tylko składać (system teleskopowy), ale także móc przejechać na platformę windy, którą byłyby następnie zwiezione do magazynu. Należało przy tym uwzględnić szereg elementów, m.in. zachowanie dużej wytrzymałości podestów przy ograniczonym rozmiarze i udźwigu windy, czy kolisty plan budowli.


Konstruktorzy Forum Seating wywiązali się z każdego z zadań. – Segmenty trybun składają się z sześciu lub – w przypadku trybuny z przejściem – siedmiu modułów. Po złożeniu każdy z nich może poruszać się w kierunku przód-tył oraz prawo-lewo, z dodatkową opcją skrętu o 15 stopni, co umożliwia jazdę po łuku i zdecydowanie ułatwia najechanie na platformę windy – tłumaczy Tomasz Klimek, którego zespół opracował odpowiadające wymogom rozwiązanie.

Szyjemy trybuny na miarę

Największym wyzwaniem było jednak zapewnienie wytrzymałości pierwszego podestu każdego z modułów. Aby móc się poruszać, musi on nie tylko przyjąć, ale także podnieść i przewieźć ciężar całej konstrukcji. Wymagało to przygotowania modelu trybun opartego na serii obliczeń, a następnie wykonania i przetestowania prototypu. – Do realizacji tak złożonego zamówienia potrzebne są odpowiednie zasoby, dlatego bardzo mało firm byłoby w ogóle w stanie się go podjąć. Naszą przewagą jest to, że jesteśmy częścią Nowego Stylu – prężnie działającej firmy, posiadającej odpowiednie zaplecze i środki, dlatego potrafimy dosłownie uszyć trybuny na miarę: zaprojektować je, przetestować, wyprodukować we własnych zakładach, a na koniec zamontować, przeszkolić obsługę, a w razie potrzeby służyć serwisem – wylicza Piotr Ernt.

Jak partia szachów


W przypadku Hali Stulecia dodatkowym elementem zamówienia było dostarczenie krzeseł dopasowanych estetycznie do tych zamontowanych już na betonowych balkonach obiektu. Wymagało to od Forum Seating wdrożenia całkowicie nowego krzesła. Drewniane siedzisko o nazwie Podium zaprojektowano, a następnie wyprodukowano w liczbie około 1500 sztuk. Zespół wdrożeniowy dołożył przy tym wszelkich starań, aby nie tylko kształt i kolorystyka krzesła spełniła oczekiwania klienta, ale zadbał także o jak największy komfort dla użytkowników.

Zdaniem Jakuba Rachfalika, Dyrektora Zarządzającego Forum Seating, trybuny zamontowane we wrocławskiej Hali Stulecia doskonale obrazują, w jakim kierunku rozwija się branża oraz jak wiele kompetencji trzeba połączyć, aby sprostać obecnym wyzwaniom rynku: – Często używa się zbiorczego określenia „trybuny teleskopowe” i wiele firm szczyci się, że oferuje takie rozwiązania. Dla nas to zaledwie punkt wyjścia, nazwa systemu działania, a w oparciu o niego budujemy od podstaw produkt dla konkretnego klienta. To jak szachy: mamy zasady, które obowiązują w grze, ale nie ma dwóch identycznych partii. I my również nie dostarczamy dwóch takich samych trybun. Cały czas opracowujemy nowe rozwiązania, dopasowane do potrzeb i specyfiki obiektu, aby ich operatorzy mogli jeszcze sprawniej konfigurować układ widowni. Innymi słowy, już myślimy o kolejnej partii „szachów”.

***

Nowy Styl
 Jesteśmy europejskim liderem w dziedzinie aranżacji przestrzeni biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej, który pomógł urządzić już tysiące biur i obiektów na całym świecie. Codziennie nasi eksperci z wielu różnych dziedzin rozmawiają z klientami, wsłuchując się i szczegółowo analizując ich potrzeby. W oparciu o nie dobieramy najlepsze rozwiązania, a następnie kompleksowo realizujemy każdy projekt. Nasze portfolio uzupełniają marki dostarczające siedziska i rozwiązania dla wielu różnych sektorów, m.in. dla terminali pasażerskich, obiektów opiekti zdrowotnej oraz hoteli. Jedną z nich jest Forum Seating, które od ponad dekady dostarcza rozwiązania – krzesełka, krzesła VIP, fotele, systemy barierek i podestów – na stadiony, hale widowiskowo-sportowe, a także do teatrów, filharmonii i kin. Jednym z największych projektów marki jest realizacja zamówienia na siedziska na sześć stadionów zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 roku.

www.nowystyl.pl

Language versions »