Obicia ze skóry naturalnej

Prawdziwa skóra jest wyrobem naturalnym – oddycha, jest ciepła posiada indywidualne cechy, które zwiększają jej naturalny czar i piękno.

W związku z tym, widoczne będą na niej ślady takie jak marki (brandy), blizny, linie wzrostu szyi, żyły, a także powierzchnie o różnej strukturze nawet w obrębie jednego błamu. Te charakterystyczne cechy w żadnym wypadku nie pomniejszają jej naturalnego piękna, a wręcz przeciwnie, są znakami, których szukać powinien każdy kupujący, gdyż potwierdzają naturalną klasę skóry (żyjące zwierzę jest odkryte i narażone na różne wpływy środowiska; naturalna skóra posiada właściwości charakterystyczne dla jej oryginalności – są nimi indywidualne cechy i ślady zgromadzone stopniowo przez lata. Nie można ich nazwać defektami i nie skracają one „życia” skóry – w rzeczywistości poprawiają jej wygląd i pozwalają odróżnić od imitacji skóry.

W miarę upływu czasu, podczas używania skóra może ulec wytarciu (co jest normalnym podczas eksploatacji) uwydatnia w ten sposób wytartą powierzchnię (odcień patyny).

Przeciętnie, spośród co najmniej ośmiu błamów nawet dwa nie są identyczne – głównie z powodów strukturalnych. Barwniki i farby stosowane przy końcowym etapie produkcji skóry meblowej przenikają do skóry w różnym stopniu, dlatego też próba wykonania jednostajności w całej partii nie zawsze jest możliwa. To samo tyczy się grubości skór. Skóry meblowe mają zwykle od 0,9mm do 1,1mm (np. skóra typu madras, venice, roma),1,2mm-1,4mm (np.modena), 1,3mm-1,5mm (np.dollaro) – zależy to głównie od gatunku skóry, który ma zostać otrzymany (dokonuje się wstępnej selekcji biorąc pod uwagę wielkość błamów i ilość uszkodzeń)

Pożądany przedział grubości poszczególnych artykułów uzyskuje się dzięki rozdwojeniu skóry (bywa, że i roztrojeniu), podczas którego otrzymuje się dwoinę – dolną część po rozcięciu. Dwoinę także poddaje się dalszym procesom produkcji podobnie jak skórę licową i wykorzystuje do produkcji mebli (ze względu na to, że włókna dwoiny są luźniejsze niż w skórze licowej nie jest ona tak odporna na rozerwania i zniszczenia, dlatego wykorzystuje się ją na obicia boków i tyłów mebla w miejscach, które nie są narażone na bezpośrednie użytkowanie).

Ponieważ każda skóra jest sama w sobie niepowtarzalna, wszelkie wzory próbki kolorów powinny być raczej traktowane jako przewodnik po ofercie a nie idealne odwzorowanie tego co chcemy otrzymać.