Ochrona wzoru dzięki znakowi wodnemu

Jak bronić się przed kopiowaniem wzorów w naszej branży?

Temat walki z piractwem w branży drzewnej i meblarskiej poruszany jest od wielu lat. Firmy kopiujące wzornictwo meblowe powodują straty branży rzędu miliona euro rocznie. Coraz więcej firm angażuje się w walkę z tym procederem – od roku 2012 także Schattdecor. Podczas targów Interzum 2019 przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji powierzchni dekoracyjnych: Schattdecor AG oraz SURTECO GmbH wraz z firmą FiliGrade, która tworzy zindywidualizowane znaki wodne, wypowiedzą się na temat nowej metody walki z kopiowaniem. System jest niewidoczny dla klienta i firmy kopiującej, ale konsekwencje prawne bardzo konkretne.

Ochrona przed kopiowaniem – skuteczne działanie

Już w roku 2017 podczas międzynarodowych targów dla dostawców branży meblarskiej w Kolonii, Schattdecor prezentował wzory opatrzone znakiem wodnym firmy FiliGrade. Dzięki tej metodzie lider branży chroni swoje nowości wzornicze przed kopiowaniem.

Roland Heeger, Członek Zarządu Schattdecor AG ds. Techniki: „Od czterech lat pracujemy razem z naszym partnerem firmą FiliGrade nad wprowadzeniem  i rozwojem ochrony wzornictwa. Od lat próbujemy znaleźć odpowiedz na pytanie „Jak bronić się przed kopiowaniem naszych dekorów? – dzięki nowej metodzie znaleźliśmy odpowiedź. Naturalnie walka z kopiowaniem będzie trwała dalej, nie uda się całkowicie wyeliminować tego procederu. Dzięki nowej metodzie będzie jednak możliwe skuteczne prawne zajęcie się tym tematem i dochodzenie odszkodowań przed sądem. Naszym celem jest podzielenie się tym rozwiązaniem z innymi firmami z branży, by wspólnie skutecznie moc walczyć z piractwem i dochodzić swoich praw. Liderzy branży co roku inwestują w analizy rynkowe, badania trendów i rozwój nowych dekorów. Firmy kopiujące ułatwiają sobie bardzo działania kopiując te wzory, które już sprawdziły się na rynku i odniosły sukces.”

Także firma SURTECO zainteresowała się tą nową metodą i planuje konsekwentnie walczyć z piractwem.

Dieter Baumanns, Członek Zarządu SURTECO GmbH:”Cała nasza konkurencja zmaga się z tym problemem kopiowania. Stąd tak ważne są wspólne działania w zakresie ochrony praw autorskich. Mamy wspólny cel: walka z piractwem!”

Wartość dodana w formie aplikacji

Znak wodny to z jednej strony zabezpieczenie przed kopiowaniem wzoru, a z drugiej strony wartość dodana dla klientów. Schattdecor już dwa lata temu zaprezentował pierwszą wersję aplikacji, która umożliwia, poprzez zeskanowanie wzoru, określenie jego nazwy, numeru oraz wybarwienia korekcyjnego. Teraz chcemy serwis ten w postaci aplikacji branżowej stworzyć wspólnie z innymi firmami z branży i udostępnić wszystkim.

Johann Kerver, Członek Zarządu FiliGrade:”Zasada jest bardzo podobna jak przy QR kodzie, który w formie znaku wodnego umiejscowiony jest w dekorze. Przez zeskanowanie łączymy się z serwerem i poprzez aplikację lub stronę www docieramy do danych wzoru”.

Celem obu firm jest dostarczenie klientom informacji o danej powierzchni dekoracyjnej poprzez profil firmowy, w sposób prosty, szybki i bezkosztowy. “Jest to wartość dla obu stron”, oba przedsiębiorstwa są o tym przekonane.

 

Źródło: Schattdecor.pl

WYSZUKIWARKA FIRMDODAJ OGŁOSZENIEPOLECANE FIRMYSKLEPY FIRM