Poczuj pod stopami słońce Południa! Spieki kwarcowe Laminam na tarasie i w ogrodzie.

W czasie wakacyjnych podróży po Grecji, Włoszech, czy południu Francji zachwycają nas tarasy, chodniki i place wyłożone marmurem. Ten materiał okazuje się jednak zbyt delikatny, by bez szwanku przetrzymać polskie zimy. Po powrocie często wspominamy też rozgrzane promieniami słońca drewniane mola i pomosty, które w naszych warunkach wymagają pieczołowitej konserwacji i… częstej wymiany. Mamy dobrą wiadomość! Urok zarówno marmuru, jak i drewna – ale w formie odpornej na wszelkie kaprysy polskiej pogody – wprowadzić do ogrodu lub na taras pomaga nam włoska marka spieków kwarcowych Laminam.

Firma Laminam znana jest na całym świecie, nie tylko za sprawą znakomitego wzornictwa, z jakiego słyną Włosi. Renomę zawdzięcza również innowacyjności w tworzeniu produktów o niedościgłych walorach funkcjonalnych. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że oferowane przez nią spieki kwarcowe powstają z mieszanki naturalnych minerałów (z kwarcem na czele), wypalanej w temperaturze rzędu 1200 stopni Celsjusza. Ten sposób produkcji przekłada się na niezwykle mocne związanie użytych ziaren, których później nie sposób wyodrębnić i oderwać.

W rezultacie spieki kwarcowe Laminam, choć w zależności od wzoru przypominają np. delikatny marmur albo wrażliwe drewno, są niezwykle odporne m.in. na wysokie i niskie temperatury (także mróz i ogień) oraz na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą. Z tych powodów od lat zyskują zastosowanie w kuchniach i łazienkach, a także są coraz chętniej wykorzystywane na zewnątrz. Jako okładzina tarasu przejawiają tak cenne zalety jak m.in. odporność na erozję, na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych, a także na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, zmatowienia.

Bezpieczeństwo w każdym calu

Co szczególnie ważne w kontekście powierzchni narażonych m.in. na opady deszczu, produkty Laminam mają także właściwości antypoślizgowe. W zależności od kolekcji wyróżniają się antypoślizgowością klasy od R8 do R11, co oznacza, że są materiałem niezwykle bezpiecznym. Dzięki temu doskonale sprawdzą się jako okładzina wszelkich powierzchni wypoczynkowych w plenerze.

To wciąż nie koniec dobrych wiadomości. Odpowiednie w zastosowaniach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, spieki kwarcowe pozwalają ujednolicić posadzki po dwóch stronach drzwi albo modnych wielkoformatowych przeszkleń. Tego typu rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, daje efekt luksusu, a niejednokrotnie ułatwia też prace remontowe czy budowlane, oraz pomaga obniżać ich koszt.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by również za sprawą posadzki połączyć z tarasem salon, kuchnię, łazienkę albo obiekty rekreacyjne. Bezpieczeństwo wspomnianych zastosowań potwierdza atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny, mówiący o możliwości wykorzystania spieków Laminam w basenach, saunach oraz łaźniach parowych. Ponadto produkty te mają  właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, a także nie dopuszczają do rozwoju pleśni.

Wytworny kamień czy szlachetne drewno?

Wybór materiału na taras nigdy nie jest łatwą decyzją – kusi nas tak wiele pięknych wzorów! W bogatej ofercie włoskiej marki znajdują się płyty inspirowane marmurem, kalcytem, granitem czy skałami wulkanicznymi, ale także wiernie – wprost nie do odróżnienia – oddające rysunek i fakturę drewnianych desek. Co więcej, paleta barw w katalogu firmy Laminam zaczyna się od subtelnej bieli, następnie przechodzi przez łagodne tony szarości, beżów, turkusów, seledynów i antracytów, a kończy na intensywnej czerni.

Jedno jest pewne – spieki kwarcowe bez względu na wzór, na tarasie i balkonie będą trafnym wyborem. Do długiej listy ich zalet warto dopisać także duży rozmiar płyt, który nie tylko pozwala na szybszy montaż, ale i jest dużym ułatwieniem przy czyszczeniu. Utrzymanie ich w doskonałym stanie nie wymaga specjalistycznych sprzętów ani środków. Myśl o porządkach nie zmąci więc rozkoszy snucia już pod polskim niebem wspomnień o wizycie w Rzymie, Neapolu lub Wenecji.

***

Laminam to włoski producent spieków kwarcowych, który od kilku lat działa na polskim rynku. Filozofia tej światowej sławy marki opiera się na oryginalnym designie inspirowanym naturą, doskonałej funkcjonalności na miarę XXI wieku oraz proekologicznym podejściu. Spieki kwarcowe powstają w oparciu o naturalne komponenty, przy zastosowaniu technologii zakładających niskie zużycie energii oraz brak emisji trujących substancji. Te filary zaowocowały wieloma nagrodami, z których najważniejszą jest Red Dot Award z 2016 r.: wyróżnienie Red Dot: Best of the Best otrzymała płyta Laminam Star Maker zaprojektowana przez Maca Stopę.