Porta zwiększa eksport i planuje dalszy rozwój w Azji

Porta KMI Poland, największy producent drzwi w Europie Środkowo-Wschodniej, w 2018 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży zagranicznej w wysokości 114,12 mln zł wobec 107,83 mln zł rok wcześniej. Udział eksportu w łącznych przychodach producenta systematycznie rośnie i obecnie odpowiada za ponad jedną czwartą sprzedaży (28%), wynoszącej w ubiegłym roku 408,10 mln zł.

Marka PORTA DRZWI jest obecna na około 20 rynkach zagranicznych, w tym w większości krajów Europy. Firma umacnia swoją obecność m.in. za wschodnią granicą Polski, gdzie w zeszłym roku zanotowała wysoką dynamikę sprzedaży. Spośród wszystkich krajów byłego bloku wschodniego na uwagę zasługuje eksport na Białoruś, gdzie firma wypracowała 33% wzrostu sprzedaży rok do roku. Porta rozwinęła w zeszłym roku także sprzedaż do Rosji i krajów bałtyckich. Większość sprzedaży na tych rynkach to zamówienia składane przez deweloperów budujących hotele, placówki medyczne czy obiekty takie jak Sąd Najwyższy w Mińsku lub stadion Dynama Mińsk.

– Sprzedaż inwestycyjna to lokomotywa napędzająca znaczną część naszego eksportu i głównie tam, gdzie zamówienia obiektowe odgrywają decydującą rolę, odnotowaliśmy znaczące przyrosty sprzedaży. Klientów zdobywamy przede wszystkim ofertą asortymentową i możliwością wykonania niestandardowych produktów w dużej liczbie. To właśnie zamówienia na drzwi techniczne, często o nietypowych gabarytach czy wykończeniu, były ważną pozycją w zleceniach inwestycyjnych w 2018 r. Umożliwiły to inwestycje w technologie produkcji, których dokonaliśmy w ostatnim czasie w naszych fabrykach – wyjaśnia Łukasz Luto, wiceprezes i dyrektor zarządzający Porta KMI Poland.

Porta rozwija także eksport na zachód Europy. Drzwi polskiego producenta znajdują nabywców w krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Malta, Islandia czy Francja. Na tym ostatnim rynku, uznawanym za szczególnie wymagający, większość eksportu to sprzedaż detaliczna, która w minionym roku wzrosła o ponad jedną czwartą (26% r/r).

Poza Europą Porta KMI Poland jest obecna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Wietnamie. Szczególnie wart odnotowania jest fakt, że w przypadku Wietnamu sprzedaż eksportowa firmy w 2018 r. wzrosła więcej niż dwukrotnie. Było to możliwe za sprawą realizacji dostaw do dużych inwestycji deweloperskich. Aktualnie firma wykonuje zamówienia do kolejnych budów, a ich wartość pozwala już dziś szacować, ze rok 2019 będzie również bardzo udany pod względem rozwoju eksportu do Wietnamu.

– Dziś jesteśmy bardzo mocni w Europie, ale kierunek azjatycki jest dla nas również atrakcyjny i rozwój na tamtejszych rynkach będzie jednym z celów naszej strategii eksportowej na ten rok. W Wietnamie systematycznie pracujemy na coraz mocniejszą pozycję, rozwijamy też sieć salonów. Jednocześnie przyglądamy się innym rynkom azjatyckim, a szczególnie Indiom, gdzie niebawem będziemy chcieli wejść sprzedażowo – zapowiada Łukasz Luto.

***

Porta KMI Poland jest największym producentem drzwi w Europie Środkowo-Wschodniej. W pięciu nowoczesnych zakładach produkcyjnych: w Bolszewie, dwóch zakładach w Ełku, w Suwałkach oraz w rumuńskim Aradzie produkuje co miesiąc ponad 65 tys. drzwi wewnętrznych, wejściowych, zewnętrznych i technicznych oraz ponad 60 tys. ościeżnic. W ramach przyjętej w 2015 r. nowej strategii biznesowej firma działa zgodnie z ideą biznesu otwartego, inicjując dialog, współpracę, rozwój i przyczyniające się do niego zmiany. Porta prowadzi działalność od 1992 r. i zatrudnia ponad 1500 osób. W 2018 r. jej przychody ze sprzedaży przekroczyły 408 mln zł. Wytwarzane przez Porta drzwi są sprzedawane na rynkach całego świata, tylko w Polsce co miesiąc wybiera je do swoich domów i mieszkań ponad 20 000 klientów.

WYSZUKIWARKA FIRMDODAJ OGŁOSZENIEPOLECANE FIRMYSKLEPY FIRM