Razem dla ludzkości – wystartowała 
7. edycja 4 Design Days

Katowice, 26.01.2023 r. – Dzisiaj, tj. 26 stycznia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wystartowała 7. edycja 4 Design Days, z hasłem przewodnim: TOGETHER 4 HUMANITY. Wydarzenie, którego osią są najbardziej aktualne trendy w designie i architekturze w perspektywie zmieniającego się świata, potrwa aż cztery dni. W programie zaplanowano blisko 40 debat oraz szereg tematycznych atrakcji, a swój udział potwierdziło wielu znamienitych prelegentów.

Ludzkość w XXI wieku odniosła niewyobrażalny sukces – budujemy więcej i wyżej niż kiedykolwiek, a dostęp do towarów i usług jest praktycznie nieograniczony. Wszystko to ma jednak swoją cenę – obnaża szereg nieznanych wcześniej zagrożeń i wyzwań: zmiany klimatyczne, kryzys surowcowy, niepohamowany konsumpcjonizm, nierówności społeczno-ekonomiczne, starzejące się̨ społeczeństwo, bezdomność czy epidemie. Jaka jest w tym wszystkim rola architektury i designu? Podczas tegorocznej edycji 4 Design Days podejmowane będą nowe, ważne tematy dla architektów, designerów, urbanistów, deweloperów, inwestorów oraz władz samorządowych. Gorące dyskusje i spektakularne wystąpienia na designerskich scenach, a także rozstrzygnięcie 3. konkursów: Property Design Awards, Dobry Design oraz konkursu fotograficznego „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?”. Ponadto, wydarzenie gości ponad 150. wystawców oferujących usługi oraz produkty związane z projektowaniem i urządzaniem różnego rodzaju przestrzeni użytkowych – najbliższe dni zapowiadają się bardzo ekscytująco.

Dlaczego warto tu być? Przynajmniej z czterech powodów. Pierwszy to ważne tematy. Co architektura i design mogą zrobić, by nasze dzieci mogły nadal cieszyć się światem w kształcie, który my znamy? Ukraina, na którą patrzy dziś cały świat – my chcemy spojrzeć na to, jak powinien wyglądać plan jej odbudowy, miejmy nadzieję, że zrealizowany jak najszybciej. Nowe projekty w Polsce – wspaniałe budynki, które powstają dzięki pracy świetnych architektów, śmiałej wizji deweloperów i inwestorów, a także wyjątkowe produkty od cenionych projektantów i producentów. Drugi z tych czterech powodów to wyjątkowa atmosfera. Wróciliśmy do normalności. Spotykamy się w tak szerokim gronie i to Państwo tworzą tę atmosferę – mówiła Małgorzata Burzec – Lewandowska, autorka programu 4 Design Days, podczas sesji inauguracyjnej.

Trzeci powód to wspaniała rozrywka, bo 4 Design Days to nie tylko kilkadziesiąt wystąpień, dyskusji i spotkań dla biznesu, ale także bogaty program dni otwartych. Najbliższy weekend to warsztaty, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, rozmowy z gwiazdami telewizji i Internetu, atrakcje dla dzieci – to one będą kształtowały świat, w którym my dzisiaj żyjemy. I powód czwarty – wyjątkowi, inspirujący ludzie – dodał Robert Posytek, autor programu 4 Design Days. 

Każda debata o architekturze jest potrzebna

Sesję inauguracyjną pod tytułem „Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku?” uświetnił swoją obecnością Andy Yu, ceniony architekt o międzynarodowej sławie, Project Director w Sou Fujimoto Archtects. Obok niego, w gronie prelegentów znaleźli się:

  • Maciej Franta, założyciel, Franta Group Architects
  • Hugon Kowalski, architekt, właściciel, UGO architecture
  • Marta Sękulska-Wrońska, architektka, WXCA
  • Cameron Sinclair, współzałożyciel, Armory of Harmony.

Architektura została wycięta z naszej codzienności. Zapomnieliśmy, że jest elementem naszego życia – powiedział Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects.

Podczas sesji inauguracyjnej wydarzenia, prelegenci rozmawiali o tym, że każda debata, kłótnia czy rozmowa o architekturze ma szansę zakodować w powszechnym myśleniu to, że architektura i urbanistyka są niezwykle istotnymi narzędziami służącymi do rozwiązywania największych problemów współczesnego świata.

W trakcie kolejnych sesji zaplanowanych podczas dni dla profesjonalistów, poruszonych zostanie wiele niezwykle istotnych wątków, m.in. powojennej odbudowy Ukrainy. Uczestnicy rozmawiać będą również o projektowaniu miast i potrzebach lokalnych społeczności. Poruszą także wątek samowystarczalności energetycznej obiektów mieszkalnych oraz komercyjnych, a także rozwoju technologicznego i ekoświadomości. Goście 4 Design Days będą też rozmawiać o tym, jak projektować przedmioty użytkowe, które będą cieszyć oko, ale również długo służyć i przetrwają ulotne mody. Nie zabraknie też dyskusji o nieruchomościach na Śląsku – jak co roku, wydarzeniem towarzyszącym 4 Design Days jest Property Forum Śląsk, regionalna odsłona największej konferencji o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Rozmowy z władzami samorządowymi, inwestorami ideweloperami pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest potencjał inwestycyjny Śląska, co ten region daje inwestorom i co inwestorzy dają w zamian Śląskowi.

2023.01.26 – FOT: RAFAL KLIMKIEWICZ

W weekend drzwi otwarte dla wszystkich

Na trzech scenach oraz w przestrzeni warsztatowej podczas Dni otwartych będzie okazja do spotkania z youtuberami i prowadzącymi wnętrzarskie programy telewizyjne. Karolina Kudłacik, projektantka zieleni znana z programu „Rośliny Karoliny” w Domo+ opowie o roślinach domowych dla opornych. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN podzieli się wiedzą o tym, jak się żyje i remontuje nieruchomości w słonecznej Italii. Znany już dobrze stałym bywalcom 4 Design Days Jimi Ogden, projektant, artysta i stolarz, poprowadzi warsztaty ztradycyjnych i nowoczesnych metod renowacji mebli, z kolei projektant Artur Indyka, prowadzący program „Meblokreacje” i współprowadzący „Małe Wielkie Zmiany” na antenie Canal+, zaprosi do odnawiania z wykorzystaniem zabawy kolorem. Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński, prowadzący kanał na Youtube „Mirella i Marcin”, znani z programu „Para w remont” emitowanego na HGTV, pokażą, jak zrobić efektowną dekorację ścienną z prostych elementów. Onajciekawszych wnętrzach wytropionych w 2022 r. opowie Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program „Odpicowane miejsca” na antenie TVN Style.

FOT: RAFAL KLIMKIEWICZ

Oprócz tego na odwiedzających czekają wystąpienia najlepszych polskich architektów i projektantów, prezentacje, rozmowy, spotkania autorskie, cykle porad oraz konsultacji. Organizatorzy zapewnią również liczne atrakcje dla najmłodszych i trochę starszych dzieci w dedykowanej strefie 4 Kids.

Ponadto, w weekend 28-29 stycznia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe z wydarzeniem 4 Design Days oraz sąsiadujący z nim Spodek wraz z odbywającymi się równolegle Giełdą Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości GeoExpo oraz towarzyszącymi jej wydarzeniami, łączą siły. Osoby posiadające bilet wstępu na którekolwiek z tych wydarzeń będą uprawnione do wstępu na pozostałe wydarzenia z biletem w cenie 9 zł.

Więcej informacji o wydarzeniu:

https://www.4dd.pl/2023/pl/o-wydarzeniu/474/

Agenda wydarzenia:

https://www.4dd.pl/2023/pl/sesje/

***

4 DESIGN DAYS to największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz iwzornictwa. W 2023 roku odbędzie się wdniach 26-29 stycznia 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym wKatowicach.  

Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele zEuropejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej.  

Zapraszamy na stronę: https://www.4dd.pl/2023/pl/ 

Facebook: facebook.com/4DesignDays   

Instagram: instagram.com/4designdays

LinkedIn: https://www.linkedin.com/showcase/4-design-days/

#4designdays #4dd  

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP: www.ptwp.pl 

Language versions »