Świat wymaga myślenia w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym Andreas Mattisson – Lammhults Möbel – Szwecja

Andreas Mattisson – Manager ds. asortymentu i rozwoju produktu

Andreas uważa, że rozwój produktu to o wiele więcej, niż tylko opracowywanie nowych wyrobów. Rozwojem produktu zajmuje się od czasu ukończenia studiów na uniwersytecie w Växjö w 2005 roku. Praca Andreasa polega w dużej mierze na procesie wdrażania nowych produktów. Jednocześnie widzi on ogromny potencjał w rozwoju produktów już istniejących. Nie chodzi tu tylko o ponowne wprowadzanie na rynek starych produktów, lecz raczej o przyjęcie ich za punkt wyjścia do rozwoju.

„Zbyt mało uwagi poświęca się przedmiotom, które już istnieją. Zazwyczaj można je udoskonalić. Świat wokół nas będzie się zmieniał. Musimy więc skoncentrować się na tym, co już istnieje, i pracować zgodnie z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Dla firmy Lammhults rozwój produktu jest niezwykle istotny, zarówno jeśli chodzi o opracowywanie nowości jak i doskonalenie istniejącego asortymentu. Celem jest możliwie maksymalne wydłużenie cyklu życia produktu, a do tego potrzeba najwyższej jakości wzornictwa. Firma Lammhults ma trzy podstawowe wartości: dalekowzroczność, adekwatna innowacyjność i atrakcyjna tożsamość.

 

Andreas o tworzywach sztucznych

Działania firmy Lammhults zmierzają do zmniejszenia zużycia zasobów i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego opracowywane przez nich produkty są wytwarzane z materiałów, które nadają się do recyklingu materiałowego lub energetycznego. Firma postawiła sobie za cel zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń we wszystkich swoich procesach biznesowych, a także dążenie do skutecznego zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko oraz śladu klimatycznego w swoich zakładach produkcyjnych.

„We wszystkich podejmowanych przeze mnie decyzjach najważniejsza jest kwestia zróżnicowanego rozwoju. Uważam jednak, że wiele dyskusji na ten temat zbacza na manowce. Mam między innymi sceptyczne podejście do wprowadzania do materiałów substancji obcych. Według mnie powinniśmy zachowywać czystość materiałów i w ten sposób wspierać proces ich recyklingu. Na przykład ze sceptycyzmem odnoszę się do materiału Woodfibre, ponieważ dodanie do tworzywa sztucznego materiału obcego, w tym wypadku drewna, powoduje u niego utratę zdolności do ponownego wykorzystania”.

 

Andreas o firmie Ackurat

Przedstawiciele Ackurat regularnie odwiedzają firmę Lammhults w wiosce Lammhult w południowej Szwecji. Andreas ma również konto na stronie internetowej Ackurat, gdzie oprócz wszystkich standardowych produktów może też od razu wyświetlić cennik, stan zapasów magazynowych, produkty specjalne wykonane dla firmy Lammhult oraz historię zamówień.

„Najlepsze jest to, że firma Ackurat zagospodarowała sobie niszę w branży meblowej. Tym samym jest na bieżąco z rozwojem materiałów i umie doradzić, jakiego materiału należy użyć do danego zastosowania. Wyspecjalizowane przedsiębiorstwo ma zawsze większe kompetencje niż firma, która nie działa w konkretnej niszy. Ma ono wyznaczony kierunek doskonalenia się i tym samym lepiej wspiera również nasz rozwój.

Dzięki własnemu działowi narzędzi firma szybko opracowuje produkty specjalne i dlatego często może oferować mniejsze elementy w niezwykle korzystnych cenach. To jeden z najbardziej punktualnych partnerów spośród tych, którzy współpracują z nami przy realizacji projektów.

Udoskonaleniem, które firma Ackurat mogłaby wprowadzić we współpracy z Lammhults, byłoby zaproponowanie usługi formowania wtryskowego nieco większych elementów, a także rozszerzenie oferty materiałów podstawowych pochodzących z recyklingu”.

 

 Lammhults Möbel AB znajduje się tu >

Krzesło Penne firmy Lammhults, projekt: Julia Läufer i Marcus Keichel.