Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie

Światło stanowi jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, którego rola nie ogranicza się wyłącznie do kreowania estetyki przestrzeni. Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają lampom na budowanie odpowiedniego nastroju poprzez dostosowywanie strumienia świetlnego do indywidualnych potrzeb użytkownika lub chwili, a także kształtowania świadomych wyborów konsumenckich, korzystnych zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego.

Wybór oświetlenia odbywa się dziś w oparciu o nieco odmienne kryteria niż jeszcze kilkanaście lat temu. Liczy się już nie tylko design i dopasowanie wizualne do aranżacji wnętrza. Równie istotnymi aspektami okazują się szerokie możliwości lamp i ich multifunkcjonalność, które w połączeniu z wysoką energooszczędnością pozwalają na tworzenie przestrzeni niezwykle komfortowych, mających bezpośredni wpływ na samopoczucie oraz emocje użytkowników.

Człowiek w centrum

Emocje stanowią dziś niezwykle ważny aspekt w kontekście projektowania. Wnętrza mają bowiem nadążać za zmieniającymi się potrzebami użytkowników, dostosowywać się do potrzeb danej chwili, zapewniając wytchnienie po dniu wypełnionym pośpiechem, stresem i przebodźcowaniem, bądź wspierając koncentrację podczas pracy. To ogromne wyzwanie, które jednak staje się standardem. Kluczową rolę w procesie aranżowania przestrzeni odgrywa oświetlenie, doskonale odwzorowujące naturalne światło słoneczne oraz dopasowujące się do osobistych preferencji użytkownika.

– W myśl koncepcji Human Centric Lighting, nowoczesne lampy zachwycają nie tylko przemyślanym designem, wprowadzającym do wnętrz wyjątkowy charakter, ale też opcjami dostosowywania barwy czy strumienia świetlnego do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu zachowany zostaje naturalny biorytm dobowy organizmu, co bezpośrednio przekłada się na dobrostan użytkownika. Odbywa się to w sposób zautomatyzowany: użytkownik steruje światłem z pomocą intuicyjnych aplikacji, zyskując możliwość zaprogramowania dowolnych scen świetlnych, najlepiej odpowiadających jego samopoczuciu bądź wprowadzających go w pożądany nastrój. – wyjaśnia ekspert Lena Lighting Tadeusz Talkowski.

Doskonałym przykładem tego typu lamp jest kolekcja lamp Messaggio, zaprojektowanych dla Lena Lighting przez Dorotę Koziarę. Messaggio są kompatybilne z systemami sterowania oświetleniem DALI oraz Clue, dzięki czemu użytkownik może samodzielnie zaprogramować kompozycje świetlne, budujące odpowiednią atmosferę. Podobnie nie tylko kreują nastrój, ale także wyróżniają się doskonałym designem, nagrodzonym Red Dot Design Award 2022 lampy Sizzano, zaprojektowane przez projektanta młodego pokolenia Jakuba Zarzyńskiego.

Bezpieczeństwo i komfort

Odpowiednio zaprojektowane i zoptymalizowane oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo – zarówno człowiekowi, jak i jego otoczeniu, bez zaburzania naturalnego rytmu dobowego. Dlatego tak istotne jest dostosowanie konstrukcji oraz parametrów lamp do indywidualnych wymagań przestrzeni.

– W przypadku oświetlenia wewnętrznego należy zadbać o wyeliminowanie efektu olśnienia, wywołującego szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Gdy światło jest zbyt intensywne, mogą pojawić się bóle głowy, dekoncentracja, a także obciążenie narządu wzroku. Niepożądane olśnienie może też powodować zaczerwienienie i suchość oka, wywołując ogólny dyskomfort. Problem ten dotyka w szczególności osoby pracujące przed ekranami, dlatego poziom parametru UGR w lampach powinien utrzymywać się w granicach 12-19. – mówi ekspert Lena Lighting Tadeusz Talkowski.

W ofercie Lena Lighting większość lamp dedykowana przestrzeniom biurowym oraz co-workingowym posiada niski UGR, tak jak np. lampy z linii Baris 52 LED. Ich zastosowanie zapewnia oświetlenie zarówno całych stref biurowych, jak i pojedynczych stanowisk pracy, w pełni bezpiecznych dla wzroku. Oprócz obniżonego UGR w lampie zastosowano opalizowany klosz, który dodatkowo ogranicza efekt olśnienia, tworząc przyjazne i komfortowe przestrzenie.

Sprzyjające otoczenie

W kontekście oświetlenia zewnętrznego należy zwrócić uwagę na problem związany z zanieczyszczeniem światłem. Łuna świetlna pojawia się głównie w dużych aglomeracjach miejskich, oddziałując negatywnie na funkcjonowanie organizmów żywych. Zbyt rozproszone i intensywne światło zakłóca prawidłowy cykl życia i snu, doprowadzając do trudności w zasypianiu, problemów z bezsennością, a nawet rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Często bywa też śmiertelna dla dzikich zwierząt, oślepiając je po zmroku, gdy wykazują one największą aktywność. Dlatego tak istotna staje się wymiana tradycyjnego oświetlenia sodowego na LED, które jest nie tylko bardziej energooszczędne, ale również w połączeniu z nowoczesnymi systemami sterowania bardziej przyjazne dla całego ekosystemu.

Lampy Led stosowane przez markę Lena Lighting, wyróżniają się wysoką energooszczędnością, niskim współczynnikiem olśnienia UGR, a także zoptymalizowanym poziomem strumienia światła. A zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak sterowanie oświetleniem, innowacyjne komponenty konstrukcyjne i dodatkowe akcesoria, pozwalające na modyfikacje lamp już po instalacji, umożliwiają pełną integrację lamp z terenem.

Jednym z najnowszych tego typu rozwiązań w portfolio marki Lena Lighting jest modularna oprawa Skver LED. Linia ta obejmuje modele z dwoma wariantami kloszy. Niezależnie od kształtu, lampy można modyfikować z pomocą kilku specjalnych daszków. Każdy z nich zapewnia inny rozsył światła, dostosowany do warunków lokalizacyjnych. W ten sposób możliwa jest redukcja efektu zanieczyszczania światłem nieba, świecenia w okna budynków i oślepiania przechodniów, kierowców oraz zwierząt.

Świadome wybory

W dobie gwałtownych zmian klimatycznych wybory konsumenckie dyktowane są nie tylko komfortem, ale także troską o dobro środowiska naturalnego. Już sama decyzja o inwestowaniu w wysoce energooszczędne i trwałe produkty, które będą służyć przez długie lata, pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie w harmonii z otoczeniem. Dlatego z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych i firm dokonuje wymiany lamp starego typu na ultranowoczesne modele LED. Oświetlenie ledowe, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie zawiera szkodliwej rtęci i nie generuje ciepła, które także nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie i nastrój użytkowników.

Lampy Lena Lighting pozwalają na obniżenie poboru energii elektrycznej oraz oszczędności finansowe nawet do 70% w skali roku, a ich trwałość, wodo- i pyłoodporność, potwierdzone licznymi testami i badaniami, gwarantują bezawaryjna pracę na długie lata. Marka stawia na bezustanny rozwój, o czym świadczy poszerzająca się lista produktów z klasą energetyczną A. Dziś dostępne są już lampy Linea S LED, które po ustabilizowaniu osiągają nawet 181 lm/W, co czyni je jednymi z najbardziej wydajnych produktów na rodzimym rynku oraz doceniane i doskonale znane oprawy drogowe Tiara 2 LED, których efektywność świetlna sięga 193 lm/W.

____________________________________________________________________________________

Lena Lighting S.A. – polski producent oświetlenia LED. Oferuje światowej klasy energooszczędne systemy oświetlenia dla przemysłu, budownictwa i inwestycji drogowych. Fabryka Lena Lighting jest wyposażona w najnowocześniejsze linie produkcyjne oraz własne centrum badawcze. Firma zatrudnia 210 osób odpowiedzialnych za projekty, badania, wzornictwo, produkcję i obsługę klienta. Rocznie Lena Lighting produkuje ponad 2 500 000 lamp i wdraża 50 nowych wzorów. Wiele z nich, jak TYTAN LED, QUEST PLUS LED, ASTRA LED, czy UV-C STERILON FLOW to bestsellery na skalę światową. Lena Lighting eksportuje swoje produkty do 70 krajów. Za rozwój marki odpowiadają ludzie, którzy z wielką pasją tworzą produkty słynące z najwyższych parametrów efektywności i energooszczędności. Produkcja i działalność firmy odbywa się w oparciu o kompleksowy system zarządzania środowiskowego ISO 14001. Lena Lighting zdobyła dwie statuetki w prestiżowym konkursie wzorniczym RED DOT 2022.

www.lenalighting.pl