Światło w domu. Jak odmienia nasze wnętrze?

Dobrze dobrane oświetlenie potrafi zmienić każde wnętrze. Jednak co sprawdzi się w nastrojowej sypialni, a co w przestrzeni do pracy? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze światła.

Oświetlenie w domu czy mieszkaniu jest nie tylko dodatkiem, ale zdecydowanie wpływa na nasz komfort, a nawet zdrowie. Warto zastanowić się nad jego rozmieszczeniem i doborem, barwą światła oraz jego natężeniem.

Światło w meblach i wyposażeniu może harmonijnie łączyć się z oświetleniem pomieszczenia i tworzyć rodzaj czwartego wymiaru aranżacji.

Przyjemne światło w salonie

Do wyboru mamy oświetlenie sufitowe, liniowe (taśmy LED), punktowe czy profilowe, które różnią się zasięgiem oświetlanej powierzchni.

Przy wyborze oświetlenia należy uwzględnić całkowitą jasność pomieszczeń lub oświetlanych powierzchni. Wystarczająco jasne oświetlenie sufitowe lub światło słoneczne dobrze zastępuje oświetlenie orientacyjne w ciągu dnia, ale wieczorami czy w porze jesienno-zimowej może być przyjemniej, jeśli zamiast włączania oświetlenia sufitowego można korzystać ze światła dekoracyjnego w niektórych meblach — komentuje Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia Häfele.

Światło pozwala podzielić pomieszczenie na strefy, co dobrze sprawdzi się np. w przypadku salonów połączonych z aneksami kuchennymi. — Jednocześnie warto zadbać o spójny charakter tej przestrzeni, nie tylko dobierając pasujące do siebie meble, ale również decydując się na konkretne rozwiązania oświetleniowe. Sprawdzi się tu system taki jak Multi-White, który pozwoli zintegrować strefę kuchenną z salonem — dodaje ekspert.

Do salonu pasować będzie zarówno oświetlenie liniowe, jak i punktowe. To pierwsze, w formie profili wpuszczanych w meble lub jako taśmy LED, można zastosować przy szafce na telewizor oraz sprzęt grający — delikatnie rozproszone stworzy przyjemną atmosferę.

Oświetlenie zastosowane we wnętrzach półek czy kredensów pozwoli wyeksponować ulubione przedmioty, takie jak modne obecnie ceramiczne wazony, nada też charakteru domowej biblioteczce. Tutaj ponownie pasować będą zarówno taśmy LED, jak i światła punktowe, które dają najmniejszy kąt świecenia, uwypuklając w ten sposób obiekty.

Doświetlamy kuchnię

W kuchni najważniejsza jest funkcjonalność, a oświetlenie spełnia w niej kluczową rolę. W projekcie oświetlenia przestrzeni kuchennej mogą mieć zastosowanie wszystkie rodzaje światła.

W zabudowę kuchenną warto wpuścić oświetlenie liniowe, które zapewni równomierny rozkład i rozproszenie światła. Sprawdzi się ono w miejscach przygotowywania posiłków — najlepiej zamontować je pod szafkami wiszącymi nad blatami roboczymi. Podobne rozwiązanie można zastosować w strefie gotowania oraz zmywania, to zdecydowanie ułatwi cały proces przygotowywania posiłków.

Taśmy liniowe LED można zastosować także na cokołach meblowych, aby doświetlić wnętrze od dołu, jeśli nie korzystamy z oświetlenia sufitowego lub chcemy wpłynąć na estetykę pomieszczenia. To oświetlenie nastrojowe, które podkreśla kontury i ułatwia orientację w przestrzeni.

Zarówno taśmami LED, jak i oprawami punktowymi możemy doświetlić wnętrza szafek i szuflad, aby ułatwić sobie sięganie po potrzebne rzeczy. — Światło zintegrowane w szufladach poprawia widoczność oferując większy komfort, zwłaszcza przy przygaszonym oświetleniu ogólnym. W systemie Loox5 światło automatycznie włącza się i wyłącza po otwarciu i zamknięciu szuflady — tłumaczy ekspert.

W jadalni natomiast dobrze jest uzupełnić bezpośrednie, jednolite światło w postaci zazwyczaj lampy zawieszonej nad stołem o doświetlenie na sufitach i ścianach, a także w przeszklonych witrynach. W tych ostatnich najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe.

Domowe SPA w łazience

Podobnie w łazience zróżnicowane oświetlenie ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Tutaj  można nieco „poszaleć” z poszczególnymi strefami, natomiast nie zapominajmy, aby wybrane oprawy miały odpowiednią klasę szczelności i stopnień ochrony oprawy przed wilgocią – od IP44 wzwyż.

W okolicy lustra czy toaletki, gdzie potrzebujemy mocniejszego światła choćby do wykonania makijażu czy pielęgnacji, najlepiej sprawdzi się liniowe oświetlenie ledowe, które możemy umieścić np. w okolicach umywalki, przy suficie, przy lustrze lub nawet wokół niego.

System taki jak Häfele Loox5 może zamienić łazienkę w domowe SPA. Oświetlenie krawędzi półek, wanny, cokołów czy ścian taśmami LED przypomina sztuczny horyzont przywołując widok zachodzącego słońca. Punktowe reflektory o regulowanej intensywności tworzą intymną atmosferę, zupełnie jak przy świecach — opowiada Wojciech Olchówka.

Wygodna garderoba i nastrojowa sypialnia

W garderobie dobrze jest wydzielić strefy przy użyciu różnej intensywności światła. Jaśniej oświetlamy miejsca, gdzie znajdują się rzeczy najczęściej używane — najlepiej przy użyciu oświetlenia akcentującego, a przy rzeczach drugorzędnych stosujemy mniejszą intensywność. Dzięki temu przestrzeń zostaje uporządkowana pod względem znaczenia zawartej w niej przedmiotów i ułatwia nam codzienne życie.

Tutaj najlepiej sprawdzą się też czujki ruchu. Czujki to także doskonały pomysł dla stref przechodnich, czyli przedpokoju czy schodów — nocą oświetlą nam drogę do toalety i kuchni, nie budząc jednocześnie innych osób. Dodatkowo możemy samodzielnie ustawić przy jakim poziomie zaciemnienia czujka włączy oświetlenie. Dzięki temu możemy komfortowo poruszać się po mieszkaniu po zmierzchu lub przed świtem, bez względu na to, jaki tryb życia prowadzimy.

Chcąc natomiast stworzyć przytulną i relaksującą atmosferę w sypialni, warto sięgnąć po oprawy wpuszczane do płyty meblowej. — Dobrze jest zastosować takie rozwiązania jak Loox LED 2022, które równomiernie rozprowadzają światło. Można je zamontować praktycznie w każdym miejscu — pod płytą półki wiszącej czy wzdłuż cokołu łóżka – mówi ekspert z Häfele.

Można tu zastosować także lampki na elastycznych wysięgnikach pozwalające na wygodne czytanie książek w ulubionej pozycji.

Nastrojowy efekt da też światło punktowe zamontowane w zagłówku łóżka bądź pod szafkami czy półką wiszącą nad łóżkiem. — Gdy podświetlone są drewniane fronty mebli lub drewniana podłoga, światło zmienia swoją barwę. Wszystkie białe powierzchnie, jak np. sufit czy ścianę rozświetlają w ciepłej tonacji — dodaje ekspert.

Ciepłe czy zimne?

Zwróćmy zatem uwagę również na temperaturę barwową światła. — Najprostszym sposobem zrozumienia temperatury barwowej jest jej podział na światło ciepłe, neutralne i zimne. Jest ona podawana w Kelwinach i rozumiemy ją następująco — im więcej Kelwinów, tym zimniejsza barwa światła – wyjaśnia Wojciech Olchówka. — Nasz organizm najlepiej wypoczywa, gdy w pomieszczeniu światło ma ciepłą temperaturę barwową, czyli poniżej 3300 Kelwinów. Sprzyja ona relaksowi i jest najlepszym wyborem do sypialni.

Ciepła barwa dobrze sprawdzi się także w przypadku salonu, gdy zechcemy w nim odpocząć. Z kolei chłodna, biała barwa (4000 – 5000 Kelwinów) jest odpowiednia dla domowego biura i innych pomieszczeń, w których pracujemy i potrzebujemy skupienia. Białe światło w garderobie nie będzie przekłamywało kolorów ubrań.

Możemy ustalić różną temperaturę barwową światła różna w zależności od pomieszczenia lub pory dnia. — Sterowanie powinien ułatwiać inteligentny system, taki jak Connect Mesh. Dzięki niemu jednym kliknięciem na urządzeniu mobilnym lub pilocie możemy grupować źródła światła w konkretne scenariusze, np. do pracy, do oglądania TV lub do odpoczynku i włączać je w zależności od potrzeb — dodaje ekspert.

Dzięki zróżnicowanemu i dobrze dobranemu oświetleniu Twój dom będzie nie tylko piękny i przytulny, ale także funkcjonalny. Im większe natężenie, tym więcej światła będziemy mieli w pomieszczeniu. 

www.hafele.pl


Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.