Totalna metamorfoza

Powiedzieć, że ten nieodnawiany od sześćdziesięciu lat dom wyglądał  nieatrakcyjnie to za mało – on po prostu sprawiał przygnębiające wrażenie. Obdrapane ściany, zapuszczone podłogi czy tandetne wyposażenie kuchni i łazienek nie zraziły jednak pewnej pary młodych ludzi. Uznali bowiem, że generalny remont i przemyślana aranżacja wnętrz mogą zdziałać cuda. I tak się stało!

Gdy tylko para zdecydowała się na zakup tej ruiny, zwrócili się o pomoc w jej rewitalizacji do architektki wnętrz Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej z Pracowni Architektonicznej MGN, o której słyszeli, że lubi duże wyzwania. I rzeczywiście, projektantka z entuzjazmem przyjęła zlecenie, bo – jak mówi – nie ma większej przyjemności dla architekta niż przeobrażenie brzydkich, odpychających wnętrz w wymarzone i ukochane przez właścicieli miejsce do życia.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Przygotowany przez nią projekt zakładał generalny remont. Na początku  trzeba było zerwać tynki i podłogi, wymienić dach i wszystkie instalacje oraz zrobić nową elewację. Dopiero po wykonaniu tych „brudnych” robót budowlanych można było przystąpić do przyjemniejszego zadania, czyli prac aranżacyjnych.

Planując wystrój, Małgorzata Górska-Niwińska kierowała się upodobaniami i oczekiwaniami pary, której zależało, żeby dom był elegancki i robił wrażenie, ale nie wydawał się nazbyt reprezentacyjny. Przeciwnie, miał być ciepły, spokojny, sprzyjający odpoczynkowi i zachęcający do częstego w nim przebywania. Aby dodać szyku wnętrzom, do ich wykończenia projektantka zaproponowała użycie szlachetnych materiałów – drewna, spieku kamiennego, złotego metalu czy imitującego marmur gresu. Żeby zaś stworzyć relaksującą, wyciszającą atmosferę, wybrała budujące właśnie taki klimat odcienie beżu. Oczywiście, nie zapomniała też o komforcie mieszkańców, który zapewniają im wygodne meble, zróżnicowane oświetlenie, funkcjonalna kuchnia, odpowiednia ilość schowków, przestronna łazienka, itp. Jaki efekt przyniosła realizacja projektu? Powstał dom, w którym chce się żyć!

Foto 1. Niską zabudowę z kształcie litery L uzupełnia szafa na całą ścianę, w której oprócz mnóstwa schowków zmieścił się sprzęt AGD. W części kuchni, gdzie przygotowuje się posiłki, na podłodze położono łatwy do utrzymania w czystości gres. W reszcie pomieszczenia jest drewniana deska, który łączy wizualnie kuchnię z salonem. Ścianę, dzielącą kuchnię od przedpokoju, obudowano z obydwu stron od podłogi do sufitu szafami, a ich widoczne z salonu boki zasłonięto regałem na książki. To godne polecenia rozwiązanie.

Foto 2. Jedne z drzwi przedpokojowej szafy są nie z fornirowanej drewnem płyty meblowej, tylko z lustra, tak żeby można było przejrzeć się od stóp do głowy. Jego drugim zadaniem jest optyczne poszerzenie wąskiego pomieszczenia.

Foto 3. Drewniana okładzina ściany z pełnych płyt i listewek oraz kominek o nietypowym, przyciągającym wzrok kształcie tworzą w salonie bardzo przytulny nastrój.

Foto 4. Salon nie jest wielki, ale bardzo wygodny. Został umownie podzielony na strefy o różnej funkcji – wypoczynkową z przepastną, narożną sofą i jadalną ze stołem, przy którym może usiąść osiem osób.  W salonie są sufitowe spoty, na stołem wiszą trzy przypominające ptaki lampy i jest jeszcze taśma LED, zainstalowana w drewnianej okładzinie ściany. Można więc jasno oświetlić całe pomieszczenie albo stworzyć sprzyjający relaksowi nastrojowy półmrok. 

Foto 5. W niewielkim WC na parterze wykorzystano każdy centymetr przestrzeni, dzięki czemu zmieściła się tu kabina prysznicowa, wydzielona z pomieszczenia drzwiami przesuwnymi. Tym sposobem powstała druga łazienka, idealna dla gości.

Foto 6. Duże łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, sztukateria na ścianach, akcenty złota, nastrojowe oświetlenie – w takiej sypialni można nie tylko dobrze wypocząć, ale i poczuć się komfortowo. Podwieszona do ściany szafka wygląda bardzo lekko. Służy nie tylko do przechowywania, ale i ekspozycji różnych dekoracji, których w eleganckim wnętrzu zabraknąć nie może.

Foto 7. Na zrobioną na zamówienie szafkę z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF został częściowo położony i przymocowany do ściany gruby blat z tego samego materiału. Tak powstała toaletka pani domu. To mebel i praktyczny, i bardzo ciekawy.

Foto 8. Łazienka w trakcie remontu została powiększony o fragment sąsiedniego pokoju (w jego drugiej części powstała garderoba). Ściany i podłogę pomieszczenia wykończono wielkoformatowymi płytami spieku kamiennego – nie tylko pięknego, ale i bardzo eleganckiego.

Foto 9. W wiszącym regale, szafce podumywalkowej i schowkach nad instalacją podwieszonego sedesu jest dużo miejsca do przechowywania – uroda w tej łazience idzie w parze z funkcjonalnością.

Foto 10. Pokój pana domu, czyli męska jaskinia. Tutaj może oglądać mecze (sam albo w towarzystwie kolegów) i głośno kibicować ulubionej drużynie, nie przeszkadzając żonie.

Wybierz język »