Wszechstronny alabaster, czyli prawdziwe cuda z naturalnego kamienia

Zwykle oglądany w wydaniu iście monumentalnym – na ścianach pałaców czy podłogach luksusowych hoteli. W domowym zaciszu widywany jest zdecydowanie rzadziej. Dlaczego? Bo kamień naturalny to prawdziwy król aranżacji, który nie lubi dzielić się uwagą. Potrafi zdominować wystrój pomieszczeń i sprawić, że stają się one mało przytulne. Na szczęście jest na to rada. Polska marka Alabaster Gallery stworzyła elementy wyposażenia wnętrz pozwalające na nowo odkryć subtelny wariant tego szlachetnego materiału. Wykonane z miłego w dotyku, mlecznobiałego alabastru, będą dyskretną i pełną elegancji wizytówką gospodarzy domu. 

Choć znany już w starożytności, we współczesnych wnętrzach kamień naturalny widywany jest stosunkowo rzadko. Stosowany przede wszystkim jako surowiec pokrywający podłogi lub ściany, może przyjmować zdecydowanie ciekawsze formy, o czym często zapominamy. A szkoda, bo istnieją gatunki kamienia, jak choćby alabaster, które otwierają przed nami wręcz nieskończone możliwości aranżacyjne. Dzięki niespotykanej właściwości przepuszczania światła alabaster jest materiałem, z którym uwielbiają pracować projektanci i architekci wnętrz. Czas abyśmy przekonali się do niego i my.

Projekt wnętrza: Alina Badora

Lustereczko powiedz przecie

Popularna maksyma mówiąca „im więcej tym lepiej”, nie znajduje zastosowania w urządzaniu wnętrz. Tu zdecydowanie lepiej sprawdza się złota myśl przypisywana niemieckiemu architektowi Ludwigowi Miesowi van der Rohe: „less is more”. Powinniśmy kierować się nią zwłaszcza podczas wpisywania w plan aranżacji elementów wykonanych z kamienia, i zamiast radykalnych rozwiązań, postawić na nieprzemijającą siłę detalu. – Dobrym początkiem może okazać się delikatnie użylona, alabastrowa rama lustra. Starannie zaprojektowana, doskonale odnajdzie się w roli kominkowej dekoracji, toaletkowej ozdoby lub wyposażenia garderoby. Dzięki funkcji podświetlania zbuduje kameralną atmosferę salonu, a sypialni doda buduarowego charakteru – przekonuje architektka wnętrz Alina Badora. Jeśli kreatywność to nasza mocna strona możemy pokusić się także o samodzielne zaprojektowanie dekoracyjnego detalu. Wedle naszego pomysłu wykonają go eksperci marki Alabaster Gallery, a my będziemy mogli cieszyć oko wyjątkowymi przedmiotem o naturze tak niepowtarzalnej, jak materiał, z którego powstał.

Projekt wnętrza: Alina Badora

Niech stanie się światło

Światło to element wystroju wnętrz mający szczególny wpływ na atmosferę panującą w domu, a przez to również na nastrój i samopoczucie jego mieszkańców. Miękko sączący się, ciepły blask niemal natychmiast pomaga się nam odprężyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Jeśli dodać do tego spektakularne efekty wizualne, jakie zapewniają lampy wykonane z przepuszczającego światło alabastru, i ich działanie terapeutyczne, wybór oświetlenia staje się dziecinnie prosty. Geometryczne formy żyrandoli lub dekoracyjnych plafonów stworzą migotliwe konstelacje, na których chętnie zawiesimy oko, bez względu na to czy występować będą solo czy w towarzystwie. Zawieszone nad jadalnianym stołem umilą rodzinny posiłek lub stworzą przestrzeń do romantycznej kolacji we dwoje. W sypialni zaś pozwolą się wyciszyć i z przyjemnością  oddać wieczornej lekturze.

Projekt wnętrza: Alina Badora

Podano do… stolika

Gdy mówimy o kamiennych meblach nasze myśli często wędrują do widywanych w parkach stylowych ławeczek czy muzealnych postumentów. Czasem przypomnimy sobie o kuchennych lub stołowych blatach… i zwykle na tym się kończy. Ale specjaliści z Alabaster Gallery przekonują, że istnieje zdecydowanie więcej możliwości. Począwszy od eleganckich stolików kawowych, stanowiących oryginalne uzupełnienie zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji, aż po bardziej odważne i wymagające nieco większej przestrzeni  – bary, konsole czy stoliki szachowe. W połączeniu ze złotymi dodatkami, odpowiednio doświetlone znajdującymi się w nich lampkami, dodadzą wnętrzom ponadczasowej elegancji i wprowadzą niecodzienny efekt, kojarzony z księżycowym blaskiem. Stoliki szachowe szczególnie dobrze sprawdzą się w domowych gabinetach i z pewnością przypadną do gustu miłośnikom tradycyjnych rozrywek z klasą. Bo przecież życie człowieka nie składa się wyłącznie z pracy, a pięknymi przedmiotami warto otaczać się w każdym jego momencie.

Projekt wnętrza: Alina Badora

Projekty wnętrz: Alina Badora

***

Alabaster Gallery – marka oferująca szeroki wachlarz produktów wykonanych z wyjątkowego kamienia naturalnego, jakim jest alabaster. Mlecznobiały, pokryty beżowymi cętkami lub żółtobrązowymi żyłkami uznawany jest za jeden z najszlachetniejszych, ale i najrzadszych minerałów występujących na Ziemi. To również jeden z nielicznych kamieni naturalnych przepuszczających światło, co czyni go materiałem idealnym do tworzenia efektownych elementów wyposażenia wnętrz. W ofercie Alabaster Gallery dostępne są produkty przeznaczone zarówno do aranżacji przestrzeni prywatnych, jak i komercyjnych. Wiszące lampy, stylowe kinkiety, panele ścienne, bary, stoliki czy inne elementy dekoracji będą w równym stopniu ozdobą hoteli, restauracji, jak domów lub mieszkań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz zespołowi doskonałych specjalistów marka jest w stanie zrealizować również indywidualne zamówienia klientów. Produkty dostępne w Alabaster Gallery wykonywane są przez firmę Focus-Stones, która obróbką szlachetnego surowca zajmuje się już ponad 25 lat.

Alina Badora – architektka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem w branży. Absolwentka architektury na Politechnice Krakowskiej, Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie i podyplomowych Studiów Projektowania Wnętrz i Wzornictwa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Pełna energii, chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w porannym cyklu „Pytanie na śniadanie” w TVP2. W aranżowanych przez nią wnętrzach dominuje prostota, nowoczesny styl i funkcjonalne rozwiązania.

Więcej informacji nt. architektki można znaleźć na stronie: https://www.alinabadora.pl/.