Wszystko o malowaniu drewna na zewnątrz: ekspert radzi

Mokre drewno, opady, zbyt niska lub wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza to wrogowie zabezpieczania drewna na zewnątrz. Poznaj powszechne reguły dotyczące malowania tradycyjnymi środkami i dowiedz się, jak obalić te mity, by ułatwić sobie prace w ogrodzie.

Malowanie wilgotnego drewna

Sezon na pracę z drewnem w ogrodzie, zwykle rozpoczyna się późną wiosną, kiedy na dworze jest już cieplej. Malowane drewno musi być suche – jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Dodatkowo ważna jest wilgotność powietrza, która nie może być za wysoka. Późna jesień zwykle oznacza koniec sezonu na prace malarskie na zewnątrz. Ze względu na niską temperaturę, podwyższoną wilgotność drewna i duże prawdopodobieństwo opadów używanie tradycyjnych środków ochronno-dekoracyjnych jest niemożliwe.

Niska temperatura i duża wilgotność
– Większość środków dostępnych na rynku nie nadaje się do użycia późną jesienią i wczesną wiosną. Wysokie temperatury latem również nie ułatwiają prac – impregnacji i malowania drewna zazwyczaj nie można wykonywać w pełnym słońcu i przy temperaturach powyżej 25°C. Środki do drewna wysychają wtedy zbyt szybko i nie mają czasu na wnikanie w głąb materiału – radzi Aneta Jarosz-Pałach, Category & Brand Marketing Manager Bondex.
Standardowo drewno można zabezpieczać w temperaturze 5–25°C. Sprzymierzeńcem w tych pracach nie jest także deszcz – prac malarskich nie można rozpoczynać przed spodziewanymi opadami. Preparaty konserwujące drewno schną od kilku do 24 godzin, więc najlepiej poczekać na wyż i ładną słoneczną pogodę, która ma potrwać siedem – dziesięć dni. Wówczas będziemy mieli pewność, że drewno jest wystarczajaąco suche. Ograniczenń jest więc wiele.

Remedium na mity

– Są już jednak dostępne na rynku nowoczesne preparaty, jak Lakierobejca Pogodoodporna marki Bondex, które łamią powyższe reguły. Można nią zabezpieczyć drewno w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet w temperaturze 0°C i przy dużej wilgotności powietrza. Daje ona również możliwość aplikacji na wilgotne drewno. Z lakierobejcą niestraszny jest niespodziewany deszcz, bo pomalowana powierzchnia jest odporna na deszcz już po 30 minutach od aplikacji. Świeża powłoka nie zostanie wymyta, a ewentualne opady deszczu nie zrujnują naszego wysiłku – mówi Aneta Jarosz-Pałach, Category & Brand Marketing Manager Bondex.

Warto pamiętać, że każde surowe drewno należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem gruntującym, który wniknie głęboko w drewno i zapobiegnie rozwojowi grzybów powodujących siniznę oraz skutecznie ochroni przed owadami. Dodatkowo impregnat stanowi dobrą bazę pod preparaty nawierzchniowe, ponieważ zwiększa ich wydajność i przyczepność.

Language versions »