Wybierz swoją tarczę. W co uzbroić szlifierkę kątową i inne popularne narzędzia do cięcia?

Szlifierki kątowe, przecinarki, bruzdownice i pilarki to codzienne narzędzia pracy wielu fachowców. Co je łączy? Do cięcia wykorzystują różnego rodzaju tarcze, które pozwalają na obróbkę materiałów o różnej twardości. Podpowiadamy, jak spośród wielu rodzajów dobrać tę najodpowiedniejszą.

Kluczowymi czynnikami przy wyborze wszelkich narzędzi i osprzętu do nich są jakość wykonania oraz bezpieczeństwo, które zapewniają. W przypadku tarcz tnących warto również wiedzieć, z jakiego materiału powinny być wykonane oraz czego w związku z tym można od nich oczekiwać. Są sytuacje, w których sprawdzi się tarcza korundowa, a kiedy indziej powinniśmy sięgnąć po diamentową lub tę pokrytą węglikami spiekanymi.

Tarcze korundowe

Jak sama nazwa wskazuje – materiałem ściernym jest tutaj korund. To tlenek glinu, cechujący się dużą twardością. Oprócz tego istotnym elementem budowy tarczy korundowej jest lepiszcze oraz zbrojenie wzmacniające stabilność zwłaszcza cienkich tarcz. Te trzy elementy przede wszystkim decydują o jakości produktu. Tarcze korundowe wykorzystywane są najczęściej do obróbki metali (stali i metali nieżelaznych). Ważne jest, aby podczas obróbki stali nierdzewnej używać tarcz do tego przeznaczonych (nie zawierających żelaza, siarki i chloru), które nie spowodują korozji obrabianego materiału. Tarcze korundowe znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym w motoryzacyjnej (cięcie karoserii i blach) czy budowlanej (cienkościenne rury, elementy konstrukcyjne).
Renomowani producenci mają w swojej ofercie specjalne tarcze korundowe, które pozwalają na efektywną i szybką pracę oraz, co istotne dla wielu fachowców, nie nagrzewają nadmiernie materiału poddawanego obróbce oraz ograniczają powstający hałas. To drugie jest szczególnie istotne z punktu widzenia higieny pracy, gdyż całodzienne przebywanie w otoczeniu hałasującej szlifierki, może nieść za sobą długofalowe konsekwencje dla słuchu jej użytkownika.

Tarcze diamentowe

– Produkty diamentowe wykorzystywane są do cięcia najtwardszych materiałów. Tarcze te nadają się do wielu zastosowań, wśród których można wymienić na przykład cięcie betonu, betonu zbrojonego, kamienia naturalnego, cegieł, dachówek ceramicznych. Segmenty tnące tarcz diamentowych składają się z ziaren diamentowych zatopionych w specjalnie opracowanych spiekach metalicznych. Receptury spieków są dobrane do typu materiałów, które mają być poddane obróbce – mówi Tomasz Szymański, Product Manager Würth Polska.

Tarcze diamentowe podczas pracy ulegają naturalnemu zużyciu przez ścieranie spieku i wykruszanie się ziaren diamentu. Tępią się pod wpływem zbyt wysokich prędkości obrotowych i szybciej zużywają się przy zbyt niskich prędkościach obwodowych. Gdy zauważymy, że praca nią jest trudniejsza niż dotychczas lub powstaje zbyt dużo iskier, należy sprawdzić ostrość tarczy. Jeśli mamy do czynienia z tarczą z segmentem wykonanym ze spieku, w którym zatopione zostały ziarna diamentu, to możemy ją naostrzyć. Robi się to na materialne ściernym takim jak np. piaskowiec.

Węgliki spiekane

Do cięcia mniej wytrzymałych materiałów poleca się wykorzystywanie tarcz z węglikiem wolframu. Materiał ten jest wytrzymały i pozwala na szybką obróbkę materiału. Produkty z niego zrobione sprawdzają się przy drewnie (zarówno twardym, jak i miękkim oraz tym z gwoździami), płytach wiórowych i MDF, sklejkach czy niektórych tworzywach sztucznych.

Kształt tarczy

Część robocza każdej tarczy zależy od materiału z jakiego jest zrobiona oraz rodzaju pracy do jakiej jest przeznaczona. Tarcze korundowe, którymi zwykle tnie się metal, mają ciągłą krawędź tnącą. Z kolei te diamentowe różnią się od siebie w zależności od tego do czego są wykorzystywane. Krawędź robocza tarcz diamentowych, głównie tych pracujących na mokro z twardymi materiałami, jest ciągła. Jednak większość tarcz diamentowych ma uzębioną krawędź tnącą. Takie rozwiązanie jest potrzebne ze względu na możliwość odprowadzenia urobku oraz chłodzenie. Często brzeszczot tarcz diamentowych jest dodatkowo wyposażony w otwory wentylacyjne odprowadzające ciepło.
Jeszcze inną budowę mają tarcze z węglikiem. Te do pilarek, wykorzystywane do cięcia drewna czy metalu posiadają zęby, których kształt jest uzależniony od materiału do jakiego są przeznaczone. Można spotkać też uniwersalne tarcze do szlifierki kątowej, gdzie krawędź tnąca ma postać segmentów z nasypem z węglika spiekanego.

– Szukając najlepszej tarczy do cięcia, stawiajmy na znanych i sprawdzonych producentów. Wybór prawidłowych narzędzi i osprzętu do nich skutkuje nie tylko sprawniejszą i precyzyjniejszą pracą, ale może mieć również wpływ na bezpieczeństwo użytkownika. Jakość materiału, z którego zrobiono tarczę jest ważna, bo wszelkie uszkodzenia powierzchni mogą w konsekwencji spowodować wypadek. Dlatego pod żadnym pozorem nie korzystajmy z uszkodzonych tarcz. Ponadto przed użyciem jakichkolwiek narzędzi lub osprzętu powinniśmy zapoznać się z informacją załączoną przez wytwórcę, by poznać sposoby, jakimi można korzystać z danego produktu oraz jego przeznaczenie – wyjaśnia Mariusz Iwański, Product Manager Würth Polska.