GRUNGE CZYLI STYL DLA ODWAŻNYCH, Z CHARAKTEREM I NUTĄ NOSTALGII

Trzecia z jesiennych propozycji Ceramiki Tubądzin to kolekcja, która łączy brąz, szarość i niebieski w rzadkich w ceramice zestawieniach – odważnej mozaice inspirowanej art déco, szklanym dekorze i płytkach ściennych, niczym przetarty cement.

W kolekcji Grunge, o wymiarach 33 x 90 cm, projektantom udało się połączyć w jednej kolekcji wiele unikalnych pomysłów na aranżację wnętrza. Z jednej strony płytki surowe niczym przetarty beton, z drugiej klasyczne, geometryczne kształty, tak charakterystyczne dla stylu który narodził się dokładnie sto lat temu. Art déco jako odpowiedź na brak dyscypliny przestrzennej secesji, wprowadził do wnętrz ład, zaczął uwzględniać potrzeby odbiorców, szukał piękna w przedmiocie użytkowym. Styl ten zbiegł się w czasie
z powstaniem wzornictwa przemysłowego, jednak artyści którzy wybierali go w swojej twórczości bardzo pilnowali perfekcyjnego wykonania przedmiotów i używali do produkcji swoich dzieł drogocennych materiałów (np. kość słoniowa, złoto). Wnętrza w stylu art déco porządkowały przestrzeń, jednak nie były dla każdego, a jedynie dla znawców, którzy potrafili je docenić.

Kolekcja Grunge zachwyca płytką dekoracyjną, która łączy w sobie różne faktury, wzory, kolory, wszystkie w jesiennej tonacji, oscylującej w modnym kolorze taupe – między beżem, a szarością. Płytka Grunge Taupe, o wymiarach 898 x 328 mm (cena 99,88 zł za sztukę) przywodzi na myśl nie tylko styl art déco, ale jego emanację na starych kamienicach, na muralach które możemy podziwiać do dzisiaj: wzory, których idealną kolorystyczną harmonię zakłócają elementy niczym z przetartego cementu, nadgryzione zębem czasu. Całość przywołuje na myśl historię designu, która powraca w nowoczesnej odsłonie. Mozaika ta świetnie prezentuje się nie tylko w łazience, ale i w salonie. Może wypełnić całą ścianę lub jej fragment – jako element bardzo dekoracyjny, nie potrzebujący de facto żadnych mocnych dodatków.

Płytka Grunge TaupeKolekcja Grunge to przede wszystkim jednak cztery matowe płytki ścienne, o wymiarach 898 x 328 mm i grubości 10 mm każda. Struktura płytki Grunge White STR przypomina gęstą białą farbę, na której grabkami o wąskich ząbkach zaznaczono  nakładające się na siebie kwadraty i prostokąty. Jej faktura jest bardzo wyrazista i dyskretnie dekoracyjna. Jej cena to 154,86 zł za m2.

Płytka Grunge White STRTrzy pozostałe płytki ścienne to wariacje inspirowane przetartym cementem, niczym regularne płytki w kolorze białym, taupe i niebieskim, których klasyczna kolorystyka została rozmyta, jak po deszczu. Można nawet powiedzieć, że wyglądają nieco jak fragmenty impresjonistycznych krajobrazów. Warto przy tym zaznaczyć, że projektanci kolekcji Grunge po raz kolejny robią ukłon w stronę Classic Blue – koloru, który Instytut Pantone wyznaczył jako wiodący w 2020 roku. Płytki Grunge Blue, Grunge White i Grunge Taupe znaleźć można w cenie 134,93 zł za m2.

Płytka Grunge Blue

W kolekcji znajdują się także szklane płytki dekoracyjne na ścianę, które łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej kolory, z dodatkową nutą czerwieni, w jesiennej mozaice. Przypominają one malarską paletę, na której projektanci kolekcji rozmieścili wszystkie barwy kolekcji i swobodnie pomieszali je, niczym malarz przed naniesieniem farb na płótno. Dekory szklane Grunge Blue A i Grunge Blue B, mają wymiary 898 x 328 mm, grubość 8 mm i błyszczące wykończenie.

Dekor szklany Grunge Blue A

W kolekcji znajdziemy także dwie listy ścienne, w kolorach czarnym i miedzianym (Steel Black POL oraz Steel Copper 3) o wymiarach 898 x 20 mm i 898 x 23 mm, w cenie 79,95 zł za sztukę.

Całości towarzyszą gresowe płytki na posadzkę, designem odpowiadające płytkom ściennym, w wykończeniu lappato (Grunge Blue Lap i Grunge Taupe Lap; cena 134,93 zł za m2) oraz matowym (Grunge White Mat, cena 119,93 zł za m2). Wszystkie mają rozmiar 598 x 598 mm i grubość 11 mm.

Kolekcja Grunge świetnie komponuje się z drewnianymi prostymi dodatkami, z barwami jej własnej palety kolorystycznej, a także z delikatnym złotem i srebrem. Idealnie pasuje do łazienki, ale zachwycać może zarówno w salonie, jak i przestrzeni korytarzowej.

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120×240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2019 firma sprzedawała swoje produkty do 60 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowe konkursy dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.