Raport: jak użytkownicy platform e-commerce kupują prezenty świąteczne?

Bożonarodzeniowa gorączka zakupowa na dobre wpisała się w kalendarz polskich konsumentów – aż 92% użytkowników planuje zakup prezentów świątecznych dla swoich bliskich. Jakie czynniki wpływają na te decyzje wśród użytkowników platform Grupy Domodi?

Grudzień to okres szczególnie intensywny, nie tylko dla sklepów oraz producentów, ale i klientów marek. Grupa Domodi zbadała nastroje i preferencje konsumentów w tym szczególnym okresie roku, publikując je na łamach kolejnego wydania magazynu Clue.

Przedświąteczne przygotowania: czas start!

Użytkownicy platform Grupy Domodi w zdecydowanej większości deklarują plany obdarowywania bliskich świątecznymi prezentami. Takiego zamiaru nie posiada jedynie 2% respondentów, 6% jeszcze nie podjęło decyzji w tej kwestii.

Uczestnicy badania przeprowadzonego przez Grupę Domodi najczęściej realizują zakupy prezentów na miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia (powyższą opcję wskazało 28% ankietowanych), blisko ¼ badanych poszukuje podarunków 2-3 tygodnie wcześniej, a 34% respondentów rozpoczyna poszukiwania upominków dla swoich bliskich już dwa lub trzy miesiące wcześniej. Najmniejszy odsetek  ankietowanych (7%) decyduje się realizować zakupy tuż przed samymi świętami.

Ile Polacy wydają na prezenty?

Przedświąteczny okres nie sprzyja oszczędnościom – poza wydatkami na podchoinkowe podarunki dla bliskich, w ramach przedświątecznych przygotowań, w zakupowym koszyku lądują również tematyczne dekoracje, elementy wyposażenia wnętrz oraz świąteczne gadżety. Najczęściej deklarowanym przedziałem finansowym, jaki uczestnicy badania Grupy Domodi przeznaczają na przedświąteczne zakupy jest kwota pomiędzy 500 a 1000 zł (33% respondentów). Ponad ¼ ankietowanych wydaje na ten cel od 300 do 500 zł, a 1/5 – od 100 do 300 zł. Nieco mniejsza liczba respondentów (12%) na bożonarodzeniowe wydatki przeznacza więcej niż 1000 zł. Najmniej, 4% uczestników badania, planuje ograniczyć koszty związane ze świętami do mniej niż 100 zł.

W poszukiwaniu okazji

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Domodi 36% użytkowników platform podejmuje przedświąteczne decyzje, skrupulatnie analizując i weryfikując informacje przed finalnym zakupem. Blisko ¼ ankietowanych po znalezieniu interesującego produktu, czeka na sezonową obniżkę cen lub akcję promocyjną, by kupić go w jak najatrakcyjniejszej cenie. Część użytkowników platform Homebook i Domodi najczęściej podejmuje decyzje o zakupie w sposób spontaniczny, pod wpływem impulsu (21%). Pozostały odsetek ankietowanych nie potrafiło określić, jak w ich przypadku przebiega proces decyzyjny (19%).

Pod choinką królują kosmetyki i odzież

Użytkownicy platform grupy Domodi, zapytani o najczęściej wybierany rodzaj prezentów, które wręczają swoim bliskim, wymieniali przede wszystkim kosmetyki (18% ankietowanych), odzież i akcesoria modowe (16%) oraz książki i płyty (13%). Na dalszych pozycjach tej listy znalazły się biżuteria (jej wybór zadeklarowało 9% badanych), dekoracje do wnętrz (9%) i coraz popularniejsze karty podarunkowe (9%).

Bez względu na rodzaj wybieranego podarunku, najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie określonego produktu jest dopasowanie go do indywidualnych potrzeb osoby obdarowywanej (na tę kwestię wskazało 42% ankietowanych). Na drugim miejscu w tej kategorii znalazła się atrakcyjna cena (istotna dla 18% badanych), w dalszej kolejności – wysoka jakość produktu (13%). Dla 8% konsumentów, którzy wzięli udział w badaniu, ważnym czynnikiem jest możliwość skorzystania z kodu rabatowego i zakup prezentów w okazyjnej cenie.

Uczestnicy badania Grupy Domodi, zapytani o preferowane miejsca swoich zakupów, najczęściej wskazywali na jednoczesne korzystanie ze sklepów stacjonarnych i online (74%).  16% ankietowanych będzie nabywać prezenty w sklepach online, a 8% skorzysta wyłącznie z oferty sklepów stacjonarnych.

Wydatki przed świętami rosną

Ankietowani, zapytani o zmiany w obszarze swoich wydatków w okresie przedświątecznym, najczęściej wskazywali na tendencję wzrostową. W przypadku zakupów wnętrzarskich dotyczy to 38% użytkowników. Mniej (28%) deklaruje, że wydatki na ten rodzaj produktów pozostają na tym samym poziomie, bez względu na okres w roku.

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku zakupów modowych – większość respondentów realizuje zakupy ubrań i akcesoriów konsekwentnie przez cały rok, nie zauważając tendencji wzrostowej w ostatnich miesiącach roku. Przeciwnego zdania jest 24% ankietowanych, a 1/5 użytkowników stara się zminimalizować wysokość wydatków przeznaczanych na zakup odzieży i dodatków.

Jak pokazują wyniki raportu Grupy Domodi, nadchodzący sezon w branżach home i fashion może okazać się niemniej intensywny niż w przypadku minionych lat, a konsumenci nie zamierzają rezygnować ani ograniczać swoich wydatków na świąteczne prezenty. Do zakupów dodatkowo zachęcać będą dedykowane akcje rabatowe i atrakcyjne obniżki cen. To doskonały moment, by rozważyć wprowadzenie ich do działań promocyjnych marki.

Clue to online’owy kwartalnik Grupy Domodi, zawierający szerokie spojrzenie na rynek dwóch branż: mody i designu, poruszające tematy z zakresu trendów, biznesu i komunikacji. Punktem wyjścia oraz swoistym motto każdego z numerów stają się hasła odpowiadające aktualnej sytuacji rynkowej.

W badaniu ankietowym wzięło udział 732 użytkowników platform Homebook.pl i Domodi.pl.