Różne kraje – różne oblicza przestrzeni biurowej

Środowisko pracy, a zwłaszcza sposób jego zaprojektowania i wyposażenie, ma niebagatelny wpływ na produktywność i efektywność działań pracowników. Jednak to oczywiste stwierdzenie nie wszędzie znaczy tyle samo. Przestrzeń biurowa w ogólnym ujęciu i podejście do jej organizacji okazują się mieć zupełnie inne definicje w zależności od punktu na mapie świata. Na czym polegają i skąd biorą się te różnice?

fot. Radek Słowik

Mentalność, płace, skala działań, a może wartości kulturowe? Każde z tych pojęć ma swój udział w kształtowaniu oczekiwań pracowników wobec ich miejsca pracy. Addeco Group przyjrzała się tym różnicom w swoim globalnym badaniu Resetting Normal, rzucając nowe światło na zagadnienia związane z pracą stacjonarną w drodze do postpandemicznej, „nowej normalności”.

Wyniki raportu z tego badania jasno pokazują jak zatrudnieni wartościują tematy dotyczące wpływu pracy na ich życie i jak patrzą w przyszłość. Okazuje się, że rola biura jako miejsca, do którego wkrótce wrócą pracownicy, bardzo się zmieni. Wzrośnie i tak już w wielu branżach fundamentalne znaczenie relacji międzyludzkich, a całkowitemu przemodelowaniu ulegną kwestie związane z  prywatnością.

Korektę podejścia do wyposażenia wnętrz biurowych obserwuje firma MARO Office Furniture, która od lat zaopatruje swoich zagranicznych kontrahentów w innowacyjne rozwiązania. Aby prawidłowo odpowiadać na zapotrzebowanie rynku, uważnie wsłuchuje się w potrzeby klientów. Płynie z tego rzetelna i aktualna wiedza o trendach w wyposażaniu biur.

fot. Radek Słowik

Niemcy rezygnują z gabinetów na rzecz open space’ów

Jednym z nich jest zmiana myślenia o biurze jako lokalu pełnego zamkniętych pokoi, na rzecz przestrzeni wspólnej, otwartej, jednakowo przydatnej wszystkim pracownikom. To wszystko z dbałością o najwyższą jakość materiałów i wykonania. Przykładem jest rynek naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy są kluczowym rynkiem dla polskiej branży meblowej, od lat notujemy tam stabilne wzrosty. Zauważamy szczególnie silny trend wypierania mebli gabinetowych przez bardziej egalitarne rozwiązania, natomiast w pięknych i najwyższej jakości wykończeniach – mówi Monika Kochalska, dyrektor sprzedaży i marketingu MARO Office Furniture.

Nie bez znaczenia jest także troska o środowisko, a zmiana wizji wyposażania przestrzeni dotyczy nie tylko przeznaczenia mebli, ale też ich kolorystyki. Wyraźnie widać zainteresowanie meblami wykonanymi z naturalnych materiałów. Najbardziej popularne wykończenia stołów konferencyjnych czy biurek, szczególnie tych menedżerskich, to płyta kompaktowa lub naturalne drewno. Firmy w całej Europie Zachodniej rezygnują z jaskrawych, mocnych kolorów typu pomarańcz, zieleń, na rzecz kolorów ziemi: beżu, szarości i czerni w głębokim macie. 

Bliski Wschód rozwija coworking

Nie mniej istotnym rynkiem jest region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA). Z napływających stamtąd zamówień także wynikają ciekawe wnioski. Dominującą pozycję w zakresie zapotrzebowania na meble biurowe mają tam Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie intensywnie rozwija się przestrzenie coworkingowe. W samym Dubaju są obecnie 53 takie lokalizacje, co oznacza wzrost o prawie 130% od 2019 roku. W tym regionie klienci poszukują żywej kolorystyki więc oferujemy możliwość wyboru stelaży z 8 kolorów metali, tkanin z przeszyciami czy nowoczesnych technologiczne rozwiązań takich jak RAUVISIO, które pełnią funkcję tablicy suchościeralnej. W związku z nowopowstającymi, elastycznymi przestrzeniami w ZEA, zauważamy też wzrost zainteresowania już popularną tam kolekcją WARIANT – mówi Monika Kochalska z MARO Office Furniture.

W Rosji balans efektywnej pracy i relaksu

Jeszcze inne trendy w meblowaniu biur można zaobserwować w Rosji. Za wschodnią granicą stawia się teraz na strefy wypoczynkowe, elastyczność i rozbudowę sal konferencyjnych. W MARO obserwujemy wśród firm z Rosji rosnący popyt na meble premium i meble designerskie. Nasi klienci w tym kraju bardzo cenią sobie naturalne materiały typu spiek, skóra, fornir i naturalne drewno. Wszystko w najwyższej jakości i najlepszym standardzie – mówi Monika Kochalska. Zmiany w rosyjskich firmach to nie tylko efekt podążania za optymalizacją kosztów, ale także rezultat powiększania powierzchni biurowych z jednoczesną troską o jej jakość.

Polskie biura będą elastyczne

Dokąd, na tle tych światowych trendów, zmierza Polska? Pracodawcom w naszym kraju będzie zależało przede wszystkim na mobilności i elastyczności biura. Nowoczesne miejsce pracy pełni rolę łącznika gdzie pracownicy pojawiają się od czasu do czasu, aby ustalić plan działania lub omówić postępy w projekcie. Takie podejście sprawia, że powierzchnia musi być elastyczna, co w praktyce oznacza, że wyposażenie biura musi być mobilne – komentuje Maciej Ławniczak z MARO Office Furniture, odpowiedzialny za sprzedaż na terenie Polski. 

Wspólne mianowniki światowych trendów

Elementem, który łączy design i założenia nowoczesnych biura na całym świecie jest czynnik ekonomiczny. Wiele organizacji ma za sobą doświadczenie z narodowym home officem. Dziś większość naszych klientów wie, że ograniczenie zasobów dostępnej powierzchni jest możliwe. Pracodawcy są jednak świadomi, że zmiany te nie mogą odbywać się kosztem komfortu pracowników, którzy potrzebują przestrzeni do pracy nie tylko zespołowej, ale także indywidualnej – podsumowuje Maciej Ławniczak. 

_____________________________________________________________

Fabryka Mebli Biurowych MARO

Od 30 lat dbamy o to, aby praca biurowa była komfortowa i ergonomiczna. Nasze meble stoją w największych polskich i europejskich firmach, świadcząc o naszym profesjonalizmie i miłości do tego co robimy. Zamiłowanie do tworzenia rzeczy pięknych i funkcjonalnych sprawia, że z pasją szukamy nowych rozwiązań, które zamieniają pomysły w produkt, na coraz to wyższym poziomie. Wykorzystując innowacyjną myśl technologiczną, dokładamy wszelkich starań, by nasze produkty  i rozwiązania były najwyższej jakości. 

Potwierdzają to certyfikaty ISO 9001 oraz Geprüfte Sicherheit. Zdecydowanie ułatwia to nasz park technologiczny, gdzie pod jednym dachem spotykają się światowej klasy technologie.