Wystawa Józefa Wilkonia w ramach cyklu „SPOTKANIA ToTuart”

„SPOTKANIA ToTuart” to cykl wystaw w warszawskim Centrum Praskim Koneser, organizowany przez Galerię Sztuki ToTuart. Po dużym sukcesie pierwszej wystawy, zapraszamy na kolejną prezentację – tym razem będą to dzieła Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora, malarza, rzeźbiarza, autora scenografii.

 

Józef Wilkoń jest jednym z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Na jego dorobek składa się około dwieście książek, przede wszystkim dla dzieci, przetłumaczonychna ponad dwadzieścia języków. Drogę do światowej kariery na polu ilustracji otworzyła mu książka „Iv i Finetta” autorstwa Natalii Gałczyńskiej. Artysta posiada charakterystyczny styl, rozpoznawalny dzięki dynamicznej plamie barwnej oraz graficznej dyscyplinie. O swych książkach mówi – Tekst i ilustracja muszą się uzupełniać, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze. – Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Na wystawie w Galerii ToTuart dominować będą akwarele i ilustracje, między innymi do książek „Don Kichot”, „Pan Tadeusz”, „Księga Dżungli”. Premierowo wystawione zostanie pięć ilustracji z najnowszej książki Józefa Wilkonia „Koty”. – Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory. Najpierw trzeba poznać zwierzęta, zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je malować w różnych pozach, o różnej porze dnia i nocy – mówi Józef Wilkoń. – Jeżeli artysta chce namalować zwierzęta rzetelnie, musi pokazać, jak wyrażają emocje: radość, smutek, myślenie, zadumę. Gdy artysta jest zdolny, potrafi nawet oddać zapach i smak owoców, które one zjadają. Zwiedzający będą mogli zobaczyć i zakupić kilka rzeźb Józefa Wilkonia. Wśród wyselekcjonowanych do sprzedaży prac pojawiły się unikaty, z którymi do tej pory Mistrz nie chciał się rozstawać.

Wystawa trwa od 2 do 11 października w Galerii Sztuki ToTuart w pasażu w Centrum Praskim Koneser, zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-20.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Cykl „SPOTKANIA ToTuart” zainaugurowała wystawa „Taniec z przestrzenią” Justyny Grzebieniowskiej-Wolskiej. Goście warszawskiego Konesera przez dziesięć dni mogli oglądać przepełnione dynamiką i kolorami obrazy zainspirowane karaibskim tańcem. – „Taniec z przestrzenią” to zaproszenie w podróż do źródeł autentyczności, do tańca, będącego metaforą uniwersalnych wartości oraz emocji, które we mnie drzemią. Staram się przekazać je za pomocą koloru, faktury, materii – mówiła artystka podczas uroczystego wernisażu. – Maluję własną techniką na płótnie, nakładam kolejne warstwy, używam farb błyszczących, migocących, które zmieniają się pod wpływem światła, zmieniają nastrój i wydźwięk obrazu w zależności od pory dnia – dodała Justyna Grzebieniowska-Wolska. Aby jeszcze bardziej przybliżyć widzom inspiracje malarki, podczas wernisażu odbył się pokaz tańców karaibskich w wykonaniu Ale Camary ze szkoły tańca Salshall Otrodox.

Galeria Sztuki ToTuart w pasażu
Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 10a, Warszawa
Wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-20.00
Wstęp bezpłatny

Harmonogram wystaw „SPOTKANIA ToTuart”:
18.09-27.09: Justyna Grzebieniowska-Wolska, „Taniec z przestrzenią”, malarstwo
i rysunek
2.10-11.10: Józef Wilkoń, malarstwo, rysunek i rzeźba
16.10-25.10: Artur Szołda, rzeźba
29.10-8.11: Katarzyna Kryńska, fotografia; Krzysztof Renes, rzeźba
13.11-22.11: Anna Włoczek, malarstwo
27.11-6.12: Dominika Donde, ceramika, rzeźba i instalacje
11.12-28.12: Monika Ślósarczyk, malarstwo                                                                    

Mecenasi: Cosentino, Nautilus

Partnerzy: Centrum Praskie Koneser, Fundacja ToTuart, OKK Design

Patroni medialni: Architektura Murator, Artinfo.pl, Business Journal, Czas na Wnętrze, Designteka.pl, Dobre Wnętrze, Example.pl; Exspace.pl, Foorni.pl, Imperium Kobiet, Konik Kreatywny, Law Business Quality, M jak mieszkanie, Magazif.pl, Rynek i Sztuka, Szczypta Luksusu, Świat na Obcasach, Świat Rezydencji Wnętrz i Ogrodów, Urządzamy.pl

Zapraszamy na https://totuart.com