Zabawa kolorem w najnowszym projekcie biurowym pracowni VIVA DESIGN!

Projektując przestrzeń biurową, warto zadbać nie tylko o jej funkcjonalność, wystrój, ale i aranżację, która nawiązuje do specyfiki, czy też branży danej firmy, dla której powstaje projekt.  Pracownia VIVA DESIGN otrzymała zadanie zaprojektowania biura dla firmy spedycyjnej, które ma  być nowoczesne, a zarazem elastyczne i funkcjonalnie. Po kilku miesiącach powstało wnętrze, które łączy w sobie design, ponadczasowość i komfort pracy. A co najważniejsze – wystrój wnętrza idealnie komponuje się z tym, czym jej pracownicy zajmują się na co dzień!

Firma, dla której VIVA DESIGN zaprojektowała wnętrza, zajmuje się transportem i spedycją w Polsce i za granicą, dodatkowo jej drugą gałęzią jest produkcja metalowych kontenerów dla lotnictwa. Skupiając się na tych detalach, projektantka Barbara Steciak wraz ze swoim zespołem z pracowni VIVA DESIGN stworzyła koncepcje wnętrz, które korespondują z działalnością firmy.

„Postawiliśmy na wzór koła, który naturalnie nawiązuje do kół samochodów transportowych, a także przekładki, zębatki, czyli wszystko to, co jest związane z motoryzacją. Kolor czarny i szary pojawił się naturalnie ze względu na specyfikę motoryzacyjną, ale również wzbogaciliśmy to wszystko kolorem m.in. ze względu na to, jakie produkty i materiały są transportowane. A koloru w nich zdecydowanie nie brakuje” mówi projektantka Barbara Steciak.

Open space w nowym wydaniu

Jeszcze do niedawna niezwykle popularne było projektowanie biur o układzie otwartym, które mają na celu stworzenie elastycznej przestrzeni pracy, wspierając przy tym współpracę i komunikację między pracownikami. Często były to duże, wspólne pomieszczenia bez stałych ścianek działowych. Ten trend nieco uległ zmianie. Open space nadal są modne, ale dziś już nie są to wielkie metraże. Przestrzeń jest ograniczona do kilku miejsc pracy. Pozwala to na większe skupienie, a co za tym idzie lepszą wydajność. Projektantka Barbara Steciak, wraz ze swoim zespołem architektów z pracowni VIVA DESIGN stworzyła biuro, które z jednej strony jest nowoczesne, a z drugiej niezwykle funkcjonalne.

„Każdy projekt, niezależnie od tego, czy jest to wnętrze prywatne, czy jak w tym przypadku – biurowe, rozpoczynam od rozmowy, a wręcz audytu potrzeb. Tu Inwestor musiał wprowadzić nas w swój zawodowy świat, pokazać jak wygląda praca jego i zespołu. Pokazać nam swoją codzienność i to na czym szczególnie mu zależy, bo np. pozwala na wiele ułatwień w ciągu dnia” mówi projektantka Barbara Steciak. „Wiedziałam, że musimy zaprojektować przestrzeń, która umożliwia pracę wspólną, ale też tzw. cichą oraz na kameralne spotkania, w tym gabinety i części wspólne jak np. kuchnia” dodaje.

Realizacje VIVA DESIGN są zawsze dynamiczne – poprzez dobraną kolorystykę, materiały, formy. Świetnie się to uzupełnia z charakterem tej firmy logistycznej, dla której powstał projekt wnętrz. Pewne działy w firmie muszą ze sobą ściśle współpracować, więc aranżacja musi ułatwić im szybki kontakt, stąd pomysł na niewielkie przestrzenie w formie open space, ale o ograniczonych metrażach. Architekci od początku wiedzieli, klasyczny open space tu może się nie sprawdzić. Tym bardziej że w strukturze firmy są również stanowiska, które potrzebują ciszy i spokoju. W ramach przestrzeni 130 m2 zaprojektowano kilka gabinetów, a także mniejszych salek konferencyjnych.

Kolory, kształty i materiały

Motyw naturalnych materiałów i kolorów przewija się przez cały projekt biura – zaczynając od sal konferencyjnych, gdzie mamy różne odcienie beży i brązów. Nawet dekoracje ścienne są utrzymane w podobnej kolorystyce, ale kiedy pójdziemy dalej. W głąb biura… trafimy na open space. Kolor na podłodze, kolor na ściankach między biurkami, a także na takich elementach jak szafa. To zdecydowanie ożywia przestrzeń, podobnie jak żywe rośliny i coś jeszcze. Dekoracyjna ściana.

„Na wejściu postawiliśmy ażurową ścianę z firmy Nanis z terakoty szkliwionej na kolor czarny. Nawiązuje ona swoją formą do dwóch rzeczy: kół samochodowych oraz foli bąbelkowej wykorzystywanej do pakowania przedmiotów” dodaje projektantka.

W tym projekcie nie ma przypadkowych rozwiązań. Przykład? Na bocznych ścianach umieszczono miasta, do których dociera firma. Linia przerywana niczym linia na drodze prowadzi od logo do miejsc logistycznych w całej Europie. Dla skontrastowania podłoga jest tutaj obiektem eksponowania intensywnych kolorów i wzorów. Pojawia się motyw pasów drogowych, przejść dla pieszych, kół zębatych. Pozostałe ściany ażurowe, jakie wykorzystano w całym obiekcie są z oferty firmy Mutina (projekt Patricia Urquiola) nie zacierają one granic w całej przestrzeni.

Pomysł skontrastowania czerni, szarości industrialnego wnętrza z kolorowymi płytkami w formie dróg zrodził się z idei firmy oraz jej specyfiki. Cały obiekt, w którym znajduje się biuro, jest skonstruowany w formie budynku modułowego z wykorzystaniem najnowszej technologii i ekologicznego podejścia do środowiska.

Dostosowanie projektu przestrzeni do konkretnych potrzeb i charakterystyki zespołu oraz stylu jego pracy jest kluczowe, żeby to miejsce pozwalało na komfortową pracę. Ważny jest tu stały kontakt na linii architekt – inwestor i jego zespół. Dziś mimo popularności pracy hybrydowej, biura, a raczej ich wyposażenie oraz aranżacja stanowią realny profit przy zatrudnianiu nowych osób. Zwłaszcza kiedy mówimy o pokoleniu Y, dla którego to, w jakiej przestrzeni przyjdzie im pracować — jest równie ważne, jak wynagrodzenie, benefity i atmosfera.

____________

VIVA DESIGN to pracownia architektoniczna, której doświadczenie liczy ponad 15 lat. Podstawą współpracy jest audyt potrzeb klienta, za który odpowiada projektantka Barbara Steciak, właścicielka VIVA DESIGN. Dzięki temu projektowane przez zespół pracowni wnętrza powstają w odpowiedzi na indywidualne oczekiwania Inwestorów zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. Projekty VIVA DESIGN docenione zostały przez międzynarodowe jury takich konkursów jak: European Property Award, German Design Award, A`Design Award. 

https://www.viva-design.pl/