Spotkanie architektury, sztuki i rzemiosła 2.0 w nowych kolekcjach Bizzarto projektu Grynasz Studio

Wyjątkowa kolekcja brył zaprojektowana w tym roku przez Grynasz Studio dla Bizzarto, to świadectwo kreatywnych poszukiwań projektantów, którzy inspiracje znaleźli m.in. w architekturze modernizmu i postmodernizmu, neoplastycyzmie oraz współczesnym rzemiośle 2.0. A co najważniejsze, piękne formy jak zawsze kryją w sobie wielkie walory użytkowe.

Geometryczne fotele BOFII w swych rzeźbiarskich kształtach oddają hołd hiszpańskiemu klasykowi postmodernizmu, Ricardo Bofillowi. Modułowa kolekcja sof DUNE tworzy przestrzeń relaksu, która precyzyjnie dopasowuje się do zupełnie indywidualnych potrzeb. Z kolei stoliki PURRO, TWIN i TONDO uporządkują otoczenie, by nic nie zakłóciło bezcennego czasu wypoczynku. – Każdy z projektów opowiada własną historię o prawdzie materiału, wysokiej jakości wykonania, klasie detalu, a przede wszystkim o funkcjonalności i relacji przedmiot-użytkownik – podkreśla Michalina Misiorny, dyrektor ds. rozwoju Bizzarto.

Grynasz Studio – po wcześniejszych znakomitych doświadczeniach kolejny raz zaproszone przez Bizzarto do współpracy – to pracownia wyjątkowa. Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz od 2010 tworzą zespół projektantów, eksperymentujący z nowymi materiałami i technologiami, ale również z dużą inwencją wykorzystujący osiągnięcia tradycyjnego rzemiosła. Rezultatem są liczne wdrożenia produktowe i meblowe oraz projekty na styku sztuki i designu. Wśród prestiżowych realizacji znajdziemy  m.in. projekty dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, a także nagrody zdobywane w konkursach wzorniczych w kraju i za granicą.

Sofa modułowa DUNE. Gotowa na wiatr zmian

Modułowa kolekcja DUNE przywodzi na myśl wzgórza, pagórki, wydmy. To zasługa z jednej strony łagodnych, miękkich kształtów, a z drugiej – nieograniczonej swobody komponowania sof i narożników. Można je budować czy rozwijać w wielu kierunkach, tworząc wyspowy mebel
o unikatowym układzie, od klasycznie geometrycznego po malowniczo nieregularny. A jeśli zmienią się potrzeby – wygodnie rearanżować. Zachęta do indywidualnej kreacji ma tu bardzo praktyczny wymiar. – Pozwala w prosty, efektowny i komfortowy sposób odpowiedzieć na wymogi wnętrza. Możemy dopasować siedzisko do układu przestrzeni albo wykorzystać je do wyodrębnienia we wnętrzu stref o różnym przeznaczeniu. Sofa DUNE dzięki modułowej konstrukcji sprawdzi się zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i SPA czy hotelach butikowych – mówi Marta Niemywska-Grynasz z Grynasz Studio.

Co więcej, poszczególne siedziska można kierować w jedną lub w dwie strony, tak by wygodnie korzystać ze wszystkich funkcji wnętrza. Zróżnicowane szerokości i głębokości tych elementów są zarazem gotowe odpowiedzieć na wszelkie potrzeby użytkowników oraz możliwości metrażowe. Harmonijnie wpiszą się zarówno w przestrzeń dużego domu, jak i apartamentu lub mieszkania w historycznej kamienicy.

Kolekcja DUNE ma ultrakomfortową konstrukcję. Meble powstają przy użyciu najwyższej jakości materiałów, pianek, pierza i puchu. Jednocześnie wyróżnia je skupienie na detalu i perfekcyjne wykonanie – efekt synergii pracy rzemieślników o różnych specjalizacjach. Uzupełnieniem modułów tapicerowanych są elementy drewniane (dąb olejowany w naturalnym odcieniu albo MDF w wielu kolorach lakieru do wyboru): podłokietniki i łączniki oraz modułowy regał, który dodatkowo wzbogaca scenariusz użytkowy sofy. Bogata gama pozwala w spójny sposób umeblować przestrzeń salonu, choć poszczególne moduły mogą także funkcjonować jako niezależne meble.

Fotel BOFII. Ukłon w stronę mistrza

Bryła fotela BOFII zainspirowana została projektami hiszpańskiego architekta postmodernisty Ricardo Bofilla, chyba najszerzej znanego za sprawą ikonicznej realizacji La Muralla Roja. Projektanci z Grynasz Studio sięgnęli jednak do jego spuścizny głębiej i z dużą świadomością, twórczo wypracowując fotel o ciekawej, zmiennej bryle. Zmiennej, gdyż na obrotowej podstawie (tapicerowanej lub fornirowanej dębem, w zależności od preferencji odbiorcy) opiera się siedzisko z podłokietnikami i poduszkami w dwóch rozmiarach do wyboru. Dzięki temu interesującą formę można łatwo dopasować do możliwości przestrzeni. – Albo oddać się przyjemności tworzenia interesujących aranżacji poprzez multiplikację wybranego wariantu albo zestawienia różnych wersji – zaznacza Dawid Grynasz. Jak zwykle w projektach Grynasz Studio, także tu nie chodzi tylko o formę. BOFII gwarantuje więc wielki komfort siedzenia. I chodzi nie tylko o wygodę samego siedziska. Projektanci zadbali o optymalną wysokość podłokietników, z kolei cofnięty cokół wprowadzili tu z myślą m.in. o osobach o ograniczonej sprawności ruchowej. Tak, by każdy mógł zaznać w nich relaksu.

Stoliki PURRO i TWIN. Urok uporządkowania

Pozostańmy w kręgu inspiracji architektonicznych, ale już nie postmodernizmu, a modernizmu. Właśnie z nich projektanci Grynasz Studio wypracowali pięknie praktyczne formy stolików PURRO
i TWIN – obu dostępnych w dwóch wariantach: owalu i koła. PURRO ma ażurową, jakby żaluzjową podstawę, która pomoże uporządkować czasopisma, książki lub albumy o sztuce. A przy tym wzbogaci wnętrze o delikatne efekty światłocienia. Oglądany z bliska stolik zachwyca najwyższej klasy wykonaniem. – To zasługa ręcznej pracy stolarzy z wieloletnim doświadczeniem – podkreśla Marta Niemywska-Grynasz. Zaangażowanie mistrzów rzemiosła pozwoliło wydobyć urodę drewna w dwóch wersjach: litego olejowanego dębu albo barwionego na czarno forniru z widocznym rysunkiem słojów. A skoro o detalu mowa, warto zwrócić uwagę także na charakterystyczne podfrezowania, które podkreślają optyczną lekkość formy.

Drugim efektem owocnej współpracy projektantów z rzemieślnikami jest monolityczny stolik TWIN. Ten mebel powstał z giętej sklejki oraz szlachetnego materiału ceramicznego Silestone by Cosentino. W rezultacie biały blat łączy w sobie delikatną urodę jasnego kamienia oraz wyjątkowe zalety użytkowe – odporność na plamy, zarysowania, skrajne temperatury. Poniżej kryją się dwie bardzo pojemne szuflady. – Każda z nich ma dyskretnie podfrezowaną górną krawędź, która gwarantuje ergonomiczne i wygodne otwieranie, a jednocześnie nie zdradza dodatkowej funkcji mebla – zauważa Dawid Grynasz.

Stoliki TONDO. Powidok neoplastycyzmu

Rzeźbiarska konstrukcja stolika TONDO zainspirowana została pracami Katarzyny Kobro. Tradycja neoplastycyzmu ukazała tu jednak bardzo użyteczne oblicze. – Trzy blaty na kolejnych poziomach mogą pełnić funkcję kieszeni czy schowków. Dzięki temu filiżanka napoju nie będzie kolidować z odłożoną na chwilę lekturą, a kwestie czysto praktyczne nie wejdą w konflikt np. z wyeksponowanym na szczycie przedmiotem – objaśnia Marta Niemywska-Grynasz.

Mocny wyraz artystyczny o bardzo zmiennej naturze ma jednak i sam stolik. Jego obudowa powstaje z malowanej proszkowo stali, natomiast blat – z kamienia, drewna, płyty fornirowanej lub lastryka. W każdym wariancie oferuje tę samą najwyższą jakość materiału oraz ręcznej, rzemieślniczej obróbki. Pozwala jednak wprowadzić do wnętrza niezwykle zróżnicowane efekty wizualne.

*****

Bizzarto to polska marka mebli wypoczynkowych. Tworzy dla dla klientów poszukujących najwyższej jakości, poczucia komfortowego wypoczynku i radości z posiadania pięknych mebli. Wyróżnia się przez najwyższą jakość, dzięki uważności i staranności przy projektowaniu, a także ręcznej pracy doświadczonych tapicerów, odpowiadając na potrzeby wymagającego klienta.

Wszyscy lubimy otaczać się przedmiotami wyjątkowymi i niepowtarzalnymi, z których korzystamy, i na które patrzymy z przyjemnością. Takie właśnie są kolekcje Bizzarto. Każdy ich element jest wykonywany ręcznie, przez doskonale wykwalifikowanych pracowników mających wieloletnie doświadczenie w produkcji mebli. Trzeba mieć naprawdę duże umiejętności, by meble o nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwie charakterystycznym dla Bizzarto, wyglądały tak

dobrze i były tak precyzyjnie wykończone. Wbrew pozorom, takie wzory są najtrudniejsze do wykonania. Do tego wiele naszych kolekcji ma bardzo charakterystyczne detale, np. boczki, przeszycia, których zaprojektowanie i wykonanie jest prawdziwą sztuką. A ponieważ powstają dzięki ręcznej pracy, każda z sof ma „duszę”, tchniętą weń przez osobę, która poświęciła swój czas, uwagę i serce by go wykonać. Nie ma dwóch takich samych.

Dobrze zaprojektowane meble są piękne, wygodne, doskonale wykonane. Żeby dobrze zaprojektować sofę, trzeba dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać, ale także komu będzie służyć. Trzeba obserwować zmieniający się świat i ludzi. Poznawać ich oczekiwania, wymagania i przyzwyczajenia. Trzeba też naprawdę lubić to, co się robi. I to jest idealny opis naszej marki. W Bizzarto stawiamy na najwyższą jakość na każdym etapie. Nieustająco staramy się dowiedzieć o naszych klientach, jak najwięcej, by precyzyjnie odpowiedzieć na ich potrzeby. Współpracujemy z projektantami, których świeże spojrzenie skutkuje wyjątkowo atrakcyjnymi pomysłami wzorniczymi.

Bezkompromisowo dbamy o poziom wykonania. Dodajemy funkcjonalności podnoszące komfort wypoczynku. I naprawdę lubimy tę pracę. Tak, to jest pewne, kolekcje Bizzarto są naprawdę dobrze zaprojektowane.

Więcej na: bizzarto.com